Fundacja „Wygrajmy Zdrowie” apeluje o zwiększenie wydatków na służbę zdrowia poprzez podniesienie akcyzy na nowatorskie wyroby tytoniowe

Opublikowane 19 stycznia 2021
Fundacja „Wygrajmy Zdrowie” apeluje o zwiększenie wydatków na służbę zdrowia poprzez podniesienie akcyzy na nowatorskie wyroby tytoniowe
Fundacja zwróciła się z apelem do Ministra Finansów i parlamentarzystów o podniesienie akcyzy na papierosy do podgrzewania, jako narzędzia profilaktyki tytoniowej oraz dodatkowego źródła finansowania ochrony zdrowia - analogicznie do tzw. podatku cukrowego.
Fundacja „Wygrajmy Zdrowie” apeluje o zwiększenie wydatków na służbę zdrowia poprzez wykorzystanie kolejnych mechanizmów fiskalnych. Pacjenci popierają koncepcje zmian w akcyzie na tzw. nowatorskie wyroby tytoniowe.

W środę, 20 stycznia, projekt zmiany ustawy o podatku akcyzowym będzie procedowany w Sejmie. 
Mając na względzie fakt, że służba zdrowia wymaga stałego dofinansowania, Fundacja wskazuje na możliwości pozyskiwania dodatkowych źródeł finansowych i mechanizmów, które przyniosą dalsze korzyści i oszczędności dla systemu. Zdaniem Fundacji dobrym przykładem był wprowadzony niedawno tzw. podatek cukrowy, który nie tylko ma szansę ograniczyć spożycie niezdrowej żywności w Polsce, ale także zasilić budżet NFZ.

Fundacja podkreśla, że akcyza na produkty tytoniowe ma, poza celem fiskalnym, zniechęcać do stosowania wyrobów nikotynowych. Przyglądając się nawykom zdrowotnym Polaków, widoczny jest niepokojący trend rosnącej konsumpcji nowatorskich wyrobów tytoniowych, czyli papierosów do podgrzewania.

Popularność tej kategorii alarmująco szybko rośnie. Jak zaznacza Fundacja choć podgrzewane papierosy są obecne na rynku zaledwie od 2017 roku, to jak wynika z raportu firmy IBRIS już 25 proc. przebadanych osób w wieku 15-18 lat deklaruje, że używało tych produktów.

Podgrzewane papierosy uważane są za bardzo aspiracyjne, kojarzone są z prestiżem i produktami premium, świadczą o statusie społecznym. Ponadto zdaniem młodych osób są najbardziej zbliżone do papierosów tradycyjnych, ponieważ zawierają tytoń. Według badania IBRIS paczka wkładów tytoniowych jest tańsza od paczki papierosów tradycyjnych. Obok rosnącej popularności nowych produktów tytoniowych, w tym papierosów do podgrzewania, trwa medialna dyskusja o ich opodatkowaniu i wysokości tego podatku. Jednak na wzrost i dochodowość tej kategorii rynku, jak donoszą media, daje szanse na dokonanie takiej podwyżki akcyzy, aby państwo polskie uzyskało o wiele większą część zysków z jej sprzedaży. Dzięki temu budżet mógłby pozyskać tak konieczne, szczególnie w dobie pandemii, dodatkowe
środki.

- Jako organizacja pacjencka popieramy każdą formę walki z nałogiem tytoniowym oraz próby pozyskania dodatkowych środków jakie mogą być przeznaczone na ogromne potrzeby służby zdrowia. Jak donoszą media, uszczelnienie podatku akcyzowego od podgrzewanych papierosów mogłoby przynieść ok. 1,5 miliarda rocznie do budżetu. Taka kwota mogłaby pokryć refundację wielu leków onkologicznych, wzmocnić profilaktykę. Podatek cukrowy mimo wielu kontrowersji wszedł w życie i zasila budżet NFZ. Popieram ten kierunek działania. Obecnie, w czasie szalejącej pandemii chyba nikt nie powinien mieć wątpliwości co do słuszności tej decyzjimówi Szymon Chrostowski, prezes zarządu Fundacji „Wygrajmy Zdrowie”.

Propozycję poprawki dotyczącej rewizji wysokości opodatkowania nowatorskich wyrobów tytoniowych złożyło Ministerstwo Sprawiedliwości. W środę, 20 stycznia, prace nad nowelizacją ustawy będą kontynuowane w Sejmie.

O Fundacji „Wygrajmy Zdrowie”
Fundacja „Wygrajmy Zdrowie” im. Grzegorza Madeja jest organizacją pożytku publicznego. Powstała w 2004 r. jako wspólna inicjatywa pacjentów onkologicznych oraz lekarzy z Instytutu Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Jej celem jest promowanie problematyki onkologicznej i chorób cywilizacyjnych oraz wspieranie działań legislacyjnych i systemowych w ochronie zdrowia. Fundacja prowadzi działania edukacyjne w obszarze zdrowia zorientowane na wszystkie środowiska, w tym młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Misją Fundacji jest podnoszenie wiedzy społeczeństwa na temat nowotworów i chorób cywilizacyjnych oraz promocja badań profilaktycznych pozwalających na wczesne wykrycie i skuteczne leczenie. Fundacja jest członkiem World Patients Alliance oraz European Cancer Patient Coalition. Aktywnie współpracuje z Polskim Towarzystwem Urologicznym, Polską Unią Onkologii, Polskim Towarzystwem Onkologii Klinicznej, Polskim Towarzystwem Onkologicznych, Kidney Cancer Association, a także klinikami onkologicznymi oraz samorządami na terenie całego kraju.

Źrodło: Fundacja Wygrajmy Zdrowie