Jest nowy projekt ustawy o modernizacji szpitalnictwa

Opublikowane 11 maja 2022
Jest nowy projekt ustawy o modernizacji szpitalnictwa
Po obszernych konsultacjach społecznych opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji nowy projekt ustawy o modernizacji szpitali, który uwzględnił prawie jedną trzecią ze zgłoszonych ponad 1,7 tysiąca uwag. Większość zmian nie dotyczy jednakistoty planowanej reformy. 

Projekt ustawy, która będzie swego rodzaju konstytucją szpitalnictwa już w nowej wersji, po wdrożeniu uwag z procesu konsultacji. Zespół ministerstwa zdrowia przeanalizował ok. 2 tys. zgłoszonych propozycji. Duża część z nich zyskała nasze uznanie. - poinformował 9 maja na twitterze minister zdrowia, Adam Niedzielski.


Resort Zdrowia uwzględnił m.in. zastrzeżenia zgłaszane przez organizacje pracodawców, wskazujących, że nowe przepisy będą pozwalać sprawować nadzór nad dyrektorami szpitali przez osoby ze znacząco niższymi kwalifikacjami. Wprowadzono także możliwość odwołania się do sądu od decyzji o zwolnieniu kierownika podmiotu leczniczego. Dodano też wymóg, o który podstulował związek zawodowy pielęgniarek i położnych, dotyczący obowiązku konsultacji ze związkami zawodowymi decyzji o zwolnieniach personelu, jeśli będą one częścią planu naprawczego restrukturyzowanych podmiotów leczniczych.


Resort zdrowia wycofał się także z planów wyłączenia nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej z podstawowego zabezpieczenia szpitalnego, czyli sieci szpitali.


Nowy projekt będzie poddany kolejnym konsultacjom, ktore ma potrwac do końca maja. Mają obejmować szereg spotkań i rozmów z przedstawicielami zainteresowanych organizacji, samorządów terytorialnych, pracodawców i dyrektorów szpitali oraz związków zawodowych.

PROJEKT USTAWY O MODERNIZACJI I POPRAWIE EFEKTYWNOŚCI SZPITALNICTWA

źródło: RCL