Wydarzenia z

listopada 2023

8 wyników

OpenCardio Conference - Acute pulmonary embolism: challenges and perspectives.  Ostra Zatorowość płucna: perspektywy i  wyzwania (24-25.11.23)

Mamy ogromną przyjemność zaprosić na sympozjum  „OpenCardio Conference - Acute pulmonary embolism: challenges and perspectives.  Ostra Zatorowość płucna: perspektywy i  wyzwania - konferencja Opencardio” zorganizowane przez Klinikę Chorób Wewnętrznych i Kardiologii  Z Centrum Diagnostyki i Leczenia Żylnej Choroby Zakrzepowo-Zatorowej Warszawskiego  Uniwersytetu Medycznego  w dniach 24-25 listopada 2023 r. w Warszawie  w ramach  projektu Polski Cyfrowej  OpenCardio. 

Od opublikowania przed czterema laty ostatnich wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczących zatorowości płucnej  mamy do czynienia z ogromnym postępem w jej  diagnostyce i leczeniu.  W tym czasie opublikowano ważne europejskie i polskie  eksperckie  dokumenty  dotyczące interwencyjnego leczenia ostrej zatorowości płucnej, balonowych plastyk zakrzepowo zatorowego nadciśnienia płucnego i optymalnej opieki  po przebytej zatorowości.  Listopadowe sympozjum skupi się właśnie  na najnowszych osiągnięciach naukowych i współczesnych wyzwaniach diagnostyki i leczenia ostrej zatorowości płucnej oraz jej następstw.

Jesteśmy przekonani, że sympozjum które zgromadzi europejskich i polskich liderów badań nad  żylną chorobą zakrzepowo zatorową,  będzie doskonałą okazją nie tylko do ożywionych dyskusji naukowych, ale także do nawiązywania kolejnych kontaktów oraz planowania  współpracy.  Sympozjum  uzyskało patronat Jego Magnificencji Rektora  Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Z Gacionga i   Sekcji Krążenia Płucnego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
2023-11-24 09:07:00

6 Forum Nowoczesnej Diabetologii

6 Forum Nowoczesnej Diabetologii to wyjątkowe przedsięwzięcie, które cyklicznie gromadzi w jednym miejscu największe autorytety środowiska diabetologicznego, lekarzy praktyków oraz firmy, startupy i instytuty realizujące zaawansowane technologicznie prace nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami, służącymi ostatecznie codziennej pracy lekarzy i zdrowiu pacjentów. Wydarzenie jest nie tylko okazją do prezentacji nowości, ale także do dyskusji na temat innowacyjnych produktów i usług, które są lub będą wykorzystywane w praktyce.

Podczas tegorocznego Forum diabetolodzy i członkowie zespołów terapeutycznych ponownie w ramach cyklicznego programu edukacyjnego będą mogli zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami wspierającymi samokontrolę i leczenie pacjentów z cukrzycą.

Organizatorami 6. Forum Nowoczesnej Diabetologii są: Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, DiabeTech.life oraz Grupa casusBTL.
2023-11-24 09:00:00

XVII Konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca

Szanowni Państwo,

Zapraszam do udziału w XVII Konferencji organizowanej przez Polską Grupę Raka Płuca we współpracy z International Association for the Study of Lung Cancer – IASLC.

W tym roku konferencja odbędzie się w dniach 23-25.11.2023 w DoubleTree by Hilton w Warszawie i zostanie poprzedzona warsztatami.

Doroczne spotkanie Polskiej Grupy Raka Płuca zawsze było i jest platformą wymiany doświadczeń uczestników wszystkich specjalności, w których kręgu zainteresowania znajduje się diagnostyka i leczenie nowotworów płuca i obszaru klatki piersiowej. Jest to również niepowtarzalna okazja do wspólnego przedyskutowania poruszanych problemów.

Zapewniam Państwa, że tegoroczny program konferencji spełni Państwa oczekiwania wobec diagnostyki i leczenia raka płuca. Spotkanie zapewne będzie też świetną okazją do aktywnego udziału i rozmów z wykładowcami, którzy na co dzień są świetnymi praktykami i mają odpowiednią wiedzę i umiejętności w zakresie prezentowanej tematyki.

Do zobaczenia w listopadzie.

W imieniu Zarządu Polskiej Grupy Raka Płuca
Prof. dr hab. n. med. Dariusz M. Kowalski
Prezes Polskiej Grupy Raka Płuca

Strona konferencji: http://rakpluca2023.pl/

Program konferencji: https://rakpluca2023.pl/?page_id=1000

2023-11-23 09:00:00

I Wielkopolski Kongres Psychiatrii - 18 listopada 2023 (Poznań)

 
Zapraszamy na I Wielkopolski Kongres Psychiatrii, który odbędzie się 18 listopada w Poznaniu oraz w formule online.
 
 
Kongres ten, organizowany w formule hybrydowej - stacjonarnie w Poznaniu oraz online - jest inicjatywą o wyjątkowym charakterze. Kierownikiem naukowym wydarzenia jest ceniony autorytet, prof. dr hab. n. med. Filip Rybakowski. Jego zaangażowanie gwarantuje wysoki poziom merytoryczny i aktualność poruszanych tematów.
 
Program I Wielkopolskiego Kongresu Psychiatrii jest niezwykle zróżnicowany i przemyślany, skupiając się na aktualnych i istotnych zagadnieniach. Kongres będzie podzielony na cztery sesje tematyczne:
 
  1. Schizofrenia
To jedna z najbardziej złożonych i fascynujących dziedzin psychiatrii. Współczesne spojrzenie na tę chorobę jest niezwykle istotne dla dalszego postępu w leczeniu oraz zrozumieniu mechanizmów jej powstawania.
W tej sesji swoje wykłady wygłoszą: prof. dr hab. n. med. Janusz Rybakowski, prof. dr hab. n. med. Dominik Strzelecki oraz prof. dr hab. n. med. Agata Szulc.
 
  1. ADHD
W tej sesji eksperci omówią wyzwania związane z diagnozowaniem i leczeniem ADHD u dorosłych pacjentów, skupiając się na dostosowanych podejściach diagnostycznych, terapeutycznych i farmakologicznych.
Swoje wykłady potwierdzili: prof. dr hab. n. med. Tomasz Wolańczyk oraz dr n. med. Tomasz M. Gondek.
 
  1. Depresja i lęk
Sesja ta koncentruje się na dwóch powszechnych zaburzeniach psychicznych, jakimi są depresja i lęk. Podczas wykładów oraz panelu dyskusyjnego eksperci wypowiedzą się na temat nowoczesnych podejść diagnozowania i wspierania pacjentów z zaburzeniami nastroju.
Moderatorem dyskusji będzie prof. dr hab. n. med. Filip Rybakowski, a wykłady w sesji poprowadzą: prof. dr hab. n. med. Dominika Dudek oraz prof. Bernhard Baune (MD, PhD, MPH, MBA, FRANZCP).
 
  1. Choroby cywilizacyjne i substancje psychoaktywne
Ta sesja przyjrzy się chorobom cywilizacyjnym oraz substancjom psychoaktywnym w kontekście ich wpływu na psychikę. W obecnych czasach coraz istotniejsze staje się zrozumienie zależności między tymi czynnikami a zdrowiem psychicznym.
Swoje wykłady wygłoszą: prof. dr hab. n. med. Marcin Wojnar, prof. dr hab. n. med. Joanna Rymaszewska oraz prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański.
 
Niezaprzeczalnym walorem Kongresu jest uczestnictwo wybitnych prelegentów - cenionych polskich psychiatrów oraz wyjątkowego gościa specjalnego, prof. Bernharda Baune z Uniwersytetu w Münster. Jego międzynarodowe doświadczenie w dziedzinie psychiatrii wprowadzi cenne spojrzenie na zagadnienia poruszane podczas kongresu.
 
I Wielkopolski Kongres Psychiatrii to bez wątpienia wydarzenie, które zapowiada się nie tylko jako doskonała okazja do naukowej refleksji, ale także jako przestrzeń do nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń z innymi profesjonalistami.
 
 
Skorzystaj z wakacyjnej promocji na wejściówki - Early Bird tylko do 31 sierpnia!
 
Wydarzenie pod patronatem Medicalpress.
2023-11-18 09:00:00

48 Ogólnopolskie Dni Endoskopowe

Konferencja odbędzie się w dniach 17-18 listopada 2023 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Spodziewamy się 800 lekarzy z dziedziny gastroenterologii, hepatologii, onkologii i interny oraz 500 pielęgniarek z całej Polski. W gronie wykładowców jak co roku znajdą się specjaliści – eksperci z całego kraju. Ogólnopolskie Dni Endoskopowe, organizowane od kilkudziesięciu lat, trwale wpisały się w kalendarz prestiżowych wydarzeń naukowych środowiska medycznego. Każda z kolejnych edycji gromadzi coraz więcej aktywnych uczestników, zarówno lekarzy jak i pielęgniarek. Program obejmuje dwa dni merytoryczne w ramach Ogólnopolskich Dni Endoskopowych oraz jeden dzień w ramach Ogólnopolskiej Sesji Pielęgniarek i Asystentów Endoskopowych.


W czasie trwania Konferencji przewidziana jest wystawa producentów sprzętu endoskopowego, środków do dekontaminacji endoskopów i akcesoriów endoskopowych oraz firm farmaceutycznych produkujących leki stosowane w chorobach przewodu pokarmowego.
2023-11-17 09:00:00

Kardiologia Prewencyjna 2023 - wytyczne, wątpliwości, gorące tematy

Kardiologia Prewencyjna 2023- wytyczne, wątpliwości, gorące tematy” odbędzie się w dniach 17-18.XI. 2023 r., Kraków.

XVI Konferencja Naukowa Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego „Kardiologia Prewencyjna 2023 – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy”, to największa i najciekawsza w Polsce konferencja dotycząca profilaktyki chorób serca i naczyń.


Cykl konferencji „Kardiologia Prewencyjna” to multidyscyplinarne spotkania o ugruntowanej renomie, na które zapraszamy nie tylko kardiologów, ale również internistów, lekarzy rodzinnych oraz profesjonalistów z innych dziedzin medycyny i nauk o zdrowiu.

Wzorem poprzednich lat, do udziału w konferencji, zaprosiliśmy najlepszych polskich wykładowców i najwybitniejszych, cieszących się międzynarodowym uznaniem, ekspertów.

Wśród wielu ciekawych sesji i debat szczególnie interesująco zapowiadają się te poruszające następujące tematy:
• Przyczyny zgonów Polaków w 2022 i 2023 r.
• Leczenie pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, hipercholesterolemią i cukrzycą
• Zapobieganie i leczenie otyłości
• Choroba niedokrwienna serca
• Niewydolność serca
• Rehabilitacja kardiologiczna
• Najnowsze wytyczne i stanowiska ekspertów
• Trudne, dyskusyjne i kontrowersyjne decyzje kliniczne
• Wyniki najważniejszych polskich badań nad czynnikami ryzyka i ich konsekwencjami

Tegoroczna Konferencja będzie trwała dwa dni, od piątku 17 listopada do soboty 18 listopada 2023 r. Wykładowcy i uczestnicy spotkają się na żywo w Krakowie, a dodatkowo sesje edukacyjne, satelitarne oraz sesje sekcji PTK będą transmitowane w Internecie.

Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej konferencji, będzie organizowany już po raz 10. Poranny Bieg po Plantach Krakowskich, czyli inicjatywa zwracająca uwagę na znaczenie aktywności fizycznej w profilaktyce chorób serca i naczyń.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie konferencji: www.kardiologiaprewencyjna.eu oraz na portalu Facebook Rejestracja na konferencję

Do zobaczenia w Krakowie!
2023-11-17 09:00:00

Beskidzka Akademia Kardiologii i Innowacji Medycznych BesdKard

9-10 listopada w Bystrej k. Bielska-Białej odbędzie się „Beskidzka Akademia Kardiologii i Innowacji Medycznych BesdKard”, organizowana przez Grupę American Heart of Poland. Będzie to największa konferencja naukowa w regionie, skierowana do lekarzy, pielęgniarek, techników medycznych, ratowników medycznych, inżynierów biomedycznych, a także managerów zdrowia. Omówione zostaną najnowsze innowacje medyczne oraz istotne obszary medycyny, takie jak badania kliniczne w dziedzinie sercowo-naczyniowej, diagnostyka obrazowa serca i naczyń, nowoczesne metody leczenia wad strukturalnych i chirurgii naczyniowej. Przyjrzymy się również roli aktywności fizycznej w dziedzinie kardiologii oraz omówimy interdyscyplinarne wyzwania, stawiane przed lekarzami różnych specjalizacji w codziennej praktyce ambulatoryjnej.
 
- Celem konferencji jest stworzenie platformy do wymiany wiedzy i doświadczeń, nie tylko lekarzy i pielęgniarek, ale także menadżerów zdrowia, inżynierów oraz naukowców. Uczestnicy będą mieli możliwość poznać najnowsze osiągnięcia w dziedzinie medycyny sercowo-naczyniowej. Powiemy, jakie zabiegi są obecnie wykonywane przez kardiologów, a jakie przez kardiochirurgów. Ponadto, omówimy najnowsze trendy w diagnostyce sercowo-naczyniowej – mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Bochenek, konsultant ds. kardiochirurgii Grupy American Heart of Poland, przedstawiciel dyrekcji konferencji. 
 
- Po raz pierwszy w tym regionie pokażemy jak w praktyce działają polskie innowacje medyczne, w tym wyroby i technologie, które zostały stworzone w Centrum Badawczo-Rozwojowym Grupy American Heart of Poland, przy współpracy m. in. z Politechniką Śląską i Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Będzie również możliwość skorzystania z symulatorów zabiegów kardiologii inwazyjnej, aby każdy mógł poznać i zrozumieć pracę kardiologa inwazyjnego – mówił dr hab. n. med. prof. KAAFM Piotr Buszman, kardiolog inwazyjny, przedstawiciel dyrekcji konferencji.
 
Podczas konferencji przewidziane są sesje z udziałem międzynarodowych ekspertów medycznych, m.in. prof. Patricka W. Serruysa z Uniwersytetu Galway w Irlandii czy też Juana F. Granada, zarządzającego Fundacją Cardiovascular Research Foundation (New York, USA).
 
 
Wydarzenie jest bezpłatne – aby wziąć w nim udział należy zarejestrować się poprzez formularz na stronie: www.besdkard.com, gdzie dostępne są szczegółowe informacje m. in. na temat programu naukowego konferencji, warsztatów, komitetu naukowego.

 
2023-11-09 09:00:00

Urodziny Marii Skłodowskiej-Curie - konferencja Studenckiego Onko-Forum

Nowotwory złośliwe to istotny problem zdrowia publicznego – są drugą, po chorobach układu krążenia, najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Wzrastająca rokrocznie liczba pacjentów onkologicznych wymaga od polskiego systemu ochrony zdrowia coraz większej liczby pracowników medycznych wysoko wyspecjalizowanych w tym obszarze. Studenckie Onko-Forum (SOF) to unikatowe w skali kraju wydarzenia (konferencje, wykłady, seminaria, warsztaty) nakierowane na promocję onkologii jako przyszłej ścieżki kariery wśród młodych adeptów nauk medycznych.

Pierwsza edycja Konferencji SOF została zorganizowana w 2022 roku w ramach obchodów 90-lecia Narodowego Instytutu Onkologii. Zgromadziła łącznie ponad 200 młodych adeptów nauk medycznych z całego kraju, a abstrakty konferencyjne opublikowano w prestiżowym periodyku – „Nowotwory. Journal of Oncology”. W ramach tegorocznej, drugiej edycji Konferencji poza konkursem prac odbyły się także warsztaty umiejętności praktycznych oraz wykłady eksperckie poprowadzone przez niezwykłe osobistości ze świata onkologii. Wydarzenie swoją obecnością uświetnił także gość specjalny – Doktor Teresa Amaral z Uniwersytetu w Tuebingen w Niemczech – Przewodnicząca Sekcji Młodych Onkologów European Society for Medical Oncology (ESMO) kadencji 2020-2022. Dla autorów najlepszych prezentacji ufundowano atrakcyjne nagrody, a zwycięzca sesji prac oryginalnych otrzymał grant na wyjazd na kongres ESMO w Madrycie.
 
W nadchodzącym roku akademickim Komitet Organizacyjny Studenckiego Onko-Forum planuje wcielić w życie szereg inicjatyw nakierowanych na promocję onkologii, a najbliższa z nich – Konferencja organizowana w ramach obchodów 156. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie – odbędzie się 4 listopada bieżącego roku.

Wydarzenie obejmie prelekcje poświęcone szeroko rozumianej tematyce onkologicznej, panele dyskusyjne dotyczące możliwości rozwoju w onkologii i stawiania pierwszych kroków w świecie nauki oraz warsztaty umiejętności praktycznych, między innymi dermatoskopii, komunikacji z pacjentem czy żywienia medycznego. Konferencję swoją obecnością zaszczycą prof. nadzw. dr hab. n. med. Wojciech Wysocki i prof. UAM dr hab. Tomasz Pospieszny, którzy wygłoszą wykłady eksperckie. Warsztaty dermatoskopii przeprowadzone zostaną przy pomocy mobilnego gabinetu - #Fury Zdrowia – udostępnionej dzięki uprzejmości Stowarzyszenia SARCOMA.
 
Konferencja ta będzie inauguracją unikatowego cyklu wydarzeń – „OnkoRoku 23/24”, czyli sesji comiesięcznych spotkań z adeptami kierunków medycznych prowadzonych przez ekspertów Narodowego Instytutu Onkologii i nie tylko, poświęconych różnym dziedzinom onkologii. Nadrzędnym celem „OnkoRoku” jest przedstawienie onkologii jako specjalizacji jutra, która daje szerokie możliwości – nie tylko leczenia pacjentów, ale także prowadzenia działalności naukowej, badań klinicznych oraz współpracy międzynarodowej.

Więcej informacji: https://fb.me/e/3U6WIXca2
2023-11-04 09:00:00