Członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. rozwoju WCO przeciwni negatywnej opinii Ministra Zdrowia o celowości inwestycji w sprawie projektu rozwoju placówki
Opublikowane 19 września 2023Opinię tę podzielił Poseł Tomasz Ławniczak, podkreślając, że wspieranie WCO jako priorytetowego ośrodka wraz z filiami w Pile i Kaliszu stanowić powinno kluczową sprawę dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców regionu. - Jestem zdumiony decyzją resortu. Medycyna charakteryzuje się tym, ze cały czas dokonują się zmiany w procesie leczenia, wiec nieuwzględnienie tego faktu oznacza pogorszenie możliwej ścieżki leczenia pacjentów onkologicznych w regionie. – zaznaczył Tomasz Ławniczak, członek Parlamentarnego Zespołu ds. rozwoju WCO, Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
- Zabiegamy, aby wysokie technologie, które pozwalają jeszcze skuteczniej leczyć pacjentów były dostępne w naszym ośrodku. Nasze kompetencje i zdolności kadrowe pozwolą na wykorzystanie w pełni potencjału tej nowej technologii, przyczyniając się do poszerzenia pakietu świadczeń radioterapeutycznych w Wielkopolsce. – dodał prof. dr hab. med. Tomasz Piotrowski, Kierownik Zakładu Fizyki Medycznej WCO.
w Kaliszu i Pile.
Resort zdrowia w odpowiedzi na zapytanie redakcji o sytuację w WCO argumentował, że:
"Negatywna opinia inwestycji wynikała z niespełnienia kluczowego kryterium nr 21. W ramach oceny kryterium weryfikowana jest zgodność zamierzeń inwestycyjnych z dokumentami strategicznymi:
- Wojewódzkim Planem Transformacji dla województwa wielkopolskiego na lata 2022-2026 (WPT), oraz
- z Mapą potrzeb zdrowotnych na lata 2022- 2026 (art. 95f ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).
Zgodność inwestycji z dokumentami strategicznymi stanowi obligatoryjną podstawę do uzyskania pozytywnej oceny o celowości inwestycji. Wynika to z całkowitego wyniku punktowego (obliczonego według wzoru zawartego w §3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 grudnia 2021 r. w sprawie formularza Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia dla inwestycji skutkujących zmianą zakresu udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej)., W tym przypadku wynik wyniósł 0,00.
Ocena celowości inwestycji odbywa się w oparciu o przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W ramach oceny weryfikowana jest zgodność zamierzeń inwestycyjnych z dokumentami strategicznymi (art. 95f ust. 3 ustawy o świadczeniach), co pozwala na transparentne i rzetelne jej przeprowadzenie.
Zgodnie z art. 95c ust. 1 ustawy o świadczeniach, to właściwy wojewoda we współpracy z wojewódzką radą ds. potrzeb zdrowotnych ustala dla obszaru danego województwa WPT. Minister Zdrowia jedynie zatwierdza WPT - ocenia pod kątem m.in. adekwatności przyjętych w projekcie wojewódzkiego planu działań do potrzeb zdrowotnych i wyzwań organizacji systemu opieki zdrowotnej w ujęciu ogólnopolskim.
W ramach Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO), której jednym z działań jest modernizacja infrastruktury i doposażenie podmiotów leczniczych, aby utrzymać właściwy dostęp do najnowszych osiągnięć technicznych i technologicznych w zakresie leczenia chorób nowotworowych, w 2023 r. przeprowadzono konkursy:
- „Doposażenie zakładów radioterapii – wymiana akceleratorów” - maksymalna kwota dofinansowania 10 mln,
- „Doposażenie zakładów radioterapii – wymiana aparatów HDR do brachyterapii” - maksymalna kwota dofinansowania 3 mln,
- „Doposażenie zakładów radioterapii – zakup systemów planowania radioterapii, doposażenie stacji planowania (w tym zakup nowych wersji) oraz doposażenie akceleratorów” - maksymalna kwota dofinansowania 7 mln,
- „Doposażenie zakładów medycyny nuklearnej” – wymiana aparatów PET - maksymalna kwota dofinansowania 15 mln,
- „Zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów – mammografy” - wymiana mammografów - maksymalna kwota dofinansowania 0,65 mln,
- „Zakup sprzętu do diagnostyki i leczenia raka płuca” dla pneumonologii -maksymalna kwota dofinansowania 1 mln,
- „Zakup sprzętu do diagnostyki i leczenia raka płuca” dla torakochirurgii -maksymalna kwota dofinansowania 3 mln.
Harmonogram zakupu i wykaz kupowanego sprzętu na poszczególne lata był planowany i opracowywany na podstawie opinii członków Krajowej Rady ds. Onkologii w tym konsultantów krajowych z różnych dziedzin medycyny.
Realizatorzy poszczególnych działań inwestycyjnych NSO wyłaniani są w drodze procedur konkursowych przeprowadzanych przez ministra zdrowia. Ogłoszenia konkursowe dostępne są w zakładce: https://www.gov.pl/web/zdrowie/narodowa-strategia-onkologiczna-ogloszenia."
Foto: WCO