Razem dla serca - bo liczy się czas

Działające w porozumieniu kardiologiczne stowarzyszenia pacjenckie inicjują kampanię "Razem dla Serca - bo liczy sie czas", aby zwrócić uwagę na problem niewydolności serca w Polsce. Niewydolność serca to jedno z najważniejszych wyzwań zdrowotnych w naszym kraju. Pod względem liczby hospitalizacji z tego powodu Polska piastuje niechlubne pierwsze miejsce wśród krajów OECD.

2020-06-03 14:41

Walczyć o oddech - wytrzymać ból

Ogromny ból i strach przed śmiercią wskutek uduszenia, to codzienność pacjentów chorujących na rzadką chorobę - dziedziczny obrzęk naczynioruchowy (hereditary angioedema, HAE). Choroba objawia się niebezpiecznymi i niezwykle bolesnymi obrzękami w obrębie m.in. dróg oddechowych czy okolicy żołądka. Właśnie rusza kampania edukacyjna „HAE. Walczyć o oddech, wytrzymać ból”, która ma zwrócić uwagę na problemy osób zmagających się z tą rzadką chorobą.
2020-06-02 14:15

Dzień Dziecka - Fundacja Krwinka dla rodzin w szpitalu przy Spornej

Oddziały onkologiczne dziecięcego szpitala przy ul. Spornej w Łodzi wciąż pozostają zamknięte z powodu epidemii. Ale „Krwinka” nie mogła w Dniu Dziecka zapomnieć o swoich Podopiecznych! Już w piątek (29.05) przedstawiciele Fundacji wybrali się do nich z prezentami, ale po to, by ograniczyć liczbę wizyt w szpitalu, wzięli ze sobą upominki także dla mam i tatusiów małych pacjentów.

2020-06-01 11:22

Powstało Porozumienie Organizacji Kardiologicznych – RAZEM DLA SERCA

Pacjenci kardiologiczni to największa grupa chorych w Polsce, niestety problemy tej grupy nie maleją. Wyzwań jest coraz więcej, ale mamy wrażenie, że system opieki zdrowotnej nie odpowiada na nasze potrzeby. Dlatego wspólnie z fundacjami i stowarzyszeniami pacjenckimi stworzyliśmy Porozumienie Organizacji Kardiologicznych (POK) i transplantacyjnych, aby integrować środowisko chorych i mówić jednym głosem w sprawach tak licznej populacji cierpiących na schorzenia serca i układu krążenia. Tylko wspólne działania mogą przynieść wymierne efekty - mówi Agnieszka Wołczenko, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce.

2020-05-30 10:58

Niewydolność serca - epidemia widmo

Niewydolność serca to schorzenie trudne fizycznie, emocjonalnie i społecznie, na które może cierpieć ponad milion Polaków, często o tym nie wiedząc. Objawy i skutki choroby powodują, że pacjenci często czują się wykluczeni, usunięci poza margines codziennego życia. Niewydolność serca to ogromne wyzwanie dla chorych, ich bliskich i całego społeczeństwa. Pierwszym krokiem do walki z epidemią powinna być świadomość tego problemu – uważa Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń ECOSERCE.
2020-05-29 14:04

Onkocafe: System ochrony zdrowia powinien być bardziej elastyczny

Jako organizacja działająca na rzecz pacjentów na co dzień wspieramy chorych i ich bliskich, mierzących się z wyzwaniami w zakresie opieki nad pacjentami onkologicznymi. Najważniejsze z nich to: poczucie zagubienia pacjenta w systemie, czyli nie zawsze jasna i zrozumiała ścieżka diagnostyczno-terapeutyczna, trudności w dostępnie do wizyt specjalistycznych, niewystarczający dostęp do terapii zgodnych z aktualną wiedzą medyczną. Ostatnie lata to okres wielu gorących debat o zdrowiu. Znamienne, że pomimo podejmowanych dyskusji pacjenci zgłaszają się do nas wciąż z tymi samymi problemami.

2020-05-28 09:53

Radioterapia - jak zapobiegać powikłaniom w trakcie leczenia

Radioterapia jest skuteczną, bezpieczną i precyzyjną metodą leczenia chorych z nowotworami. Istota jej działania polega na precyzyjnym dostarczeniu dawki promieniowania w okolice nowotworu tak, aby jednocześnie ochronić zdrowe narządy. Nowoczesna radioterapia zapewnia bezpieczeństwo chorego, jednak jak każda metoda leczenia ma pewne skutki uboczne. Występują one tylko u części chorych.
2020-05-26 15:04

RPP: rodzina ma prawo do ostatniego pożegnania chorego w szpitalu

W związku z napływającymi sygnałami od rodzin pacjentów dotyczących uniemożliwienia im ostatniego pożegnania z członkiem rodziny albo zakazem stawiennictwa w szpitalu celem identyfikacji zwłok, wystąpił do dyrektorów podmiotów medycznych o respektowanie prawa pacjenta do poszanowania godności, które obejmuje także prawo do umierania w spokoju i godności.
2020-05-26 14:25

Prof. Marcin Grabowski: Z wszczepionym urządzeniem można normalnie żyć

Pacjent z wszczepionym urządzeniem kardiologicznym może i powinien żyć jak najbardziej swobodnie. Jednocześnie warto pamiętać o zwiększonym ryzyku, związanym z niektórymi czynnościami. O trzech rodzajach potencjalnych zagrożeń związanych z wykonaniem tatuażu lub piercingiem mówi prof. Marcin Grabowski, kierownik Oddziału Elektrokardiologii I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert elektroterapii Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

2020-02-24 09:16

Pacjent w badaniach klinicznych

Polacy nadal ze sporą rezerwą przystępują do badań klinicznych, co w dużym stopniu wiąże się z brakiem dostatecznej wiedzy dotyczącej korzyści i ryzyka. Coraz więcej osób poszukuje informacji na ten temat. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest realizacja  projektu Pacjent w badaniach klinicznych i stworzenie strony internetowej  https://pacjentwbadaniach.abm.gov.pl/, na której można znaleźć wiele materiałów na temat badań klinicznych i odszukać interesujące nas badania w międzynarodowych bazach.

2020-02-17 12:37

Nielimitowane wizyty do specjalistów od 1 marca

Od 1 marca br. zostaną zniesione limity na porady pierwszorazowe w czterech specjalnościach: neurologii, ortopedii, endokrynologii i kardiologii. Planowany jest także pierwszy od lat wzrost wyceny tych świadczeń. Docelowo wyniesie prawie 30 procent.

2020-02-11 18:44

6 lutego na konferencji prasowej zostanie przedstawiony raport dotyczący sytuacji pacjentów z nowotworem płuca

Raport "Sytuacja Pacjenta z nowotworem płuca - aktualne wyzwania" został przygotowany we współpracy z przedstawicielami środowiska pacjentów onkologicznych oraz ekspertami w dziedzinie ochrony zdrowia. Dokument porusza tematykę aktualnego dostępu do profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorych na raka płuca, postępu w tym zakresie oraz kluczowych rekomendacji zmian niezbędnych do poprawy sytuacji chorych na raka płuca w Polsce.

2020-02-05 15:58