Pacjenci cierpiący na migrenę przewlekłą apelują o refundację skutecznego leczenia

Środowisko pacjentów i eksperci medyczni od lat czekają na skuteczną terapię w leczeniu migreny przewlekłej. I choć istnieją rozwiązania terapeutyczne dla osób zmagających się z tą chorobą, pacjenci wciąż nie mają do nich dostępu. Żyją w ciągłym bólu i w strachu przed nadejściem kolejnego ataku. Nie mogą normalnie żyć, być ze swoją rodziną, spełniać się zawodowo. Są zmęczeni, popadają w depresję. Obecnie stosowanie terapie profilaktyczne mają słabą skuteczność i niską tolerancję, są obarczone wysokim ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych lub są przeciwskazane np. w chorobach współistniejących.
2020-10-30 10:03

Pacjenci z nieswoistymi zapaleniami jelit apelują o zniesienie ograniczeń administracyjnych w programach lekowych

Szybciej, dłużej, więcej - apelują pacjenci z nieswoistymi zapaleniami jelit w odniesieniu do programów lekowych w chorobie Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Dla chorych z nieswoistymi zapaleniami jelit (NZJ) przerywanie leczenia biologicznego i ponowne włączanie do programu lekowego, może prowadzić do zmniejszenia skuteczności terapii, pogorszenia stanu zdrowia i niepotrzebnych, radykalnych operacji np. usunięcia jelita.
2020-10-29 09:25

ONKOPORADNIK – premiera cyklu filmów poruszających psychologiczne aspekty choroby nowotworowej dziecka

ONKOPORADNIK ma charakter edukacyjny, skierowany jest do rodziców dzieci z chorobami nowotworowymi, do dorosłych pacjentów onkologicznych oraz członków ich rodzin i bliskich. Zawarte treści stanowią odpowiedź na najczęściej występujące problemy i potrzeby rodziców dzieci z chorobami nowotworowymi (m.in.: jak komunikować diagnozę dziecku, jak oswajać szpital, jak rozmawiać o chorobie, procedurach leczenia, emocjach, jak reagować na zmiany w zachowaniu dziecka, jak budować i utrzymać motywację do leczenia onkologicznego i wiele innych).
2020-10-28 09:55

Szczepienia dorosłych pomagają zachować zdrowie. To szczególnie ważne w czasie pandemii COVID-19

Szczepienia dla dorosłych nie są mniej ważne niż szczepienia dzieci. Wiele chorób zakaźnych jest bowiem groźnych dla dorosłych i może u nich wywoływać nawet większe powikłania niż u dzieci. Dodatkowo, z wiekiem, układ odpornościowy staje się coraz mniej wydajny, dlatego osoby starsze mogą być bardziej podatne np. na zakażenia pneumokokowe, grypę czy krztusiec. Przeciwko każdej ze wspomnianych chorób można się zaszczepić. Rusza kampania edukacyjna „Pneumokoki nie liczą lat. Zaszczepieni - zabezpieczeni”, której celem jest zwrócenie uwagi na „kalendarz szczepień” dla dorosłych i dostarczenie rzetelnych informacji na temat szczepień wśród osób dorosłych.
2020-10-26 12:27

Jesteś w ciąży? Uważaj na popularne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

FDA - amerykański Urząd ds. Żywności i Leków wydał w połowie października ostrzeżenie dotyczące stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych przez kobiety w ciąży. Zwraca w nim uwagę, że zażywanie ich w okresie około 20. tygodnia ciąży i po tym czasie może się wiązać z bardzo rzadkim na szczęście, ale obserwowanym poważnym zaburzeniem nerek u rozwijającego się dziecka.
2020-10-26 10:05

Kompendium wiedzy o Potwierdzonej Terapii Komórkowej

Terapie komórkami macierzystymi są ogromnym osiągnięciem współczesnej medycyny. Komórki mezenchymalne (MSC) od wielu lat są stosowane m.in. w badaniach klinicznych, jako leki zarejestrowane, a także w ramach medycznych eksperymentów leczniczych. W ciągu ostatnich 25 lat procedury, z ich użyciem, wykazały wysoki profil bezpieczeństwa. Jednak pacjenci, którzy rozważają skorzystanie z terapii komórkowej, muszą być czujni, ponieważ obok dobrze zdefiniowanych i prowadzonych m.in. w Polsce terapii eksperymentalnych z komórkami MSC, oferowane są również terapie niepotwierdzone, które niewiele mają wspólnego z terapiami komórkami macierzystymi.
2020-10-23 12:45

Czy koronawirus może powodować zapalenie spojówek?

To FAKT! Oczy są bowiem jedną z dróg przedostawania się wirusa SARS-CoV-2 do organizmu człowieka. Patogeny, w tym nowy koronawirus, do oka może się dostać z naszych dłoni. To dlatego w czasie pandemii zalecane jest częste mycie lub dezynfekcja rąk oraz unikanie dotykania twarzy – włącznie z okolicą oczu.
2020-10-23 10:10

Wołczenko: Najwyższy czas wdrożyć (nie)nowe technologie medyczne

Osoby ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego to w Polsce od lat najliczniejsza grupa pacjentów. Większość chorób kardiologicznych rozwija się latami. Dzięki skutecznym rozwiązaniom diagnostycznym i terapeutycznym pacjenci mogą żyć ze swoim schorzeniem dłużej i w lepszej jakości życia. Niestety, w Polsce wiele technologii, które świat zna i stosuje od lat, nie jest dostępna. Warto zapytać, dlaczego – mówi Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „EcoSerce”.
2020-10-23 09:46

Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

Jeśli wystąpiły u Ciebie objawy charakterystyczne dla COVID-19 lekarz może wystawić ci skierowanie na wykonanie testu. Żeby jego wynik był wiarygodny, trzeba się do niego przygotować: na przykład nie można na trzy godziny przed testem żuć gumy. Dowiedz się, co jeszcze trzeba zrobić, by zapewnić wiarygodny wyniki.
2020-10-22 11:59

1/3 Polaków po 65 roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie

Wg danych NFZ aż 1/3 Polaków po 65 roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, zwane polipragmazją, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Naczelną Izbą Aptekarską i Naczelną Izbą Lekarską wraca do rozpoczętych przed pandemią działań informacyjnych na temat poliprgmazji. Celem jest zwrócenie uwagi społecznej – w szczególności seniorów - na zjawisko wielolekowości, by zminimalizować ryzyko nadmiernego i niekontrolowanego oddziaływania farmakologii na zdrowie i życie, zwłaszcza w okresie trwającej epidemii.
2020-10-21 10:38

Listopadowa lista refundacyjna – być albo nie być dla pacjenta z rakiem płuca

W poniedziałek 19 października resort zdrowia opublikował projekt listopadowej listy refundacyjnej, nie znalazły się na nim jednak długo oczekiwane terapie dla chorych z rakiem płuca. Pacjenci postanowili zatem wziąć sprawy w swoje ręce, mobilizują do składania podpisów pod petycją oraz zgłaszania oficjalnych uwag do projektu listy. - To jest być albo nie być dla chorych z rakiem płuca w Polsce. Oni nie mają czasu czekać na kolejne obwieszczenia. Wydłużenie i poprawienie jakości życia tych chorych jest w pełni uzależnione od dostępu do bezpiecznych leków o udowodnionej skuteczności. Niestety, brak dostępu do immunochemioterapii w I linii leczenia w projekcie w dalszym ciągu im tę szansę odbiera – dodaje Aleksandra Wilk, wolontariuszka, założycielka strony na Facebook „Rak płuca – wiedza i wsparcie”.

2020-10-20 14:38

Pacjenci z SM często nie wiedzą, że choroba postępuje – apelują eksperci

Jak wynika z przeprowadzonej przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oraz Fundację SM-walcz o siebie ankiety[1], aż 54% pacjentów zauważyło u siebie w ciągu ostatnich 12 miesięcy, niezależnie od rzutów choroby powolne pogorszenie wydolności ruchowej. Niestety tylko 12% z nich kojarzy pogorszenie funkcji motorycznych z objawami mogącymi wskazywać na proces przejścia z postaci rzutowo-remisyjnej w postać wtórnie postępującą.
2020-10-19 11:39