Grzegorz Perzyński, prezes Fundacji Transplantacja LIVERstrong: Donacja organów ratuje życie

Opublikowane 30 grudnia 2022
Grzegorz Perzyński, prezes Fundacji Transplantacja LIVERstrong: Donacja organów ratuje życie
Świadomość społeczna odnośnie dawstwa organów jest bardzo mała. […] Brak podstawowej edukacji w tym zakresie – powiedział Grzegorz Perzyński, prezes Fundacji Transplantacji LIVERstrong, który wziął udział w pierwszym spotkaniu okrągłego stołu na temat stanu polskiego systemu opieki transplantologicznej. Obrady zorganizowała Federacja Przedsiębiorców Polskich.
  • Grzegorz Perzyński wskazuje, że niska świadomość społeczna na temat dawstwa organów wynika z wieloletnich zaniedbań wszystkich ekip politycznych.
  • W opinii eksperta brak jest np. podstawowych informacji w temacie funkcjonujących rejestrów, jak rejestr sprzeciwów.
  • Wśród postulatów prezesa Fundacji Transplantacji LIVERstrong jest wprowadzenie dodatkowego rejestru dawców.
  • Perzyński wspomina, iż mimo funkcjonowania w naszym systemie prawnym zgody domniemanej, lekarze słuchają decyzji rodziny zmarłego.
  • Grzegorz Perzyński podkreśla, że transplantacja organów ratuje życie. 20 lat temu sam przeszedł transplantację wątroby.
Poprawa sytuacji, z jaką mierzy się system opieki transplantologicznej – taki cel przyświecał Federacji Przedsiębiorców Polskich, która 18 listopada zorganizowała obrady okrągłego stołu, poświęcone tej tematyce. Wśród ekspertów, którzy wzięli udział w obradach, był Grzegorz Perzyński, prezes Fundacji Transplantacji LIVERstrong.

–  Podczas naszej kampanii społecznej “Od przeszczepienia do Ironmana”, kiedy rozmawiamy z ludźmi, rozdajemy ulotkę z kartą dawstwa organów okazuje się, że ludzie nie mają podstawowych informacji. Oczywiście nie jest to ich wina, my ich za to nie obwiniamy, ponieważ są to zaniedbania wieloletnie wszystkich ekip politycznych bez wyjątku. Brak podstawowej edukacji w tym zakresie. Ludzie czasami mylą nas z DKMS-em. Nie mają podstawowych informacji odnośnie rejestru. Myślą, że - i pewnie słusznie - i to też będzie nasz postulat, żeby wprowadzić dodatkowy rejestr, tzn. rejestr dawców. Wiemy, że mamy rejestr sprzeciwów. Jeżeli ktoś sobie nie życzy, żeby jego organy po śmierci uratowały niejedno życie, wpisuje się do takiego rejestru i jest pewien, że jego organy nie zostaną użyte. W naszym systemie prawnym jest coś takiego jak domniemanie zgody, tzn., że jeżeli my sobie nie zastrzeżemy tego prawa, że sobie nie życzymy pobierania organów, lekarze mają prawo pobrać wszystko to z naszego organizmu po naszej śmierci, co nadaje się do ratowania życia ludzkiego. Ale tak naprawdę lekarze jednak słuchają decyzji rodziny. Można sobie wyobrazić, jaka traumatyczna jest to sytuacja dla rodziny, która się właśnie dowiaduje, że ich członek rodziny niestety, ale umarł i orzeczono śmierć mózgu, a to otwiera niestety - niestety i stety właśnie, to jest cała tajemnica transplantologii. Jest to rzecz bardzo skomplikowana wielowymiarowo. My w naszych rozmowach próbujemy dotrzeć do świadomości społecznej i poprzez moją sytuację, czyli pacjenta 20 lat po przeszczepieniu wątroby oraz brata pacjenta, 21 lat po transplantacji nerki - właściwie to już drugiej transplantacji - próbujemy opowiadać i jakby zaświadczać, stojąc jak ja tutaj, że transplantacja, donacja organów ratuje życie, człowiek wraca do życia. Tak jak powiedział kiedyś prof. Religa, że celem transplantologii czy transplantacji jest przywrócenie pacjenta właśnie do życia powiedział Grzegorz Perzyński, prezes Fundacji Transplantacji LIVERstrong.

Link do całej wypowiedzi Grzegorza Perzyńskiego jest dostępny poniżej:
 
W dyskusji zorganizowanej przez Federację Przedsiębiorców Polskich udział wzięli: Magdalena Kramska, Naczelnik Wydziału Transplantologii i Krwiolecznictwa w Departamencie Oceny Inwestycji Ministerstwa Zdrowia, poseł Patryk Wicher, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Honorowych Dawców Krwi
i Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Promocji Krwiodawstwa, Dawstwa Szpiku Kostnego i Transplantologii, prof. dr hab. Alicja Chybicka, Senator, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Transplantacji, dr hab. Artur Kamiński, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”, prof. dr hab. Roman Danielewicz, Przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej, prof. dr hab. Alicja Dębska-Ślizień, prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, prof. dr hab. Lech Cierpka, Konsultant Krajowy
w dziedzinie Transplantologii Klinicznej oraz przedstawiciele organizacji pacjentów: Grzegorz Perzyński, prezes Fundacji Transplantacja LIVERstrong, Jarosław Cyrynger, Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Transplantacji Serca oraz przedstawiciele Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).


źródło: FPP