Gwałtowny przyrost zakażeń - piąta fala w natarciu

Opublikowane 19 stycznia 2022
Gwałtowny przyrost zakażeń - piąta fala w natarciu
W środę 19 stycznia 2022 roku odnotowano ponad 30 tysięcy nowych zachorowań na Covid-19 w Polsce. - Wyniki są bardzo poważne i oznaczają, że już nie tylko wkroczyliśmy w piątą falę, ale że ta fala będzie w najbliższych dniach bardzo dynamicznie się rozwijała. Ostatnie dwa dni to dynamika, z którą nie mieliśmy do tej pory do czynienia - podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski.
- Dzisiejszy wynik to 30 586 nowych zakażeń. To jest liczba, której nie spotkaliśmy w trakcie całej czwartej fali, mówię o ostatniej fali jesiennej. Tam maksymalne wyniki dotyczące infekcji były poniżej 30 tys. - powiedział minister zdrowia podczas konfernecji prasowej w środę 19 stycznia.

Dynamika zakażeń wykazuje gwałtowny trend wrostowy, podwojenie liczby infekcji z tygodnia na tydzień. - To samo miało miejsce wczoraj - wczorajszy wynik rzędu niecałych 20 tys. w stosunku do 11 tys. z tygodnia poprzedniego - to też jest praktycznie podwojenie - dodał Niedzielski. - Liczba wykonanych testów wynosi 122 tys. Cały czas mamy bardzo duży udział badań PRC, więc nie ma wątpliwości, że te trendy, które obserwujemy, to są trendy oparte na rzetelnym badaniu PCR - kontynuował.

Omicron odpowiada za rozwój piątek fali pandemii
- Omikron stał się faktem. Stanowi ponad 20 proc. w strukturze naszego genomu. Sytuacja jest dramatyczna. W przyszłym tygodniu możemy mieć poziom zakażeń o wartości nawet powyżej 50 tys. To sytuacja stanowiąca ogromne ryzyko dla systemu opieki zdrowotnej - powiedział minister zdrowia.

W obecnej chwili jest 31 tys. łóżek do dyspozycji w systemie covidowym, jednak nie wykluczone, że trzeba będzie zwiększyć ich liczbę. Dane z wielu krajów potwierdzają, że pomimo dużej zachorowalności jaką niesie za soba wariant Omicron, nie odnotowuje się większej liczby zgonów. Jednak w wiekszości są to krajez dużym odsetkiem wyszczepionych osób - Być może nie jest to tylko kwestia wyższej tzw. zjadliwości wirusa, ale również tego, że populacja tam jest wyszczepiona. Wyszczepienie chroni przede wszystkim przed ciężkim przebiegiem zachorowania na COVID-19. - podkreślił minister zdrowia.

Praca zdalna w administracji publicznej
Niedzielski zapowiedział wprowadzenie obowiązkowej pracy zdalnej w administracji publicznej. Zaapelował również do wszystkich pracodawców, aby w miarę możliwości praca zdalna stała się obecnie standardem. - W ciągu najbliższych dni zostanie przygotowane rozporządzenie epidemiczne, które obowiązek tego typu nałoży na wszystkich pracodawców publicznych w administracji, oczywiście z wyjątkiem tych zadań, które muszą być realizowane na rzecz obywateli i które muszą być realizowane w tradycyjnym modelu pracy - poinformował Niedzielski.

Trzy scenariusze piątej fali
Minister zdrowia zdrowia podkreślił, że są mozliwe trzy scenariusze rozwoju piątej fali pandemii. - Teraz realizuje się scenariusz bardzo gwałtownego przyrostu - dodał. Jednocześnie zaznaczająć, że scenariusz ten oznacza stosunkowo szybkie wygaszenie zjawiska piątej fali. - Tak naprawdę szczyt tej fali ma być na przełomie stycznia i lutego, czyli mówimy o perspektywie najbliższych dwóch tygodni, ze stopniowym wygaszeniem już w lutym.

Inne scenariusze, z mniejszą dynamiką przyrostu, przewidywały, że piąta fala będzie miała wydłużony przebieg z kumulacją na przełomie lutego i marca. - Wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli z dynamicznym przebieg, i być może też dynamicznym zakończeniem tej fali - dodał Niedzielski.

Czy będą kolejne obostrzenia?
Minister zdrowia podkreślił - Musimy wracać do ścisłego przestrzegania reżimu DDM, czyli stosowania przede wszystkim maseczek, zachowywania dystansu, zwiększonej częstotliwości dezynfekcji rąk.
Jednocześnie szef resortu na ten moment wykluczył lockdown. - Patrząc na politykę walki z epidemią w innych krajach, widać odejście od czegoż, co nazywane jest lockdownami, w kierunku powszechnego stosowania certyfikatów, które potwierdzają testowanie, ujemny wynika testu, status ozdrowieńca bądź też szczepienie. Dodając. - Myślę, że w ogóle lockdown jako taki raczej nie jest i nie będzie instrumentem wykorzystywanym w polityce epidemicznej, tak jak to było w poprzednich falach.

Minister wskazał, że planowane jest pójście "w kierunku certyfikatów".

Liczba zakażeń
Dziś odnotowano 30 586 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (5594), śląskiego (4647), małopolskiego (3471), dolnośląskiego (2458), pomorskiego (2341), wielkopolskiego (2195), podkarpackiego (1789), lubelskiego (1362), łódzkiego (1360), zachodniopomorskiego (1091), warmińsko-mazurskiego (1034), kujawsko-pomorskiego (986), opolskiego (623), świętokrzyskiego (585), podlaskiego (518), lubuskiego (354). Zmarło 375 osób. Wykonano ponad 122 tysiące testów.

źródło: MZ