System
Wróć do SystemOpóźnienia dostaw szczepionki Pfizer a harmonogram szczepień w Polsce
Kilka dni temu firma Pfizer poinformowała o czasowym zmniejszeniu dostaw szczepionki przeciw koronawirusowi. Spowodowaóo to m.in. wstrzymanie części dostaw szczepionek do szpitali w całym kraju. Sytuację odnośnie dalszego harmonogramu szczepień we Polsce skomentował dziś minister Michał Dworczyk, szef KPRM.
Jest ślisko - uważaj na urazy barku i rąk
Gdy mówimy o konsekwencjach upadków na śliskich chodnikach, zwykle mamy na myśli urazy nóg. Tymczasem kontuzje w obrębie rąk i barku to kolejna grupa urazów powszechnych zimą.
Szczepienie przeciwko HPV to inwestycja, która się opłaca
Rak szyjki macicy (RSM) to nowotwór, który m.in. dzięki profilaktyce pierwotnej jest możliwy do wyeliminowania. W krajach, gdzie od kilkunastu lat prowadzone są szczepienia przeciwko HPV – wirusowi odpowiedzialnemu za powstawanie raka szyjki macicy – znacznie zredukowano zachorowalność na RSM i nowotwory HPV-zależne. Kluczowe jest więc szczepienie dziewczynek i chłopców, ale powinno być ono poprzedzone akcją edukacyjną. Narodowa Strategia Onkologiczna zakłada, że w Polsce wyszczepialność przeciwko HPV osiągnie poziom 60% populacji do 2028 roku.
Rusza globalna platforma wspierająca osoby z inkontynencją - 7 wersji językowych, w tym polska
Wraz z Nowym Rokiem rusza nowy, międzynarodowy projekt World Federation of Incontinence and Pelvic Problems (WFIPP) pod nazwą „Support In Continence”. Dzięki współpracy kilkudziesięciu międzynarodowych i krajowych organizacji pozarządowych powstała nowoczesna platforma internetowa, służąca do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat inkontynencji. Polska wersja platformy powstała dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem "UroConti", organizacji działającej na rzecz poprawy jakości życia osób z problemami inkontynencji w Polsce.
Konieczna hospitalizacja? Co warto zabrać do szpitala
Jak przygotować się do wizyty w szpitalu, kiedy w ośrodkach obowiązuje zaostrzony reżim sanitarny i zakaz odwiedzin? Odpowiadają: Dorota Gwóźdź, pielęgniarka z Klinicznego Oddziału Kardiologii z Pododdziałem Ostrych Zespołów Wieńcowych Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie i pacjenci ze Stowarzyszenia ICDefibrylatorzy.
Kto przechorował COVID-19? Rusza ogólnopolskie badanie
Agencja Badań Medycznych we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – PZH na zlecenie Ministra Zdrowia uruchamia „Ogólnopolskie Badanie Sero-epidemiologiczne COVID-19: OBSER-CO”. Projekt ma na celu ocenę rzeczywistego rozpowszechnienie wirusa SARS-CoV-2 w Polsce.
Rehabilitacja po Covid-19 - dlaczego jest tak ważna
Z jakimi problemami mierzą się osoby, które przeszły COVID-19? Do kogo powinny się zgłosić, chcąc wrócić do aktywności sprzed choroby? Na czym polega rehabilitacja postcovidowa?
Fundusz kompensacyjny dla osób z NOP po szczepieniu przeciw Covid-19
We wtorek 12 stycznia, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że środki funduszu kompensacyjnego mają być przeznaczone dla osób dotkniętych działaniami niepożądanymi szczepień przeciwcovidowych. W kolejnych latach fundusz dedykowany byłby także obowiązkowym szczepieniom dla dzieci.
Żywienie osób ze stomią - poradnik dla pacjenta NFZ i STOMAlife
"Żywienie osób ze stomią" portalu diety.nfz.gov.pl, to pierwszy e-book terapeutyczny przygotowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Fundacją STOMAlife. Publikacja powstała z myślą o osobach ze stomią. To poradnik psychodietetyczny połączony z praktycznymi przepisami. W e-booku proponujemy potrawy na co dzień, na Święta i szczególne okazje, przygotowane tak, aby smakowały i łączyły przy wspólnych posiłkach całą rodzinę. Jeden z rozdziałów zawiera przepisy nadesłane przez samych stomikow.
ABM wsparła projekt SARSTer - sprawdzający opcje terapeutyczne stosowane w walce z COVID-19
Agencja Badań Medycznych na zlecenie Ministra Zdrowia dofinansowała projekt badaczy z Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych (PTEiLChZ), którzy sprawdzą skuteczność i bezpieczeństwo różnych opcji terapii COVID-19 stosowanych w Polsce od początku epidemii.
Audyt leczenia raka piersi 2010 – 2020. Warunki dalszego postępu
Diagnostyka i leczenie raka piersi w Polsce w czasie ostatnich 10 lat zanotowały niezaprzeczalny postęp. Nie wystarcza on jednak do osiągnięcia satysfakcjonujących wyników leczenia. Niepokoi różnica w wynikach przeżycia 5-letniego chorych na raka piersi kobiet między Polską a średnimi wartościami europejskimi (o ok. 10 punktów procentowych), napawa obawą obserwowany od kilku lat wzrost wskaźników śmiertelności z powodu raka piersi w naszym kraju.
Szczegóły harmonogramu szczepień przeciw Covid-19
W poniedziałek 11 stycznia 2021, podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że od 15 stycznia ruszy centralna rejestracja na szczepienia dla seniorów powyżej 80 roku życia.