Szczegóły harmonogramu szczepień przeciw Covid-19

Opublikowane 11 stycznia 2021
Szczegóły harmonogramu szczepień przeciw Covid-19
W poniedziałek 11 stycznia 2021, podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że od 15 stycznia ruszy centralna rejestracja na szczepienia dla seniorów powyżej 80 roku życia.
Narodowy Program Szczepień wchodzi w fazę przygotowania masowych szczepień. 1 051 000 dawek trafiło do Polski, a do szpitali węzłowych trafiło ponad 456 tysięcy - mówił Dworczyk. - W pierwszym tygodniu szczepień zaszczepiliśmy ok. 50 tys. osób, w drugim tygodniu 150 tys. osób, a jednego dnia 50 tys. szczepień zostało wykonanych, co pokazuje, że system staje się coraz bardziej sprawny i wydajny - kontynuował szef KPRM.

Poinformował, że do końca tego tygodnia zostanie zaszczepionych ponad 250 tys. osób. Pod koniec tygodnia będziemy mieć ok. 450 tys. zaszczepionych Polaków.

Agencja Rezerw Materiałowych zachowała jest 50 proc. szczepionek, które trafiły do Polski po to, aby pacjenci, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki, mieli gwarancję otrzymania drugiej dawki. - Dopiero po drugiej dawce uzyskujemy pełną odporność i nie chcemy, żeby pacjenci byli narażeni na jakieś problemy logistyczne ze strony producenta - podkreślił szef KPRM. Do tej pory na wykonanych ponad 220 tys. szczepień, odnotowano 32 przypadki niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), ale wszystkie były łagodne. - Nikt nie został hospitalizowany, były to przypadki związane z zaczerwieniem, podwyższoną temperaturą, krótko mówiąc żadnych groźnych sytuacji nie było - mówił Dworczyk.

- 15 stycznia zostanie uruchomiona centralna rejestracja, czyli możliwość umawiania szczepień na konkretny termin dla seniorów. Od 15 stycznia będą mogli umawiać się na konkretny termin seniorzy powyżej 80 roku życia. Między 18 a 22 stycznia zostaną zaszczepieni mieszkańcy DPS-ów. Zrobią to zespoły wyjazdowe - zaznaczył Dworczyk.


22 stycznia ruszy rejestracja na konkretny termin na szczepienia dla seniorów powyżej 70 roku życia. Po 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla seniorów powyżej 70 roku życia. - Bardzo dobre informacje dochodzą z DPS-ów. Blisko 70 proc. mieszkańców zadeklarowało chęć zaszczepienia się przeciw Covid-19 - mówił szef KPRM. Prawdopodobnie pozostałe osoby z grupy pierwszej, ale poniżej 70 roku życia, czyli nauczyciele, mundurowi, będą mogli zapisywać się na szczepienia w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia.

Źródło: KPRM