Fundusz kompensacyjny dla osób z NOP po szczepieniu przeciw Covid-19

Opublikowane 13 stycznia 2021
Fundusz kompensacyjny dla osób z NOP po szczepieniu przeciw Covid-19
We wtorek 12 stycznia, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że środki  funduszu kompensacyjnego mają być przeznaczone dla osób dotkniętych działaniami niepożądanymi szczepień przeciwcovidowych. W kolejnych latach fundusz dedykowany byłby także obowiązkowym szczepieniom dla dzieci.
Minister zdrowia na konferencji prasowej we wtorek poinformował, że do tej pory dochodzenie odszkodowania w przypadku NOP-u (niepożądanego odczynu poszczepiennego) było możliwe tylko na drodze sądowego postępowania cywilnego.
 
- Mając na uwadze bezpieczeństwo i wątpliwości, jakie pojawiły się wokół szczepionki. zdecydowaliśmy się zmienić sposób dochodzenia odszkodowania w przypadku NOP-ów. Zmiana polega na powołaniu funduszu kompensacyjnego, ale nie o sam fundusz tu chodzi, tylko chodzi oczywiście o procedurę. Ta procedura z założenia ma zlikwidować niedogodności związane z postępowaniem sądowym, czyli tych dot. czasu trwania procesu o odszkodowanie, ale też, by uprościć procedurę i zrobić ją tańszą dla osoby, która takiego odszkodowania potrzebuje - podkreślił Adam Niedzielski.
 
 
Do odszkodowania będą kwalifikowane osoby, które będą hospitalizowane przynajmniej 14 dni lub doznają szoku anafilaktycznego po szczepieniu. - Osoby, które będą uprawnione do takiego odszkodowania w ramach takiej uproszczonej procedury, to będą osoby, które wymagają hospitalizacji przez co najmniej 14 dni - to jest jeden bardzo ważny warunek - lub, podkreślam "lub", a nie "i" osoby, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny, który spowodował konieczność obserwacji lub hospitalizacji co najmniej 14-dniowej - mówił minister.
 
- Świadczenie kompensacyjne będzie się wahało w przedziale od 10 tys. zł - w przypadku minimalnego progu 14 dni hospitalizacji aż do 100 tys. zł łącznie, czyli zwiększając liczbę dni hospitalizacji bądź łącząc różne elementy, które będą w takiej specjalnej, szczegółowej tabeli opisującej kryteria przyznawania świadczenia - dodał Adam Niedzielski.
 
- Mając świadomość tego bezpieczeństwa, ale też wątpliwości, które pojawiły się w odbiorze społecznym, zdecydowaliśmy się zmienić sposób dochodzenia odszkodowania w przypadku niepożądanych odczynów poszczepiennych - powiedział minister. - Ta zmiana polega na powołaniu Funduszu Kompensacyjnego, ale nie o sam Fundusz tu chodzi, ale o procedurę. Ta procedura z założenia ma zlikwidować niedogodności (...) związane z postępowaniem sądowym, czyli niedogodności, które dotyczą przede wszystkim czasu trwania takiego dochodzenia o odszkodowanie, ale też oczywiście uprościć tę procedurę i zrobić ją tańszą dla osoby, która takiego odszkodowania potrzebuje, czy się o nie ubiega.
 
 
Niedzielski jednocześnie podkreślił, że takie NOP-y są zjawiskiem niezwykle rzadkim. - Dzisiaj mamy ponad 250 tys. osób zaszczepionych na COVID-19. Z raportu Głównego Inspektora Sanitarnego i całej Inspekcji Sanitarnej wynika, że w Polsce mieliśmy do tej pory w przypadku szczepienia na COVID jedynie 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 32 miały charakter łagodny, 4 poważny i jeden ciężki - powiedział Niedzielski.
 
Minister Zdrowia zaznaczył, że finansowanie funduszu w pierwszym okresie, kiedy będzie on dotyczył świadczenia kompensacyjnego związanego ze szczepieniem covidowym, będzie ze środków przeznaczonych na przeciwdziałanie COVID-19.
 
Źródło: konferencja MZ