WHO: palenie tytoniu odpowiada za 20% zgonów z powodu choroby niedokrwiennej serca

Opublikowane 22 września 2020
WHO: palenie tytoniu odpowiada za 20% zgonów z powodu choroby niedokrwiennej serca
Każdego roku 1,9 miliona ludzi umiera z powodu chorób serca wywołanych paleniem tytoniu, zgodnie z nowym raportem opublikowanym dzisiaj przez Światową Organizację Zdrowia, Światową Federację Serca i Uniwersytet w Newcastle w Australii w związku z nadchodzącym Światowym Dniem Serca.


Odpowiada to jednej piątej wszystkich zgonów z powodu chorób serca, ostrzegają autorzy raportu, którzy wzywają wszystkich konsumentów tytoniu do rzucenia palenia i w konsekwencji uniknięcia zawału serca, podkreślając, że palacze są bardziej narażeni na wystąpienie ostrego zdarzenia sercowo-naczyniowego w młodszym wieku niż osoby nie palące.

Tylko kilka papierosów dziennie, okazjonalne palenie lub narażenie na bierne palenie zwiększa ryzyko chorób serca. Ale jeśli użytkownicy tytoniu podejmą natychmiastowe działania i rzucą palenie, ich ryzyko chorób serca zmniejszy się o 50% po roku niepalenia.

- Biorąc pod uwagę obecny poziom dowodów dotyczących palenia tytoniu i chorób układu sercowo-naczyniowego oraz korzyści zdrowotnych wynikających z rzucenia palenia, brak oferowania pomocy w rzucaniu palenia pacjentom z chorobami serca można uznać za błąd w sztuce lekarskiej lub zaniedbanie. Towarzystwa kardiologiczne powinny szkolić swoich członków w zakresie rzucania palenia, a także promować, a nawet wspierać działania na rzecz ograniczenia palenia tytoniu - powiedział dr Eduardo Bianco, przewodniczący Grupy Ekspertów ds. Tytoniu Światowej Federacji Serca.

Z raportu wynika również, że papierosy bezdymne są odpowiedzialny za około 200 000 zgonów z powodu choroby wieńcowej serca rocznie. E-papierosy podnoszą również ciśnienie krwi, zwiększając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Ponadto wysokie ciśnienie krwi i choroby serca zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Niedawne badanie WHO wykazało, że wśród osób umierających na COVID-19 we Włoszech 67% miało nadciśnienie, a w Hiszpanii 43% osób, u których rozwinął się COVID-19, żyło z chorobami serca.

- Rządy są odpowiedzialne za ochronę zdrowia swoich obywateli i pomoc w odwróceniu epidemii spożycia tytoniu. Uwolnienie naszych społeczności od dymu tytoniowego zmniejsza liczbę przyjęć do szpitali związanych z paleniem tytoniu, co jest ważniejsze niż kiedykolwiek w kontekście obecnej pandemii- powiedział dr Vinayak Prasad, kierownik jednostki WHO No Tobacco Unit.

Kontrola tytoniu jest kluczowym elementem ograniczania chorób serca. Rządy mogą pomóc osobom palącym rzucić palenie, podnosząc podatek od wyrobów tytoniowych, egzekwując zakazy reklamy wyrobów tytoniowych i oferując usługi pomagające ludziom rzucić palenie.

Źródło: WHO