Ukrainki z branży medycznej wchodzą na polski rynek pracy

Opublikowane 31 sierpnia 2023
Ukrainki z branży medycznej wchodzą na polski rynek pracy
Dobiega końca projekt „Rozwiń skrzydła – pomóż sobie i innym. Wsparcie dla Ukrainek z branży medycznej” realizowany przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą w ramach kampanii społecznej "Partnerstwo i Zatrudnienie". W ramach projektu 20 pielęgniarek, lekarek i położnych z Ukrainy zostało objętych kompleksowym wsparciem na drodze do podjęcia pracy w zawodzie w polskim systemie opieki zdrowotnej.
Projekt „Rozwiń skrzydła – pomóż sobie i innym. Wsparcie dla Ukrainek z branży medycznej” obejmował intensywny kurs z podstaw medycznego języka polskiego, cykl szkoleń na temat życia i pracy w Polsce, pracę z doradcą zawodowym oraz wsparcie pełnomocnika w uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu na terenie RP. Szczególnie ten ostatni punkt okazał się bardzo pomocny.

Mimo ułatwień w dostępie do zawodów medycznych dla obywateli Ukrainy, procedury są bardzo długie i trwają nawet rok. „
Złożyłam dokumenty do Ministerstwa Zdrowia w sierpniu 2022 i od poł roku nie miałam informacji odnośnie mojej sprawy. Przy pomocy Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej udało się uzupełnić brakujące dokumenty i już po miesiącu otrzymałam zgodę Ministra Zdrowia na wykonywanie zawodu pielęgniarki” – podkreśla pani Iryna, jedna z uczestniczek Projektu.
 
W ramach projektu zorganizowana została także wizyta studyjna w Szpitalu Wolskim im. Dr. Anny Gostyńskiej, w trakcie której pielęgniarki i lekarki zwiedziły szpitalne oddziały, SOR, gabinet zabiegowy, a także przychodnię przyszpitalną. Celem było zapoznanie Uczestniczek Projektu z funkcjonowaniem odmiennego od ukraińskiego systemu opieki zdrowotnej w Polsce w praktycznym wymiarze oraz poznanie od wewnątrz pracy swoich koleżanek i kolegów.

Po zakończeniu kursu językowego i cyklu szkoleń odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń, potwierdzających uczestnictwo w projekcie. Projekt zainicjowany i realizowany przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą przy wsparciu finansowym Kulczyk Foundation w ramach projektu „Cześć, dziewczyny!”

źródło: PUIG