Pilotażowy program wczesnego wykrywania raka płuca trafi do powiatu koneckiego

Opublikowane 01 lipca 2020
Pilotażowy program wczesnego wykrywania raka płuca trafi do powiatu koneckiego
Mieszkańcy Końskich i powiatu koneckiego będą mogli skorzystać z pilotażowego programu wczesnego wykrywania raka płuc za pomocą niskodawkowej tomografii. Konecki Szpital Specjalistyczny św. Łukasza oraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach właśnie podpisały w tej sprawie porozumienie.
- W poniedziałek podpisaliśmy porozumienie ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii na pilotażowy program wczesnego wykrywania raka. Polega on tam, że osoby, które przez ostatnie 10 lat paliły co najmniej jedną paczkę papierosów dziennie będą mogły przejść badania, które pozwoli na wykrycie nowotworu płuc na tak wczesnym etapie, że jego leczenie jest w 100 procentach pewne - wyjaśnia Wojciech Przybylski, dyrektor Szpital Specjalistycznego św. Łukasza w Końskich. Ma nadzieję, że dzięki programowi uda się wyselekcjonować mieszkańców.

- Projekt przewiduje badania 130 osób, którzy do tej pory musieli przejść przez poradnię, badania, tomografię i uzyskać skierowanie od specjalisty. Teraz ta ścieżka będzie dużo krótsza - ocenia Wojciech Przybylski.


Przypominamy, że w ramach pilotażu wykonywane są badania przesiewowe wykrywające raka puca we wczesnej postaci, ma on objąć 30 tys. palaczy oraz byłych palaczy w wieku od 50. do 74. roku życia w ciągu 3 lat.

Z badań przesiewowych wykonywanych przy użyciu niskodawkowej tomografii komputerowej, skuteczniejszych niż RTG klatki piersiowej, będą mogły skorzystać osoby nałogowo palące papierosy co najmniej od 20 lat oraz palacze, którym udało się porzucić nałóg nie więcej niż 15 lat temu. Niskodawkowa tomografia komputerowa pozwala wykryć nawet kilkumetrowe guzy. W razie wykrycia guza o rozmiarach do 4-5 mm wystarczy po upływie roku powtórzyć badanie. Gdy sięga on 6-7 mm, należy je powtórzyć po 6 miesiącach, a w przypadku zmiany o średnicy 8-14 mmm – już po 3 miesiącach.
Źródło: echodnia.eu, power.gov.pl