WCO rozpoczęło realizację programu szczepień w celu zapobiegania ciężkim zapaleniom płuc i powikłaniom pogrypowym u osób z chorobami nowotworowymi

Wielkopolskie Centrum Onkologii rozpoczęło „Realizację regionalnego programu zdrowotnego - zapobieganie ciężkim zapaleniom płuc i powikłaniom pogrypowym u osób z chorobami nowotworowymi”, który skupia się na profilaktyce grypy i chorób związanych z zakażeniami pneumokokami wśród osób z nowo rozpoznanymi nowotworami złośliwymi.
2021-05-28 14:37

Energią w źródło arytmii

Ablacja jako metoda leczenia może być stosowana w terapii różnych schorzeń. W przypadku arytmii za jej pomocą leczy się miejsca nieprawidłowego wytwarzania lub przewodzenia impulsów elektrycznych w sercu. Niskie lub wysokie temperatury pomagają unieszkodliwić wybrane fragmenty tkanek i poprawić stan oraz samopoczucie pacjenta. Komu ablacja nie pomoże i dlaczego dla skuteczności leczenia kluczowa jest postawa pacjenta, wyjaśnia dr n. med. Szymon Budrejko z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
2021-05-20 11:07

W kaliskim Okrąglaku ratują serca pomimo pandemii

Nasza nowa Poradnia Zaburzeń Rytmu Serca jest jak lodołamacz – prze naprzód i pracuje nieprzerwanie, pomimo wszelkich przeciwności – deklarują władze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu. W działającej w ramach Poradni Kardiologicznej nowej poradni diagnozuje się i leczy nawet najtrudniejsze arytmie. Pacjentami są zarówno ludzie młodzi, jak i seniorzy. Pracy nie brakuje, także w czasie pandemii COVID-19 – przyznają lekarze.
2021-05-07 10:19

Po raz pierwszy w Polsce wszczepiono dziecku najnowocześniejsze narzędzie do wykrywania arytmii

29 kwietnia br. w Klinice Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej UCK WUM wszczepiono najnowszej generacji pętlowy rejestrator arytmii BioMonitor IIIm firmy BIOTORNIK. Zabieg wykonał dr Piotr Wieniawski. Urządzenie zostało implantowane u 14-letniego chłopca z genetycznie uwarunkowaną chorobą serca i utratami przytomności o niejasnej etiologii. Jest to pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia takiego rejestratora dziecku. 
2021-05-06 10:35

System lewokomorowego wspomagania krążenia – terapia oparta na pracy zespołowej

Czy i kiedy wszczepić pacjentowi system lewokomorowego wspomagania krążenia – tę decyzję podejmuje nie jeden lekarz, ale cały zespół specjalistów z zakresu: kardiologii, kardiochirurgii, anestezjologii, psychologii i fizjoterapii. O wyjątkowych kryteriach kwalifikacji do terapii LVAD, która ratuje zdrowie i życie pacjentów z niewydolnością krążenia mówią specjaliści ze Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu.
2021-04-27 09:08

Klinika Hematologii UCK WUM będzie leczyć terapią CAR-T

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – Klinika Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych w Warszawie ukończyła techniczny, jakościowy i edukacyjny program wymagany przez Europejską Agencję Leków (EMA) do podawania terapii CAR-T firmy Novartis (tisagenlecleucel)4. Tym samym przeszła proces kwalifikacji potwierdzający gotowość ośrodka do stosowania tej formy terapii. CAR-T to metoda leczenia, która po jednorazowym podaniu może przynieść wieloletni efekt. To fundamentalna zmiana w sposobie leczenia, ale także ewolucja paradygmatu dla systemów opieki zdrowotnej i ekspertów zajmujących się kwestią finansowania terapii.
2021-04-07 12:40

Drugi CyberKnife w Poznaniu - eksperci rozmawiali o korzyściach klinicznych z innowacyjnej radioterapii

„Wielkopolskie Centrum Onkologii - innowacyjny ośrodek leczenia raka w Polsce. Drugi CyberKnife w Poznaniu” pod takim hasłem odbyła się 30 marca 2021 konferencja organizowana przez Wielkopolskie Centrum Onkologii (WCO). Spotkanie zostało zorganizowane w związku z zakupem przez WCO drugiego już CyberKnife, czyli noża cybernetycznego, służącego do leczenia różnych przypadków nowotworów. Nowoczesny akcelerator do radioterapii został zakupiony ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Wielkopolskiego Centrum Onkologii.
2021-04-01 10:02

Polscy i amerykańscy eksperci opracują standardy opieki nad chorymi onkologicznymi we współpracy z National Comprehensive Cancer Network

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy (NIO-PIB), National Comprehensive Cancer Network (NCCN) i Alliance for Innovation (AFI) podpisały umowę o współpracy, dzięki której eksperci z NCCN podzielą się swoją wiedzą i międzynarodowym doświadczeniem w opracowaniu zaleceń postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w onkologii w Polsce.
2021-03-31 13:57

Prof. Maciej Banach zrezygnował z funkcji dyrektora ICZMP

Profesor Maciej Banach złożył w dniu 29 marca br. rezygnację ze stanowiska dyrektora Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, którym kierował ponad 7 lat Minister zdrowia przyjął dymisję.
2021-03-31 12:03

20 lat dla serc Polaków - Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca obchodzą XX-lecie swojej działalności

Profesjonalna i troskliwa opieka oraz wspaniała kadra medyczna – głównie takie opinie krążą wśród pacjentów Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS), należących do Grupy American Heart of Poland. W tym roku PAKS obchodzi jubileusz dwudziestolecia swojej działalności.  Choć walka z pandemią nie sprzyja hucznemu świętowaniu tej wyjątkowej rocznicy, to jednak warto przy tej okazji chociaż na moment zatrzymać się i spojrzeć na to, co przez ostatnie dwadzieścia lat udało się osiągnąć w zakresie kardiologii w Polsce.
2021-03-29 11:51

Bydgoskie Centrum Onkologii z pierwszym w Polsce prestiżowym certyfikatem EARL PET/CT

Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy otrzymało certyfikat akredytacyjny EARL PET/CT. Dokument potwierdza, że procedury obrazowania izotopowego stosowane w ośrodku spełniają najwyższe normy jakości. Certyfikat został przyznany bydgoskiemu Centrum jako pierwszemu w Polsce ośrodkowi w ramach inicjatywy Research4life Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.
2021-02-12 11:35

Oskar Kowalski: ablacje coraz bardziej skuteczne i… delikatne

Nowoczesne elektrody używane w trakcie zabiegów ablacji arytmii mogą w ciągu jednego cyklu zebrać w sercu nie jedno, lecz nawet kilkanaście pobudzeń elektrycznych. Systemy mapowania trójwymiarowego w krótkim czasie analizują nie 100 czy 200, ale aż kilkadziesiąt tysięcy punktów. Dzięki temu elektrofizjolodzy są w stanie skutecznie leczyć najbardziej złożone arytmie. Jeszcze zaledwie kilka lat temu leczenie arytmii było dużo trudniejsze, a czasem po prostu niemożliwe – mówi prof. Oskar Kowalski, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Symulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
2021-01-21 11:02