Szpitale
Wróć do RynekMazowiecki Szpital Allenort zmienia się w Mazowiecki Szpital Mind Health
Dawny Mazowiecki Szpital Allenort dołączył do sieci Centrum Zdrowia Psychicznego Mind Health, zarządzanej przez Centrum Medyczne Damiana. W wyniku zmiany właściciela placówka zaczęła funkcjonować pod nazwą Mazowiecki Szpital Mind Health.
Nowoczesna klinika leczenia chorób neurologicznych otwiera się w Toruniu
Choroby neurologiczne wymagają odpowiedniej diagnostyki oraz terapii. Dlatego już 8 czerwca swoją filię w Toruniu otworzy Neurosphera – Centrum Neurologii, Padaczki i Psychiatrii, które wykorzystując sztuczną inteligencję i innowacyjne metody leczenia oraz terapii, skutecznie leczy nawet najtrudniejsze medyczne przypadki.
Grupa American Heart of Poland zainaugurowała działalność w Szpitalu w Drawsku Pomorskim
Przedstawiciele Grupy American Heart of Poland podkreślili, że szpital będzie prowadzony i rozwijany kompleksowo, z dbałością o wszystkie oddziały i specjalizacje. Zaznaczyli przy tym, że nie jest to pierwsza tego typu placówka, którą zarządza Grupa American Heart of Poland – w całym kraju są to w tej chwili 23 jednostki: oddziały kardiologii interwencyjnej, 2 pełnoprofilowe szpitale, a także Centrum Badawczo-Rozwojowe i Uzdrowisko Ustroń.
90-lat Narodowego Instytutu Onkologii - od stołu laboratoryjnego do łóżka pacjenta
Nowoczesną walkę z rakiem zapoczątkowały dwa epokowe odkrycia: promieni X, dokonanego przez Wilhelma Konrada Roentgena w 1895 roku oraz radu i polonu – przez Marię Skłodowską-Curie w roku 1898. To właśnie polska noblistka zbudowała podstawy do ukształtowania się onkologii zarówno jako nauki i dyscypliny medycznej. 9 marca 1923 roku Polski Komitet ds. Zwalczania Raka powołał „Komitet Daru Narodowego im. Marii Skłodowskiej-Curie w celu zbudowania Instytutu Radowego w Warszawie”.
Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie z tytułem „Szpital Przyjazny Dziecku”
„Szpital Przyjazny Dziecku” to międzynarodowa inicjatywa stworzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF), która potwierdza stosowanie w opiece nad matką i dzieckiem procedur sprzyjających karmieniu piersią, zgodnych z najwyższymi standardami Światowej Organizacji Zdrowia. W Polsce tytuł ten otrzymało do tej pory 95 szpitali.
Szpital Allenort w Warszawie: Terapia krótkoterminowa dla pacjentów psychiatrycznych z podwójną diagnozą
U coraz większej liczby pacjentów psychiatrycznych chorobie psychicznej, jak choroba afektywna dwubiegunowa, depresja czy schizofrenia, towarzyszy uzależnienie. Mówi się wówczas o tzw. podwójnej diagnozie. Często trudno do końca stwierdzić, co było pierwsze – czy w wyniku uzależnienia uaktywniła się choroba psychiczna, czy też pacjent używkami lub zachowaniami zagłusza objawy choroby psychicznej, co przeradza się w uzależnienie.
W Warszawie powstaje pierwszy w Polsce kompleksowy ośrodek diagnozowania i leczenia inkontynencji
Centrum Medyczne MCC (Medical Continence Centers S.A.) będzie pierwszym w Polsce kompleksowym ośrodkiem diagnozowania i leczenia inkontynencji - problemu, z którym według oficjalnych statystyk zmaga się w Polsce ok. 2,5 mln osób, choć biorąc po uwagę intymny charakter tego schorzenia, który nie sprzyja zbieraniu rzetelnych danych, z pewnością jest to liczba zaniżona.
Pionierska, wewnątrzmaciczna operacja rozszczepu kręgosłupa w UCZKiN WUM
14 kwietnia, po raz pierwszy w Polsce w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM wykonano operację rozszczepu kręgosłupa płodu innowacyjną techniką zwaną techniką Belforta. To przełomowy moment. Dotychczas tego typu operacje wykonywano w naszym kraju wyłącznie metodą fetoskopową z dostępu przezskórnego. Operacja trwała aż 7 godzin, a przeprowadził ją sam twórca tej metody prof. Michael Belfort z Texas Children’s Hospital (Houston, US), któremu towarzyszył prof. William E. Whitehead (neurochirurg) oraz zespół UCZKiN WUM w obsadzie: prof. Mirosław Wielgoś, dr n. med. Robert Biskupski-Brawura-Samaha, dr n. med. Michał Lipa przy wsparciu dr Elżbiety Staszewskiej - Piórkowskiej (anestezjolog), Agnieszki Budnik (anestetyczna asystująca przy znieczuleniu) oraz instrumentariuszy – Marka Litwiniuka i Moniki Hiszpańskiej.
Nowatorski przeszczep zastawki serca w Szpitalu Medicover
W Klinice Kardiochirurgii w warszawskim Szpitalu Medicover wykonano kolejny innowacyjny zabieg – wszczepienie przezcewnikowo biologicznej zastawki mitralnej. Operację przeszła pacjentka z ciężką niedomykalnością zastawki. Przyczyną tego schorzenia, które stanowi drugą najczęściej występującą wadę zastawkową wymagającą leczenia operacyjnego, są powikłania po chorobie reumatycznej lub zmiany degeneracyjne zastawki.
Oddział Kardiologii w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu: Arytmie leczą tu zimnem, ciepłem i… diamentami
Uczucie kołatania serca, może migotanie przedsionków? Warto niezwłocznie to sprawdzić - radzą lekarze z Oddziału Kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu i zapraszają pacjentów na konsultacje. Oddział właśnie wznowił dotychczasową działalność po pandemii COVID-19. Na pacjentów czeka wykwalifikowany personel, kompleksowa opieka kliniczna i najnowocześniejsze technologie. Terminy przyjęć są krótkie, a czas w przypadku zdrowia serca ma duże znaczenie. Warto zadbać o siebie już dziś! – przekonują kardiolodzy.
Tomasz Leleno nowym rzecznikiem Narodowego Instytutu Kardiologii
Tomasz Leleno, dotychczasowy rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej poinformował dziś na swoim koncie na twitter, że objął nową funkcję rzecznika Narodowego Instytutu Kardiologii.
LUX MED uruchamia pierwsze oddziały ratunkowe
W gdańskim szpitalu SwissMed Grupa LUX MED otworzyła pierwszy Oddział Pomocy Doraźnej, który oferuje pomoc medyczną 24 godziny na dobę w sytuacjach nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Drugi zaczął działać kilka dni temu w warszawskim szpitalu onkologicznym należącym do grupy. Tego typu oddziały to wciąż rzadkość w szpitalnictwie prywatnym, dotąd nastawionym na leczenie planowe, jednak w kolejnych latach to będzie się zmieniać. To odpowiedź na potrzeby Polaków, którzy sygnalizują potrzebę lepszej i bardziej skoordynowanej opieki. Obecnie blisko 70 proc. osób jest niezadowolonych z funkcjonowania opieki zdrowotnej, dlatego coraz więcej z nich decyduje się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne.