Nowoczesna klinika leczenia chorób neurologicznych otwiera się w Toruniu

Choroby neurologiczne wymagają odpowiedniej diagnostyki oraz terapii. Dlatego już 8 czerwca swoją filię w Toruniu otworzy Neurosphera – Centrum Neurologii, Padaczki i Psychiatrii, które wykorzystując sztuczną inteligencję i innowacyjne metody leczenia oraz terapii, skutecznie leczy nawet najtrudniejsze medyczne przypadki.
2022-06-07 13:11

Grupa American Heart of Poland zainaugurowała działalność w Szpitalu w Drawsku Pomorskim

Przedstawiciele Grupy American Heart of Poland podkreślili, że szpital będzie prowadzony i rozwijany kompleksowo, z dbałością o wszystkie oddziały i specjalizacje. Zaznaczyli przy tym, że nie jest to pierwsza tego typu placówka, którą zarządza Grupa American Heart of Poland – w całym kraju są to w tej chwili 23 jednostki: oddziały kardiologii interwencyjnej, 2 pełnoprofilowe szpitale, a także Centrum Badawczo-Rozwojowe i Uzdrowisko Ustroń.
2022-05-30 11:54

90-lat Narodowego Instytutu Onkologii - od stołu laboratoryjnego do łóżka pacjenta

Nowoczesną walkę z rakiem zapoczątkowały dwa epokowe odkrycia: promieni X, dokonanego przez Wilhelma Konrada Roentgena w 1895 roku oraz radu i polonu – przez Marię Skłodowską-Curie w roku 1898. To właśnie polska noblistka zbudowała podstawy do ukształtowania się onkologii zarówno jako nauki i dyscypliny medycznej. 9 marca 1923 roku Polski Komitet ds. Zwalczania Raka powołał „Komitet Daru Narodowego im. Marii Skłodowskiej-Curie w celu zbudowania Instytutu Radowego w Warszawie”.
2022-05-30 09:58

Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie z tytułem „Szpital Przyjazny Dziecku”

„Szpital Przyjazny Dziecku” to międzynarodowa inicjatywa stworzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF), która potwierdza stosowanie w opiece nad matką i dzieckiem procedur sprzyjających karmieniu piersią, zgodnych z najwyższymi standardami Światowej Organizacji Zdrowia. W Polsce tytuł ten otrzymało do tej pory 95 szpitali.
2022-05-27 10:08

Szpital Allenort w Warszawie: Terapia krótkoterminowa dla pacjentów psychiatrycznych z podwójną diagnozą

U coraz większej liczby pacjentów psychiatrycznych chorobie psychicznej, jak choroba afektywna dwubiegunowa, depresja czy schizofrenia, towarzyszy uzależnienie. Mówi się wówczas o tzw. podwójnej diagnozie. Często trudno do końca stwierdzić, co było pierwsze – czy w wyniku uzależnienia uaktywniła się choroba psychiczna, czy też pacjent używkami lub zachowaniami zagłusza objawy choroby psychicznej, co przeradza się w uzależnienie.
2022-05-17 11:02

W Warszawie powstaje pierwszy w Polsce kompleksowy ośrodek diagnozowania i leczenia inkontynencji

Centrum Medyczne MCC (Medical Continence Centers S.A.) będzie pierwszym w Polsce kompleksowym ośrodkiem diagnozowania i leczenia inkontynencji - problemu, z którym według oficjalnych statystyk zmaga się w Polsce ok. 2,5 mln osób, choć biorąc po uwagę intymny charakter tego schorzenia, który nie sprzyja zbieraniu rzetelnych danych, z pewnością jest to liczba zaniżona.
2022-04-21 10:03

Pionierska, wewnątrzmaciczna operacja rozszczepu kręgosłupa w UCZKiN WUM

14 kwietnia, po raz pierwszy w Polsce w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM  wykonano operację rozszczepu kręgosłupa płodu innowacyjną techniką zwaną techniką Belforta. To przełomowy moment. Dotychczas tego typu operacje wykonywano w naszym kraju wyłącznie metodą fetoskopową z dostępu przezskórnego. Operacja trwała aż 7 godzin, a przeprowadził ją sam twórca tej metody prof. Michael Belfort z Texas Children’s Hospital (Houston, US), któremu towarzyszył  prof. William E. Whitehead (neurochirurg) oraz zespół UCZKiN WUM w obsadzie: prof. Mirosław Wielgoś, dr n. med. Robert Biskupski-Brawura-Samaha, dr n. med. Michał Lipa przy wsparciu dr Elżbiety Staszewskiej - Piórkowskiej (anestezjolog), Agnieszki Budnik (anestetyczna asystująca przy znieczuleniu) oraz instrumentariuszy – Marka Litwiniuka i Moniki Hiszpańskiej.
2022-04-15 09:32

Nowatorski przeszczep zastawki serca w Szpitalu Medicover

W Klinice Kardiochirurgii w warszawskim Szpitalu Medicover wykonano kolejny innowacyjny zabieg – wszczepienie przezcewnikowo biologicznej zastawki mitralnej. Operację przeszła pacjentka z ciężką niedomykalnością zastawki. Przyczyną tego schorzenia, które stanowi drugą najczęściej występującą wadę zastawkową wymagającą leczenia operacyjnego, są powikłania po chorobie reumatycznej lub zmiany degeneracyjne zastawki.
2022-04-07 09:31

Oddział Kardiologii w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu: Arytmie leczą tu zimnem, ciepłem i… diamentami

Uczucie kołatania serca, może migotanie przedsionków? Warto niezwłocznie to sprawdzić - radzą lekarze z Oddziału Kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu i zapraszają pacjentów na konsultacje. Oddział właśnie wznowił dotychczasową działalność po pandemii COVID-19. Na pacjentów czeka wykwalifikowany personel, kompleksowa opieka kliniczna i najnowocześniejsze technologie. Terminy przyjęć są krótkie, a czas w przypadku zdrowia serca ma duże znaczenie. Warto zadbać o siebie już dziś! – przekonują kardiolodzy.
2022-03-31 12:26

Tomasz Leleno nowym rzecznikiem Narodowego Instytutu Kardiologii

Tomasz Leleno, dotychczasowy rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej poinformował dziś na swoim koncie na twitter, że objął nową funkcję rzecznika Narodowego Instytutu Kardiologii.
2022-03-21 15:46

LUX MED uruchamia pierwsze oddziały ratunkowe

W gdańskim szpitalu SwissMed Grupa LUX MED otworzyła pierwszy Oddział Pomocy Doraźnej, który oferuje pomoc medyczną 24 godziny na dobę w sytuacjach nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Drugi zaczął działać kilka dni temu w warszawskim szpitalu onkologicznym należącym do grupy. Tego typu oddziały to wciąż rzadkość w szpitalnictwie prywatnym, dotąd nastawionym na leczenie planowe, jednak w kolejnych latach to będzie się zmieniać. To odpowiedź na potrzeby Polaków, którzy sygnalizują potrzebę lepszej i bardziej skoordynowanej opieki. Obecnie blisko 70 proc. osób jest niezadowolonych z funkcjonowania opieki zdrowotnej, dlatego coraz więcej z nich decyduje się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne.
2022-03-17 09:01

W Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie leczyli migotanie przedsionków diamentami

We wtorek 15 marca 2022 roku w Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie odbyły się pierwsze na Dolnym Śląsku zabiegi ablacji podłoża arytmii z wykorzystaniem technologii DiamondTemp. Nowoczesne cewniki ablacyjne z diamentową końcówką lekarze zastosowali do leczenia pacjentów z przetrwałym migotaniem przedsionków. Gościem specjalnym lubińskiego ośrodka był ceniony kardiolog elektrofizjolog dr Petr Peichl z Instytutu Kardiologii w Pradze.
2022-03-16 13:45