Badania profilaktyczne znacząco pomagają skutecznie wykryć i wyleczyć raka prostaty

Opublikowane 08 listopada 2022
Badania profilaktyczne znacząco pomagają skutecznie wykryć i wyleczyć raka prostaty
W ramach Movember, corocznej kampanii społecznej prowadzonej w listopadzie, Medicover zachęca mężczyzn do wykonania profilaktycznych badań w kierunku nowotworów męskich narządów płciowych. Profilaktyka może ograniczyć ryzyko występowania tej choroby w zaawanasowanym stadium i znacząco zwiększyć szansę na wyleczenie.

Listopad już niemal od dwóch dekad jest uznawany za międzynarodowy miesiąc świadomości męskich nowotworów – raka jądra i raka prostaty. Trwająca cały miesiąc akcja Movember (to połączenie angielskich słów moustache – wąsy i November – listopad) przypomina mężczyznom na całym świecie, jak kompleksowo skontrolować swój stan zdrowia, w szczególności w kierunku nowotworów prostaty i jąder.

 
Pod względem liczby zgonów nowotwór prostaty zajmuje drugie miejsce wśród chorób nowotworowych dotykających mężczyzn. Zaledwie co trzeci mężczyzna w Polsce wykonuje badania w kierunku prostaty [1]. Movember to dobry moment, by przypomnieć panom, jak ważne jest znalezienie czasu na wykonanie badań profilaktycznych w kierunku nowotworu jądra i nowotworu prostaty.
 

- Nowotwór prostaty na wczesnym etapie rozwoju najczęściej nie daje wyraźnych objawów. Mężczyzna czuje się zdrowy. Nie jest świadomy swojego stanu zdrowia. Bardzo często spotykam się w gabinecie z niedowierzaniem pacjentów, że rzeczywiście zachorowali. W przypadku tej choroby nie możemy czekać na objawy, bo one często po prostu nie występują. Powinniśmy działać, czyli zapobiegać, więc regularnie się badać – wyjaśnia dr n. med. Paweł Salwa, Kierownik Oddziału Urologii Szpitala Medicover w Warszawie.

- Objawami, na które powinni zwrócić uwagę mężczyźni, a które mogą sugerować zaawansowaną postać choroby, są krwiomocz, krew w nasieniu i zatrzymanie moczu. Zdarza się, że nowotwór prostaty powoduje problemy z erekcją. Jeśli mężczyzna nie lekceważy tych objawów, mamy szansę zadziałać w odpowiednim momencie i zatrzymać rozwój choroby – dodaje dr n. med. Paweł Salwa.

Każdy mężczyzna po 50. roku życia powinien wykonywać takie badanie profilaktyczne raz w roku. Jeśli w rodzinie występuje genetyczne obciążenie, tematem powinni zainteresować się panowie, którzy ukończyli 40 lat. Wykrycie nowotworu prostaty na wczesnym etapie daje bardzo dobre rokowania, a badania profilaktyczne mogą uratować życie. Co więcej, taka diagnostyka nie zajmuje więcej niż 1-2 wizyty w centrum medycznym lub szpitalu.
 

- Podstawowe badanie diagnostyczne wykonywane jest już na etapie laboratoryjnym. Służy do tego określenie stężenie białka PSA we krwi. Podwyższony poziom białka PSA może świadczyć o raku prostaty – wtedy konieczna jest dalsza diagnostyka. W trakcie zaledwie dwóch wizyt u lekarza wykonywanych jest 14 badań krwi, USG jamy brzusznej i tarczycy oraz EKG spoczynkowe – opowiada lek. Aleksandra Buczyńska-Barbachowska, specjalista Medycyny Rodzinnej z Centrum Medycznego Medicover – Jerozolimskie.

Każdego roku na świecie odnotowuje się 1,3 mln nowych zachorowań, co odpowiada 20 proc. przypadków wszystkich nowotworów złośliwych. W Polsce taką diagnozę słyszy 16 tys. mężczyzn rocznie, z czego około 5 tys. umiera. To najczęściej konsekwencja braku świadomości u mężczyzn na temat profilaktyki nowotworowej oraz obaw przed wizytą u lekarza. Mężczyźni nie wiedzą, że nowotwór prostaty wykryty na wczesnym etapie daje 90 proc. szans na zdrowie.[1], [2]
 

- Podejście mężczyzn w Polsce do badań profilaktycznych jest dosyć problematycznym tematem. Dzieje się tak dlatego, że my – jako mężczyźni – generalnie mało dbamy o swoje zdrowie, a sfera urologiczna jest dodatkowo związana z tematem tabu – mówi Kierownik Oddziału Urologii w Szpitalu Medicover.

- Wielu mężczyzn ma trudność, by rozmawiać o swoim zdrowiu nie tylko z najbliższymi, lecz także lekarzami. Badania profilaktyczne kojarzą z długim oczekiwaniem na specjalistów oraz wieloma wizytami, na które nie mają czasu. W tym przypadku to zupełnie niesłuszne przypuszczenie, a stawką jest zdrowie i życie – dodaje dr n. med. Paweł Salwa.

Jak pokazuje najnowszy raport Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2022”, analizujący zdrowie pracowników w Polsce, ponad połowa pracowników posiada jeden lub więcej z czynników ryzyka prowadzących do poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości. Autorzy raportu przypominają, że wczesna pomoc specjalistyczna może pomóc przeciwdziałać pogłębieniu się chorób, a regularna profilaktyka powinna być stałym elementem zdrowego stylu życia każdego człowieka.

W ramach przeglądu zdrowia „Świadomy Mężczyzna”, na który obowiązuje okolicznościowa, „movemberowa” zniżka 10%, pacjent centrum medycznego Medicover może wykonać najważniejsze badania, w tym te, związane z profilaktyką raka prostaty i jąder.  

Szpital Medicover oferuje screening – kompleksowy przegląd stanu zdrowia, dzięki któremu można zdiagnozować m.in. nowotwory i ocenić ogólny stan zdrowia organizmu.


źródło: Medicover