5 mln zł dla Szpitala w Legnicy na skoordynowaną opiekę w zakresie chorób zakaźnych

Opublikowane 07 października 2022
5 mln zł dla Szpitala w Legnicy na skoordynowaną opiekę w zakresie chorób zakaźnych
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy uzyskał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w wysokości 5 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Środki zostaną przeznaczone na rozwój skoordynowanej opieki w zakresie chorób zakaźnych. Inwestycja ma powstać do końca przyszłego roku.
- Czas pandemii pokazał jak niebezpieczne mogą być choroby zakaźne. Dlatego też chcemy rozwijać i inwestować w skoordynowaną opiekę w zakresie chorób zakaźnych mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Projekt polega na przebudowie pomieszczeń pawilonu 3 szpitala, w celu ich adaptacji do potrzeb oddziału zakaźnego oraz obiektu z wydzieloną izbą przyjęć i podjazdem dla karetek. Urządzone zostaną sale chorych dla 15 pacjentów wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi, organizacją odrębnego wejścia,  wykonania wentylacji i instalacji gazów medycznych. Na potrzeby realizacji projektu uzyskano pozytywną opinie o celowości inwestycji oraz wykonano Program Funkcjonalno-Użytkowy.

Dzięki realizacji inwestycji legnicki szpital zabezpieczy miejsca covidowe dla chorych, jeśli wystąpi w przyszłości taka konieczność. Zgodnie z mapą potrzeb zdrowotnych oraz trendami w nowoczesnej medycynie zorganizowane zostanie kompleksowe leczenie i opieka nad pacjentami z chorobami zakaźnymi w skoordynowany sposób. Istniejąca poradnia chorób zakaźnych zostanie uzupełniona o leczenie stacjonarne, a także rehabilitację stacjonarną oraz ambulatoryjną.

- Jako szpital wielospecjalistyczny ten kierunek uznajemy za priorytetowy, stanowiący dopełnienie i mogącym być wspieranym przez inne oddziały specjalistyczne oraz poradnie funkcjonujące w naszym szpitalumówi Anna Płotnicka – Mieloch, Dyrektor Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy jest kluczowym ośrodkiem systemu opieki zdrowotnej w północnej części województwa dolnośląskiego. W sytuacji dynamicznie rozwijającej się epidemii i konieczności organizowania łóżek dla pacjentów z wirusem SARS-Cov-2 szpital odgrywał bardzo ważną rolę w opiece nad pacjentami. W minionym roku legnicki szpital leczył ok 2000 chorych zarażonych Covid-19 w stanach ciężkich i skrajnie ciężkich.

W szczytowym okresie pandemii WSS w Legnicy dysponował 155 miejscami dla chorych zarażonych Sars-Cov-2, głównie w wybudowanym szpitalu modułowym.

- Z usług naszego Szpitala korzystają przede wszystkim mieszkańcy Legnicy i okolic. Dla Legniczan oraz mieszkańców okolic to niezwykle ważne, aby mieć dostęp do opieki zdrowotnej. Dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu mamy w Legnicy dostęp do usług medycznych na wysokim poziomie, ponadto samorząd województwa dolnośląskiego stale tu inwestuje — dziś przekazujemy kolejne ogromne środki do legnickiego szpitala. Łącznie z dziś przekazanymi 5 mln złotych na inwestycje prowadzone w szpitalu przekazaliśmy w tym roku już ponad 15 mln złotych. Serdecznie dziękuję Zarządowi Województwa za to kluczowe wsparcie i dostrzeganie potrzeb naszej społeczności — mówi radny wojewódzki Piotr Karwan — Przewodniczący Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Wzrost zachorowalności na choroby zakaźne potwierdza, że epidemiologia chorób zakaźnych nadal pozostaje ważnym problemem, a w sytuacji pojawiania się nowych jednostek chorobowych nabiera szczególnego znaczenia.         

W minionych latach obserwujemy znaczący wzrost liczby zachorowań na choroby infekcyjne szczególnie takie jak odkleszczowe zapalenie mózgu, wirusowe zapalenie wątroby, ospa i schorzenia grypopodobne. Nowoczesna medycyna musi być przygotowana na takie zagrożenia.


źródło: komunikat prasowy