Dlaczego tak ważna jest kolonoskopia. Zapisz się na bezpłatne badania

Opublikowane 03 lutego 2023
Dlaczego tak ważna jest kolonoskopia. Zapisz się na bezpłatne badania
18 tys. zachorowań rocznie, 12,5 tys. zgonów – rak jelita grubego to drugi najczęściej występujący nowotwór w Polsce. Program badań przesiewowych raka jelita grubego ma na celu wykrywanie wczesnych zmian nowotworowych oraz łagodnych zmian prekursorowych i tym samym przyczyniać się do obniżenia liczby zgonów z powodu tej choroby.
Kolonoskopia – badanie w kierunku raka jelita grubego. Można je wykonać za darmo i bez skierowania w Szpitalu św. Elżbiety w Katowicach, Grupa American Heart of Poland.
 
– Program badań przesiewowych raka jelita grubego ma na celu wykrywanie wczesnych zmian nowotworowych oraz łagodnych zmian prekursorowych i tym samym przyczyniać się do obniżenia liczby zgonów z powodu tej choroby. rak jelita grubego może się rozwijać bez widocznych objawów nawet przez wiele lat. Dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne - Jednym z nich jest kolonoskopia. Bezobjawowy rak wykrywany jest u jednej osoby na 125 badanych. Jeżeli dojdzie do przemiany złośliwej (w raka), rokowanie jest dużo lepsze, gdy choroba zostaje wykryta na wczesnym etapie – mówi dr n. med. Jan Kabat, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej, koordynator Pracowni Endoskopowej Szpitala św. Elżbiety w Katowicach, Grupa American Heart of Poland.
 
Kolonoskopia to badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego realizowane m.in. w ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego. Wykonywana jest w celu rozpoznawania chorób jelita grubego i końcowego odcinka jelita cienkiego. Badanie kolonoskopowe trwa od 15 do 40 minut. W programie badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania zmian w jelicie grubym mogą brać udział osoby, które spełniają odpowiednie kryteria.
 
– Do programu mogą zgłaszać się osoby w przedziale 50-65 lat, 40-49 lat mające krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci), u którego rozpoznano raka jelita grubego oraz osoby w wieku 25-49 lat, które pochodzą z rodzin z zespołem Lyncha. Z programu wyłączone są osoby, u których: występują objawy kliniczne sugerujące nowotwór jelita grubego oraz badanie kolonoskopowe zostało wykonane w okresie ostatnich 10 lat – wyjaśnia Kabat.
 
Zachorowaniu na raka jelita grubego sprzyjają także czynniki środowiskowe.
 
– Należy stosować odpowiednią dietę, która nie zawiera zbyt dużo tłuszczu i jest bogata w błonnik. Utrzymywać prawidłową masę ciała – BMI (masa ciała/wzrost), które powinno się mieścić w przedziale 18,5–24,9. Zmiana codziennych nawyków żywieniowych, zaprzestanie palenia tytoniu, ograniczenie spożywania czerwonego mięsa i picia alkoholu, wprowadzenie do diety warzyw, owoców i ryb – to wszystko chroni przed rakiem jelita grubego. Pamiętać należy też o aktywności fizycznej – spacery, nordic walking czy jazda na rowerze sprawiają, że jelita lepiej pracują – dodaje doktor.
 
Aby skorzystać z programu badań przesiewowych raka jelita grubego, należy wypełnić ankietę dostępną w Szpitalu św. Elżbiety w Katowicach lub na stronie internetowej www.ahop.pl.
 
Szczegółowych informacji zainteresowanym udziela Personel Pracowni Endoskopowej pod numerami telefonów: 32/732 50 62, 500 390 442 (od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-14:35).
 
Ankietę kwalifikującą do programu można pobrać w Szpitalu św. Elżbiety w Katowicach lub na stronie internetowej:
https://ahop.pl/kolonoskopia-badanie-w-kierunku-raka-jelita-grubego-mozne-je-wykonac-za-darmo-i-bez-skierowania-w-szpitalu-sw-elzbiety-w-katowicach-grupa-american-heart-of-poland/ 
 
Wypełnioną należy pozostawić w Pracowni Endoskopowej (od poniedziałku do piątku, w godz. 07:00-14:35), Izbie Przyjęć (czynna całodobowo), przesłać drogą elektroniczną: endo_sel@ahop.pl bądź listem tradycyjnym  pod adres: Szpital św. Elżbiety, ul. Warszawska 52, 40-008 Katowice.
 
Personel skontaktuje się z wybranymi pacjentami celem omówienia szczegółów poddania się badaniu.
 
Program badań przesiewowych raka jelita grubego jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
 
źródło: AHOP