Nowoczesna metoda leczenia pacjentów z obukomorową niewydolnością serca

Opublikowane 10 listopada 2023
Nowoczesna metoda leczenia pacjentów z obukomorową niewydolnością serca
Specjaliści z Narodowego Instytutu Kardiologii jako pierwsi w Polsce zastosowali przeznaczyniowy system o przedłużonym zastosowaniu, wspomagający jednoczasowo prawą i lewą komorę serca. Operację z użyciem tej metody przeprowadzono u 39-letniego mężczyzny, który trafił do NIKard z zaostrzeniem obukomorowej niewydolności serca w przebiegu kardiomiopatii rozstrzeniowej.
Po wdrożeniu wspomagania, pacjent został zgłoszony na pilną listę oczekujących na przeszczepienie serca w Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant". Po dziewięciu dniach stosowania nowoczesnego systemu wspomagania pracy obu komór serca, zespół specjalistów z Kliniki Kardiochirugii i Transplantologii Narodowego Instytutu Kardiologii z sukcesem wykonał transplantację serca u tego pacjenta.

Wstrząs kardiogenny w skrajnej niewydolności serca jest stanem o bardzo wysokiej  śmiertelności. Powszechnie stosowane dotychczasowe metody mogą być niewystarczające do zapewnienia stabilizacji hemodynamicznej, zwłaszcza w przypadku niewydolności obukomorowej. Zastosowanie urządzeń wspomagających jednocześnie prawą i lewą komorę serca, które wykonaliśmy z powodzeniem w NIKard, stanowi zupełnie nową strategię leczenia pacjentów z niewydolnością obukomorową, którzy powinni doczekać pilnej transplantacji serca – mówi dr n. med. Piotr Kołsut, kierownik Kliniki Kardiochirugii i Transplantologii Narodowego Instytutu Kardiologii.

W operacji uczestniczył zespół, w skład którego weszli m.in. dr Jarosław Kuriata, dr Paweł Litwiński, mgr Jarosław Szymański, mgr piel. Agnieszka Kołsut, mgr Katarzyna Wileńska, dr Krzysztof Łabuś oraz dr Andrzej Kurowski.

Źródło: Narodowy Instytut Kardiologii St. Kard. Wyszyńskiego