Dlaczego prawidłowa akustyka w laboratoriach jest taka ważna?

Opublikowane 27 lipca 2023
Dlaczego prawidłowa akustyka w laboratoriach jest taka ważna?
Miejsca, w których wymagana jest właściwa akustyka, zazwyczaj kojarzą się z salami koncertowymi w filharmonii. Bo to właśnie tam muzycy potrzebują skupienia, aby wydobyć właściwy dźwięk. Jednak wbrew pozorom, właściwa akustyka ważna jest w każdym miejscu, w którym koncentracja i uwaga są pożądane. Nie inaczej jest w laboratoriach, gdzie komfort akustyczny jest istotny dla precyzji pomiarów, komunikacji, komfortu pracowników, ale również bezpieczeństwa przeprowadzanych badań.
Dbałość o akustykę przyczyniła się do poprawy efektywności pracy i ogólnego funkcjonowania zespołu firmy badaj.to, rozwijającej marki Śląskie Laboratoria Analityczne oraz badaj.to, które od 1991 roku pomagają w Polsce stawiać odpowiednie diagnozy pacjentom, przede wszystkim poprzez wykonywanie badań krwi. Placówki, już na pierwszy rzut oka, wyróżniają się wysoką jakością, choć prawdziwą perełką jest niedawno oddana do użytku a główna siedziba firmy w Świętochłowicach.
 
W nowym budynku, oprócz punktu pobrań, znajdują się również laboratoria, do których przewożone są próbki z wielu okolicznych placówek, w celu przeprowadzania zaawansowanych badań. Ważne jest, aby w żaden sposób nie zanieczyścić próbek, które będą analizowane, by zagwarantować prawidłowe wyniki. Jeden błąd może mieć ogromne konsekwencje. Co ma do tego akustyka? To, że środowisko, w którym badane są próbki ma kluczową rolę.
 
Akustyka przekłada się na jakość pracy
 
Niezależnie od zleceń, w laboratoriach pracuje wiele osób, które nierzadko muszą się ze sobą komunikować w precyzyjny sposób. Jeśli akustyka pomieszczenia jest zła, trudniej jest prowadzić zrozumiałe rozmowy, w dodatku dochodzi też wzmożone zmęczenie wywołane hałasem. Wówczas łatwo jest o błąd, bądź nieprawidłową interpretację wyników badań. Ale to nie wszystko. Odpowiednie aranżowanie takiej przestrzeni jest dużym wyzwaniem zarówno dla inwestora i projektanta, ponieważ pomieszczenia muszą spełniać normy higieniczne.
 
- Dobry projekt laboratorium musi uwzględnić wiele wymagań - począwszy od istoty wyboru nowoczesnego sprzętu, który się w nim znajdzie, po wykończenie wnętrza tak, aby stworzyć rozwiązanie ergonomiczne dla personelu, ale też spełniające najwyższe wymagania higieniczne, jakie są tu pożądane. Przestrzeń musi być bezpieczna zarówno dla pracowników, jak i dla badanego materiału oraz sprawiać, że praca tu będzie komfortowa. To były także nasze główne założenia, które spełnił ConstructoR Michał Wałkuski, a wykonała firma PROMUS Ruda Śląskamówi Łukasz Pawlik, prezes badaj.to, firmy, która jest właścicielem marek Śląskie Laboratoria Analityczne i badaj.to Twoje Laboratorium Medyczne.
 
Higieniczne wykończenie akustyczne może być stosowane w laboratoriach
 
W nowoczesnych laboratoriach dominują w głównej mierze dźwięki generowane przez urządzenia i roboty wykorzystywane w procesie badań, a także odgłosy pracy personelu. Co więcej, wnętrza takich pomieszczeń często projektowane są z twardych i gładkich materiałów, wybieranych ze względu na wysokie wymagania higieniczne.

- Takie powierzchnie odbijają i wzmacniają dźwięki w pomieszczeniu, tworząc hałas pogłosowy. Nie są to komfortowe warunki dla specjalistów, a przecież ich praca wymaga bardzo wysokiego poziomu koncentracjitłumaczy Monika Sadłowska, ekspert ds. akustyki obiektów służby zdrowia Ecophon, firmy która odpowiedzialna była za nadzór dźwiękochłonnego wykończenia laboratorium w Świętochłowicach.
 
Aby poprawić komfort akustyczny zastosowano tu na całej powierzchni sufit Ecophon Hygiene ProtecTM Air A. Jest to nie tylko zaawansowany system dźwiękochłonny, ale także posiada on bardzo wysokie parametry higieniczne, dzięki czemu idealnie sprawdza się w placówkach medycznych i właśnie w laboratoriach.
 
- Ów system dźwiękochłonny posiada wszelkie zalety sufitu podwieszanego, ale przeszedł też szereg badań pod względem najsurowszych wymagań, tj. odporność na pleśń i bakterie oraz uzyskał klasyfikację czystości powietrza dla klasy ISO 3. Sufit jest odporny na dezynfekcję i posiada atesty związane z kontrolowaniem ciśnienia powietrza, które często wymagane są w przypadku pomieszczeń czystychdodaje Monika Sadłowska.
 
Nie tylko laboranci pracują w komfortowych warunkach
 
Sufit Ecophon został wybrany również ze względu na właściwości akustyczne. Inwestor miał bowiem świadomość, że komfortowe środowisko pracy przynosi wiele korzyści: zwiększa wydajność pracowników, zmniejsza zmęczenie oraz ryzyko popełnienia błędów.
 
- O komfort akustyczny zadbaliśmy również w pomieszczeniach biurowych, biorąc też pod uwagę aspekt wizualny – kontynuuje Łukasz Pawlik. - Dlatego zdecydowaliśmy się na czarny system Ecophon Focus E z częściowo ukrytą krawędzią, który z połączeniu z kolorami ścian i podłóg oraz oświetleniem nadaje wnętrzom charakteru, a salom konferencyjnym i gabinetom elegancji. Sufit ten robi też niesamowite wrażenie w korytarzach w połączeniu z przeszklonymi ścianami – podkreśla.
 
Dźwiękochłonne systemy pozwalają na ograniczenie hałasu pogłosowego w pomieszczeniach oraz poprawę zrozumiałości mowy, co ma szczególne znaczenie w takich pomieszczeniach jak sale konferencyjne. W korytarzach natomiast sufity akustyczne pomagają ograniczyć zasięg przestrzenny dźwięku.
 
Projekt i realizacja budynku firmy badaj.to w Świętochłowicach pokazał dbałość o każdy szczegół komfortu i bezpieczeństwa pracowników. Efekty realizacji tego projektu udowodniły, że z powodzeniem można łączyć kwestie wymagań higienicznych, jak i akustycznych”. Zapewnia to spełnienie współczesnych standardów sanitarnych, jak i psychologicznych, ukazując najwyższą troskę o bezpieczeństwo i dobro przebywających w pomieszczeniach osób.
 
źródło: Ecophon