Rynek
Wróć do RynekIpsen w walce z COVID-19
Pandemia COVID-19 dotknęła niespodziewanie cały świat. Zaskoczyła rządy wszystkich krajów oraz ukazała słabe punkty systemów ochrony zdrowia. Zweryfikowała też rolę strategii, elastyczność i zdolności zarządzających na różnych szczeblach gospodarki. Najbardziej zaś pokazała jak ważne dla pokonania COVID-19 są współpraca, solidarność i odpowiednie zasoby.
Najważniejsze doniesienia z kongresu ESMO 2020 z zakresu leczenia raka płuca, piersi, jajnika i prostaty
Tegoroczny Kongres Europejskiego Stowarzyszenia Onkologii Medycznej (ESMO) przyniósł wiele istotnych doniesień z zakresu leczenia raka płuca, piersi, jajnika i prostaty. Omówione one zostały podczas konferencji zorganizowanej przez Modern Healthcare Institute oraz Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych z udziałem ekspertów klinicznych - prof. Macieja Krzakowskiego – Konsultanta Krajowego w dziedzinie Onkologii Klinicznej, prof. Radosława Mądrego, dr hab. Barbary Radeckiej i dr hab. Iwony Skonecznej.
Serce w rekonstrukcji: naprawić usterkę
Czy ludzkie serce ma przed lekarzami jakieś tajemnice? Kiedy i po co tworzy się elektryczną mapę serca? Odpowiada dr Krzysztof Kaczmarek z Kliniki Elektrokardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu stworzy Centrum Wsparcia Badań Klinicznych
Razem tworzymy ważną polską markę – mówił we Wrocławiu prezes Agencji Badań Medycznych dr n. med. Radosław Sierpiński, który przekazał na ręce rektora prof. dr hab. Piotra Ponikowskiego symboliczny czek dla Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Agencja Badań Medycznych przeznaczyła 100 milionów złotych na powstanie sieci Centrów Wsparcia Badań Klinicznych, blisko 9 otrzymał Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.
Semaglutyd dołączony do standardowego leczenia stosowanego u pacjentów z cukrzycą typu 2 może wydłużyć przeżycie wolne od zdarzeń sercowo-naczyniowych do 3 lat
W analizie post-hoc danych pochodzących z badań SUSTAIN 6 i PIONEER 6 wykazano, że pacjenci otrzymujący semaglutyd odnieśli korzyść z terapii w postaci 20% redukcji ryzyka wystąpienia zdarzenia sercowo-naczyniowego w ciągu dziesięciu lat.1
Izba POLMED z nowym zarządem i dyrektorem generalnym
Walne zgromadzenie członków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED wybrało nowy ośmioosobowy zarząd. Nowym dyrektorem generalnym Izby został Arkadiusz Grądkowski, były doradca Komisji Europejskiej ds. wyrobów medycznych oraz wicedyrektor w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
NCCN publikuje aktualne wytyczne dot. leczenia raka piersi
W październiku, który jest miesiącem świadomości raka piersi, National Comprehensive Cancer Network® (NCCN®) publikuje i aktualizuje oparte na wiedzy i konsensusie specjalistów zalecenia w zakresie postępowania w przypadku choroby, które pozwalają uzyskać optymalne wyniki.[1] Tłumaczenia z języka angielskiego NCCN Guidelines® dotyczące raka piersi zostały ostatnio zaktualizowane w wersji chińskiej, japońskiej i hiszpańskiej. Obecnie dostępna wersja koreańska, francuska, polska i portugalska zostaną uaktualnione do końca miesiąca. Wszystkie są dostępne bezpłatnie na stronie NCCN.org/global.
Rybocyklib uzyskał najwyższą ocenę w skali wielkości korzyści klinicznych Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej
Nowe dane zaprezentowane na Wirtualnym Kongresie ESMO 2020 uzupełniają zbiór dowodów naukowych, z których wynika, że rybocyklib, inhibitor CDK 4/6, poprawia wyniki całkowitego przeżycia w dwóch badaniach III fazy we wszystkich podgrupach pacjentek, wykazując jednocześnie korzyści w zakresie poprawy jakości życia.
Najszybszy na świecie test PCR na SARS-CoV-2
Nowy szybki test firmy Bosch jest przeznaczony zwłaszcza do zdecentralizowanych zastosowań w laboratoriach mobilnych – np. w miejscach obsługi podróżnych na autostradach lub na lotniskach. Osoby poddane testowi mogą otrzymać wynik w tym samym punkcie, w którym pobrano od nich próbkę. Test ze znakiem CE jest już dostępny w Europie.
Badania: wykazano skuteczność leczenia uzupełniającego u pacjentów z czerniakiem z mutacją BRAF
Zaktualizowane dane z badania III fazy COMBI-AD zostały opublikowane w The New England Journal of Medicine. COMBI-AD to pierwsze badanie, w którym wykazano 5-letnie przeżycie wolne od nawrotów przy stosowaniu terapii celowanej jako leczenia uzupełniającego u pacjentów z czerniakiem wysokiego ryzyka w stadium III z mutacją BRAF.
Polskie urządzenie niszczy koronawirusa SARS-CoV-2 w ułamku sekundy
MILOO-ELECTRONICS stworzyło Sterylis – urządzenie, które w bezpieczny sposób niszczy koronawirusa w ułamku sekundy. Firma zastosowała nowe podejście do sprawdzonych metod dezaktywacji drobnoustrojów z użyciem m.in. promieniowania UV-C. Sercem rozwiązania jest mikroprocesorowy system sterowania, który w pełni kontroluje proces dezynfekcji i bada parametry powietrza w pomieszczeniach. Spółka produkuje obecnie kilka tysięcy szt. urządzenia miesięcznie.
Johnson & Johnson rozpoczyna kluczową, III fazę badań klinicznych kandydata na szczepionkę przeciwko COVID-19
Pierwsi uczestnicy badania otrzymali w ramach fazy III badania (ENSEMBLE) dawkę, która miała na celu ocenę bezpieczeństwa i skuteczności kandydata na szczepionkę COVID-19 spółki Janssen (JNJ-78436735, znanego również pod nazwą Ad26.COV2.S).