Redakcja
Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
"Czyste powietrze" nie tylko na papierze?
Obchody Światowego Dnia Serca w Sejmie
Co roku we wrześniu obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Tym razem koalicja Serce dla Kardiologii wraz z Parlamentarnym Zespołem ds. POZ i Profilaktyki zorganizowała jego wyjątkowe obchody w Sejmie RP. W ich ramach 11 września br. odbyło się posiedzenie parlamentarne na temat wyzwań opieki kardiologicznej. Akcji towarzyszyły badania profilaktyczne w kierunku chorób układu sercowo-naczyniowego oraz wystawa edukacyjna.
Były wiceminister pełnomocnikiem ds. wdrażania Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich
Kryzys demograficzny wyzwaniem dla ustawodawców – trwają prace nad powołaniem Centrum Zdrowia 75+
Na forum Narodowej Rady Rozwoju przedstawiono koncepcję Centrum Zdrowia 75+. Centrum ma wychodzić naprzeciw potrzebom ludzi w starszym wieku, których odsetek w polskim społeczeństwie będzie dynamicznie wzrastał na przestrzeni kolejnych kilku lat: już w 20150 roku osoby w wieku 75+ będą stanowić aż 16% naszego społeczeństwa.
Kolejne Flu Forum w Parlamencie - czy zostanie zwiększona dostępność szczepień?
Flu Forum to coroczne spotkanie ekspertów poświęcone profilaktyce i leczeniu grypy. Główną konkluzją ze spotkania jest potrzeba zwiększenia dostępności do szczpień, chociażby poprzez umożliwienie ich realizacji w aptekach. Podczas debaty podpisano Manifest Ekspertów Unii Europejskiej na rzecz upowszechnienia szczepień przeciw grypie.
Czy farmaceuci doczekają się uchwalenia ustawy o swoim zawodzie jeszcze w tej kadencji?
Trwa dyskusja o dalszych losach ustawy o zawodzie farmaceuty. Po zakończonych konsultacjach, wydaje się że projekt utknął (być może chwilowo) na Miodowej. Ostatnie wypowiedzi i dyskusje pokazały, że zdania na temat ustawy są podzielone. Jakie jeszcze zawody medyczne czekają na swoją ustawę?
Lekarze i inni interesariusze systemu ogłaszają Narodowy Kryzys Zdrowia
... i jednocześnie zaznaczają, że wspólnie można go uleczyć. Okręgowa Rada Lekarska razem z partnerami wystosowała wspólny manifest do Posłów i Senatorów obecnej kadencji oraz kandydatów w wyborach parlamentarnych. Odnosząc się do statystyk, przygotowano 6 postulatów zmian w ochronie zdrowia. "Polska to chory kraj" - głosi manifest, w którym ogłasza się Narodowy Kryzys Zdrowia.
Pacjenci i eksperci o roli edukacji diabetologicznej – prezentacja wyników ankiety
Edukacja diabetologiczna jest jednym z bardziej zaniedbanych obszarów terapeutycznych w cukrzycy. Nad jej rolą 17 lipca br. w trakcie posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy pochylali się wraz z parlamentarzystami eksperci, przedstawiciele pacjentów, edukatorzy diabetologiczni i przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
Ruszyła kampania społeczna zapobiegająca FAS
9 września w Światowym Dniu FAS ruszyła kampania społeczna pod hasłem FASOFF. Celem akcji jest uświadamianie przyszłym rodzicom – mamom oraz ich najbliższym – konsekwencji wynikających ze spożywania alkoholu w trakcie ciąży. Przekaz jest jeden – Nie pij w ciąży. Odwróć kieliszek. Bądź FASOFF. Za kampanię odpowiada Fundacja „Dom w Łodzi” przy wsparciu Kompanii Piwowarskiej.
Rządowa agencja będzie współpracować z firmami farmaceutycznymi
Podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy, Agencja Badań Medycznych podpisała list intencyjny deklarujący współpracę z przedstawicielami kluczowych firm farmaceutycznych w Polsce w zakresie rozwoju innowacyjności polskiej medycyny. Posłowie z klubu Kukiz’15 pytają Ministerstwa Zdrowia, czy aby na pewno jest to słuszny kierunek.
Pacjenci z cukrzycą apelują do Ministerstwa Zdrowia o refundację nowych terapii
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Polska Unia Organizacji Pacjentów oraz Fundacja Wygrajmy Zdrowie wystosowały wspólny apel do uczestników procesów refundacyjnych dla flozyn i inkretyn. Do apelu dołaczył się wydawca portalu Medical Press, który od lat wspiera pacjentów z cukrzycą i innymi chorobami cywilizacyjnymi oraz prowadzi kampanie społeczne dedykowane zdrowiu publicznemu.
„Choroby reumatyczne wyzwaniem XXI wieku” - nowy projekt edukacyjny
Ponad 7 milionów Polaków cierpi na różnego rodzaju choroby reumatyczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), choroba zwyrodnieniowa, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, toczeń, czy młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS). Schorzenia te generują bardzo wysokie koszty systemowe, tak bezpośrednie, jak i - przede wszystkim - pośrednie.