Ewolucja w leczeniu szpiczaka plazmocytowego a dostępność do terapii w czasie pandemii COVID-19

Pacjenci hematoonkologiczni, których układ odpornościowy jest osłabiony, są bardziej podatni na zakażenie Covid-19. Zmiana, jakiej przez pandemię potrzebują zarówno pacjenci, jak i lekarze, dotyczy reorganizacji pracy i wprowadzenia uproszczeń do systemu opieki zdrowotnej w leczeniu, gdyż wiele osób zdecydowało się na przerwanie leczenia, unikanie placówek szpitalnych w obawie przed zakażeniem. Jak wskazują hematoonkolodzy, obecnie do szpitala trafia więcej osób z zaawansowaną postacią choroby, niż było to przed pandemią.
2021-04-26 13:45

Prof. Maciej Krzakowski: Konieczna jest gruntowna reforma systemu opieki nad chorymi na nowotwory w kierunku koordynacji postępowania diagnostyczno-terapeutycznego

Sprawność funkcjonowania opieki onkologicznej została nadwyrężona przez trwająca juŻ ponad rok pandemię. O długoterminowych konsekwencjach koronawirusa, obecnej kondycji onkologii oraz perspektywach dla jej odbudowy rozmawiamy z prof. Maciejem Krzakowskim, Konsultantem Krajowym ds. Onkologii Klinicznej, Kierownikiem Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej w Narodowym Instytutcie Onkologii - Państwowym Instytucie Badawczym. Zapraszamy do lektury pierwszej części wywiadu.
2021-04-26 10:48

26 kwietnia ruszyła rejestracja 46 i 47-latków na szczepienia przeciw Covid-19

Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 przyspieszają – od dziś otwierana będzie rejestracja dla kolejnych dwóch roczników. Od 26 kwietnia wszyscy 46 i 47-latkowie mogą zgłosić się online lub zadzwonić na bezpłatną infolinię 989, by otrzymać swój termin i miejsce szczepienia. Szczepionka jest najskuteczniejszą bronią w walce z COVID-19.
2021-04-26 09:41

Rehabilitacja po Covid-19 w Uzdrowisku Ustroń - rusza finansowanie z NFZ

Po prawie pół roku doświadczeń w komercyjnej rehabilitacji pacjentów po COVID-19, Uzdrowisko Ustroń uruchamia pobyty rehabilitacyjne dla ozdrowieńców, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Z rehabilitacji w Uzdrowisku można skorzystać w ciągu roku od zakończenia leczenia.
2021-04-26 09:28

Prezes Alina Niewiadomska krytycznie o tzw. "pulowaniu próbek" w badaniach laboratoryjnych

Prezes KRDL Alina Niewiadomska krytycznie odnosi się do zmian w rozporządzeniu ministerstwa zdrowia w sprawie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych. Jak podkreśla Prezes, metoda „pulowania” czyli wykonywanie badań metodą łączenia materiału do badań laboratoryjnych pobranych od różnych osób, proponowana przez Ministerstwo Zdrowia, obarczona jest daleko idącymi błędami diagnostycznymi.
2021-04-23 12:27

Europejski Tydzień Szczepień 26 kwietnia – 2 maja 2021 r.

W dniach 26 kwietnia – 2 maja br. obchodzić będziemy kolejny Europejski Tydzień Szczepień, z ang. European Immunization Week (EIW). Celem inicjatywy, której patronuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jest zwiększenie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych dla zdrowia. Tegoroczne hasło Europejskiego Tygodnia Szczepień brzmi: Zapobiegać. Ochraniać. Uodporniać. i promuje podstawowe przesłanie, iż szczepienia są niezbędne do zapobiegania chorobom oraz do ochrony życia.
2021-04-23 11:59

Prof. M. Wysocki: Zdrowie publiczne powinno być w centrum społecznej uwagi

W sytuacji rozwijającej się pandemii COVID-19 zdrowie publiczne powinno być w centrum uwagi decydentów i społeczeństwa. Powinno być głównym narzędziem służącym do oceny dynamiki pandemii i jej ograniczania. Z jakiegoś powodu jednak tak nie jest – o priorytetach w zdrowiu publicznym i wykorzystaniu telemedycyny mówi prof. Mirosław Wysocki, członek Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk, członek Rady Merytorycznej kampanii edukacyjnej „TeleSERCE – Serce pod kontrolą”.
2021-04-23 11:53

5 pytań do kardiologa o migotanie przedsionków

Podstępna arytmia – tak kardiolodzy określają migotanie przedsionków. Na zaburzenie rytmu serca, które może spowodować niedokrwienny udar mózgu, cierpi nawet jedna piąta Polaków po 75. roku życia. Wielu pacjentów nie wie o swojej chorobie. Wtedy arytmia jest jeszcze bardziej niebezpieczna – przestrzega dr Adam Gorlo z Poradni Cardiovita w Suwałkach.
2021-04-23 11:37

Stopniowe łagodzenie obostrzeń od 26 kwietnia

Od 26 kwietnia nastąpi poluzowanie części obostrzeń w 11 województwach o najmniejszej średniej dziennej liczbie zakażeń. Ponownie zostaną tam otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Oprócz tego dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej przejdą na nauczanie hybrydowe. Pozostałe ograniczenia zostają przedłużone. W pozostałych 5 województwach wszystkie dotychczasowe ograniczenia pozostają bez zmian. 
2021-04-22 09:31

Szczepienia przeciw Covid-19 uratowały opiekę długoterminową ale to nie koniec problemów

O tym, że szczepienia działają, nie trzeba zbytnio przekonywać. Na to, że działają szczególnie w opiece długoterminowej, wskazuje analiza obserwacji i danych zgromadzonych przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym”, która niemal od początku pandemii prowadziła monitoring wśród: DPS-ów, ZOL-i, ZPO oraz pozostałych całodobowych placówek opieki.
2021-04-21 11:21

Pandemia COVID-19: widać już światełko w tunelu? - rozmowa z prof. Andrzejem M. Falem

Trzecia fala epidemii w Polsce znalazła się już w odwrocie, ale na poluzowanie obostrzeń i powrót do normalności będziemy jeszcze musieli trochę zaczekać. Jak długo? I od czego to w największym stopniu zależy? Sprawdź, co na ten temat sądzi prof. Andrzej M. Fal z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
2021-04-21 09:49

Prawo.pl: jest projekt wytycznych dotyczących szczepień w zakładach pracy

Minister Michał Dworczyk przesłał do konsultacji projekt wytycznych dla szczepień w zakładach pracy - donosi Prawo.pl. Zgodnie z nim, tylko zakłady zatrudniające ponad 500 pracowników będą mogły zorganizować swoje punkty.
2021-04-21 09:41