„Styl życia kobiet w ciąży” – za nami VII edycja Warszawskich Dni Promocji Zdrowia

Opublikowane 19 maja 2022
„Styl życia kobiet w ciąży” – za nami VII edycja Warszawskich Dni Promocji Zdrowia
Siódma edycja Warszawskich Dni Promocji Zdrowia miała miejsce 12-13 maja bieżącego roku. Tegoroczna konferencja odbyła się pod hasłem przewodnim: „Styl życia kobiet w ciąży”. Eksperci zdrowotni dyskutowali na temat diety, suplementacji, aktywności fizycznej, zdrowia psychicznego, ale również zalecanych badań, chorób przewlekłych oraz farmakoterapii kobiet w ciąży. Wydarzenie było też okazją do premiery publikacji Suplementarz 2.0.
Konferencja została podzielona na dwa dni. W pierwszym dniu (12 maja) odbyły się trzy panele eksperckie, w których wzięli udział eksperci z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM), Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (AWFiS), Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej w Siedlcach (CM) i Polskiego Towarzystwa Bezpiecznej Farmakologii (PTBF). Organizatorem wydarzenia było Studenckie Koło Naukowe Zdrowia Publicznego - Sekcja Promocji Zdrowia przy wsparciu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani. Wydarzenie zostało otworzone przez Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. dr hab. Mariusza Gujskiego.
 
 
Jak podkreśliła prof. dr hab. Dorota Szostak-Węgierek z Zakładu Dietetyki Klinicznej WUM: Dieta kobiet w ciąży - to nie jedzenie za dwoje. Powinna być ona zbilansowana i uzupełniona składnikami odżywczymi zawartymi w suplementach diety”.
 
Poza zbilansowaną dietą i odpowiednią suplementacją, istotnym elementem zdrowego stylu życia kobiet w ciąży jest podejmowanie aktywności fizycznej. „Najnowsza rekomendacja Światowej Organizacji Zdrowia w tej sprawie nie pozostawia złudzeń, że aktywność fizyczna w ciąży nie jest związana z negatywnymi skutkami ani dla dziecka, ani dla kobiety” – podkreślała dr hab. Agnieszka Szumilewicz z AWFiS.
 
Styl życia najczęściej utożsamiany jest ze zdrowiem fizycznym, a zmienne psychologiczne, są dużo rzadziej analizowane, a tak samo istotne. Jak mówiła mgr Adrianna Sobol z Zakładu Profilaktyki Onkologicznej WUM: „Istnieją pewne oczekiwania społeczne co do zachowania kobiet w ciąży. Wiele osób jednak nie rozumie, jak zmiany zachodzące w ciele młodej mamy mogą wpływać na jej emocje, nastrój, a w konsekwencji na zachowanie”.
 
Nie powinniśmy zapominać jak ważną rolę zajmuję poradnictwo przedkoncepcyjne. Odpowiednie przygotowanie do ciąży warunkuje jej prawidłowy przebieg." – przypomniała dr Małgorzata Stefaniak z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej WUM.
 
Podczas drugiej sesji dr Agnieszka Piechal z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM zwróciła uwagę, że „istotne jest korzystanie z rzetelnych źródeł informacji w zakresie bezpieczeństwa stosowania leków, np. z opisu Charakterystyki Produktu Leczniczego". Przykład konsekwencji braku edukacji w tym zakresie podała mgr Karolina Morze z PTBF: „Wiele kobiet w okresie laktacji uważa, że zażywanie ibuprofenu przez kobiety karmiące piersią jest niedozwolone. A to jest mit. Problemy z karmieniem piersią mogą wynikać na przykład z braku świadomości kobiet na temat interakcji leków np. z herbatami na laktacje".
 
„Ciąża to też czas zwiększonego ryzyka wystąpienia zmian erozyjnych szkliwa, zapalenia dziąseł czy obniżenia zdolności buforowych śliny” wyjaśniła lek. dent. Karolina Spodzieja z Zakładu Stomatologii Dziecięcej WUM. „W tym czasie mogą również pojawić się różne choroby przewlekłe skóry, takiej jak trądzik odwrócony, które charakteryzują się występowaniem bolesnych zmian zapalnych w typowych okolicach, a wśród czynników ryzyka wymienia się m.in. hormony płciowe.” – dodała dr Patrycja Soszyńska-Zielińska z CM.
 
Konferencja została zamknięta rozmową dr hab. Dominika Olejniczaka z dr Agnieszką Wyrozębską z Zakładu Zdrowia Publicznego WUM na temat wyzwań dotyczących kształcenia studentów na kierunku położnictwo oraz przyszłych kierunków badań z zakresu ginekologii i położnictwa.
 
Podczas drugiego dnia wydarzenia odbył się konkurs prac studenckich, w której nagrodzonych zostało pięć zespół badawczych.
 
Podczas wydarzenia miała również miejsce premiera publikacji Suplementarz 2.0 Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani. „Suplementarz to kompendium wiedzy na temat racjonalnej i bezpiecznej suplementacji dla osób szczególnie narażonych na niedobory składników odżywczych, w tym kobiet w ciąży. Publikacja jest bezpłatna i może ją pobrać każda zainteresowana osoba ze strony: www.obywatelezz.pl/edukacja/do-pobrania” - zaprasza dr hab. Anna Staniszewska.
 
Transmisje z wydarzenia można obejrzeć na stronie wydarzenia na Facebook'u Partnerem wydarzenia była marka Pueria. Wydarzenie zostało objęte patronatem przez Rektora Warszawskiego Uniwersytetu medycznego, Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu, Naczelną Izbę Pielęgniarek i położnych oraz Burmistrza Dzielnicy Warszawa – Ochota.
 
 
źródło: WUM