Europejskie Wytyczne na Temat Zapalenia Zatok Przynosowych i Polipów Nosa – EPOS 2020 - zaproszenie na sympozjum

Opublikowane 26 listopada 2020
Europejskie Wytyczne na Temat Zapalenia Zatok Przynosowych i Polipów Nosa – EPOS 2020  - zaproszenie na sympozjum
Objawy choroby koronawirusowej w znacznym stopniu pokrywają się z ostrym zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. W tym roku ukazały się niezwykle ważne Europejskie Wytyczne na Temat Zapalenia Zatok Przynosowych i Polipów Nosa – EPOS 2020 poświęcone temu tematowi. Te bardzo aktualne w dobie COVID zalecenia zostaną omówione na zbliżającej się wirtualnej konferencji RhinoForum 2020.
EPOS 2020 przedstawia aktualne zalecenia postępowania w ostrym i przewlekłym zapaleniu zatok, również u dzieci. Najnowsze wytyczne w dużej mierze zmieniają sposób postępowania i leczenia tych schorzeń. Ponadto, umożliwiają włączenie się w ten proces farmaceutom, pielęgniarkom, opiekunom medycznym, a także samym pacjentom, pozwalając im na większą samodzielność we wdrażaniu terapii zachowawczej poprzez stosowanie leków wydawanych bez recepty.
 
„EPOS 2020 zawiera absolutnie nowe treści, które wymagają dogłębnego przestudiowania i ponownego zrozumienia, czym jest zapalenie zatok przynosowych, zwłaszcza przewlekłe. Wprowadza nowe pojęcia, terminy i wskazówki jak współcześnie powinna prowadzona być terapia. A nam nie pozostaje nic innego, jak usiąść i zacząć uczyć się od nowa” mówi prof. Antoni Krzeski, Kierownik Kliniki Otorynolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
 
Sympozjum odbędzie się 5 grudnia br. i realizowane będzie w formie transmisji na żywo. Sesjom towarzyszyć będą dyskusje naukowe, a uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań wykładowcom na czacie-live. Dostęp do wszystkich zarchiwizowanych nagrań będzie możliwy przez 30 dni od zakończenia konferencji.
Sympozjum skierowane jest do lekarzy rodzinnych, internistów, pediatrów, alergologów, farmaceutów oraz oczywiście laryngologów.
 
„Cała Polska Czyta EPOS 2020” to tylko część bogatego programu konferencji RhinoForum 2020. Konferencja trwać będzie 2 dni i obejmie streaming na żywo z 2 sal równolegle dla 1000 uczestników. Wśród 32 wykładowców gośćmi będzie m.in. prof. Paolo Castelnuovo wraz z zespołem Kliniki Otolaryngologii w Varese we Włoszech - wiodącego w świecie ośrodka chirurgii zatok przynosowych i podstawy czaszki oraz prof. Darlene Lubbe z RPA – twórczyni współczesnych dostępów endoskopowych do patologii przyległych do oczodołu.
 
Organizatorem RhinoForum 2020 jest Polskie Towarzystwo Rynologiczne we współpracy z Kliniką Otorynolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Konferencja odbywa się pod auspicjami Europejskiego Towarzystwa Rynologicznego, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął JM Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong.
 
Szczegółowe informacje, pełny program konferencji i formularz rejestracyjny znajdują się na stronie www.forumrynologiczne.pl