„Bezpieczny obywatel” – Porozumienie prezentuje plan zarządzania epidemią

Opublikowane 29 kwietnia 2020
„Bezpieczny obywatel” – Porozumienie prezentuje plan zarządzania epidemią

W trakcie porannej konferencji prasowej Jarosław Gowin zaprezentował dziś utworzony przez Porozumienie plan zarządzania epidemią, stawiający na bezpieczeństwo obywateli. Towarzyszyli mu współtwórcy planu – Wojciech Maksymowicz i Andrzej Sośnierz. W najbliższych dniach ma odbyć się kolejne spotkanie przedstawicieli i ekspertów porozumienia z Prezydentem Dudą, na którym omówiony zostanie plan działania.

W ramach walki z epidemią, państwo, zdaniem lidera Porozumienia, państwo powinno wprowadzić kilka kluczowych rozwiązań systemowych. W pierwszej kolejności, Jarosław Gowin przedstawił rozwiązania administracyjne – powołanie pełnomocnika rządu ds. walki z COVID-19 w randze wicepremiera i wzmocnienie roli wojewodów w procesie wydawania decyzji administracyjnych.

W celu usprawnienia zarządzania epidemią należy również usprawnić proces przeprowadzania testów diagnostycznych na obecność wirusa COVID-19. Wśród proponowanych rozwiązań znalazły się: zwiększenie liczby wykonywanych testów poprzez zwiększenie mocy produkcyjnej, zwiększenie liczby punktów diagnostycznych poprzez oddanie do tego celu nieruchomości administrowanych przez policję czy wojsko, nadanie uprawnień do wykonywania testów w czasie epidemii nie tylko diagnostom, lecz również wykwalifikowanym naukowcom.

Szczególną rolę w planie „Bezpieczny Obywatel” ma pełnić przygotowanie do przeprowadzenia masowych szczepień na COVID-19. Zdaniem Gowina odpowiednio przygotowane państwo będzie w stanie zaszczepić 20 mln obywateli w trakcie paru tygodni. Już teraz należy prowadzić szczegółowe mapy nabytej odporności. Należy być również gotowym na jak najszybszy zakup licencji na szczepionkę oraz jej produkcję. Równie ważne będzie odpowiednie logistyczne zaplanowanie akcji szczepień.

Plan „Bezpieczny Obywatel” zakłada położenie nacisku na ochronę osób z grupy ryzyka – seniorów. Należy udostępnić im pomoc, która pozwoli im jak najdłużej pozostać w domowej izolacji w celu ochrony przed kontaktem z osobami zakażonymi.

Jarosław Gowin uważa, że choć niektóre elementy planu Sośnierza są już wdrażane przez rząd, to wciąż jest to stopień niewystarczający. Gowin, podkreślając komplementarność działań rządu i Porozumienia, proponuje nie konkurencyjną strategię, lecz korektę taktyki rządu, aby działania były szybsze i efektywniejsze.

Żródło: materiały prasowe
fot. tookapic by pixabay