Polsko - Ukraińska Izba Gospodarcza powołała nowy Komitet ds. Zdrowia

Opublikowane 20 grudnia 2023
Polsko - Ukraińska Izba Gospodarcza powołała nowy Komitet ds. Zdrowia
Wyzwania, przed którymi stoją nasze narody wymagają podejmowania specjalnych kroków i formułowania konkretnych rozwiązań w priorytetowych obszarach. Jednym z nich jest zdrowie publiczne. W ramach Komitetu określone zostaną kluczowe potrzeby w systemie ochrony zdrowia, obejmujące profilaktykę, diagnostykę, leczenie – w tym opiekę zdrowotną w zakresie chorób cywilizacyjnych a także rehabilitację oraz poprawę i wzmacnianie zdrowia psychicznego.
"Doświadczenie ekspertów skupionych w Komitecie ds. Zdrowia jakie posiadają w szybkim wdrażaniu rozwiązań, analizowaniu sytuacji czy modyfikacji priorytetów przełożymy na wypracowywanie rekomendacji dla skutecznego współdziałania podmiotów po polskiej i ukraińskiej stronie. Bogate i nowoczesne zaplecze medyczne, wykształcone kadry oraz sprawnie działający system ochrony zdrowia to warunek konieczny do budowania silnego kraju. Chcemy w drodze dyskusji włączyć się w wypracowywanie efektywnych i skutecznych na rzecz zapewnienia szerokiego dostępu do opieki zdrowotnej” – podkreśla Katarzyna Dubno, Przewodnicząca po stronie polskiej Komitetu ds. Zdrowia, a także Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych rozwiązań, ESG i Ekonomiki Zdrowia Adamed Pharma.

"Nie możemy ustawać w wysiłkach na rzecz rozwoju innowacyjności w medycynie, bez której, jak i bez inwestycji w infrastrukturę – branża farmaceutyczna nie istnieje. Chcemy w ramach Komitetu wspólnie z innymi uczestnikami rynku rozmawiać o warunkach koniecznych pozytywnie wpływających na podejmowania decyzji inwestycyjnych w moce produkcyjne oraz w część badawczo‑rozwojową. Bezpieczeństwo zdrowotne i lekowe kraju, odporność systemu farmaceutycznego, budowanie konkurencyjności na rynku międzynarodowym to nasze wspólne cele. Naszą ambicją jest wypracowywanie rozwiązań oraz formułowanie rekomendacji.” – dodaje Katarzyna Dubno.

W obliczu aktualnej sytuacji społeczno-politycznej oraz prowadzonych działań wojennych na terytorium Ukrainy, bezpieczeństwo i zdrowie to kluczowe obszary wymagające podejmowania dialogu z instytucjami państwowymi, NGO`sami oraz przedsiębiorcami. W związku z tym, w ramach Komitetu prowadzone będę merytoryczne debaty oraz dyskusje z ekspertami, uczestnikami rynku ochrony zdrowia, aby efektywne i sprawdzone rozwiązania rekomendować partnerom po ukraińskiej stronie. Należy pamiętać, że proces akcesyjny z UE będzie obejmował także ochronę zdrowia.

Odbudowanie gospodarki wymaga odrodzonego i zdrowego społeczeństwa. Poprawa i wsparcie ochrony zdrowia, także poprzez promocję zdrowia oraz profilaktyki chorób, dostęp do produktów leczniczych oraz nowoczesnych rozwiązań w medycynie, zintegrowanie systemów opieki zdrowotnej to wyzwania, przed którymi stoimy. Zdrowie jest inwestycją. Krajowe polityki muszą być elementem budowania silniejszych, odporniejszych i bardziej dostępnych systemów opieki zdrowotnej.

W ramach Komitetu PUIG ds. Zdrowia chcemy wspierać rozwiązania służące budowaniu silnego i efektywnego systemu ochrony zdrowia oraz wykorzystywać efekt synergii współpracy podmiotów działających w tym sektorze. Posiadając doświadczenie zawodowe w różnych aspektach biznesu farmaceutycznego, w tym naukowego i przemysłowego, chcę swoją wiedzę wykorzystać na rzecz budowania polityki zdrowotnej Ukrainy, wspierania zdrowia i ochrony przed wyzwaniami cywilizacyjnymi. – podkreśla Oleg Siarkevych, Przewodniczący po stronie ukraińskiej Komitetu ds. Zdrowia. Jest także członkiem Rady Nadzorczej Komitetu Inwestycji i Nauki oraz Komisji Rozwoju i Marketingu spółki Farmak.

Źródło informacji: Polsko - Ukraińska Izba Gospodarcza