Poszerzenie refundacji leków dla diabetyków przyniesienie wymierne korzyści

Opublikowane 01 października 2021
Poszerzenie refundacji leków dla diabetyków przyniesienie wymierne korzyści
28 września odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy, który prowadziła posłanka Ewa Kołodziej – przewodnicząca Zespołu. Podczas spotkania zaprezentowano wnioski i rekomendacje płynące z raportu „Ocena dostępu do nowoczesnej farmakoterapii (inhibitory SGLT-2, analogi GLP-1) w cukrzycy typu 2 w świetle rekomendacji klinicznych – analiza blisko 2 lata po refundacji”, który powstał z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. 

Za realizację raportu odpowiada Instytut LB Medical.

Powołując się na Profesorów Krzysztofa Strojka, Jarosława Kaźmierczaka i Ryszarda Gellerta, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków – Anna Śliwińska, zaznaczała, że nowoczesna farmakoterapia jest podstawą optymalnej opieki nad pacjentem z cukrzycą, która z kolei wpływa na problemy sercowo-naczyniowe czy nefrologiczne. Obecnie dostępne terapie umożliwiają protekcję tych trzech obszarów, poprawiając jakość życia pacjentów i zwiększając ich rokowania. Obecne zasady refundacji stały się nieaktualne w stosunku do wytycznych klinicznych, które jasno mówią, że leczenie powinno rozpoczynać się możliwie jak najszybciej od wykrycia choroby. Jak wynika z raportu, Polska jest na końcu krajów w Unii Europejskiej jeśli chodzi o dostępność refundacji dla szerokiej grupy pacjentów.

- Z badania ankietowego przeprowadzonego w ramach raportu wynika, że 98 proc. diabetologów zgadza się, że obecne zapisy refundacyjne nie odpowiadają na potrzeby pacjentów i lekarzy, a także mają zbyt wysoki poziom HbA1C i BMI, co zawęża grupę pacjentów. Insulinoterapia nie powinna wykluczać refundacji nowoczesnych terapii. - mówiła Anna Śliwińska - Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

Czwarta fala COVID, a źle wyrównana cukrzyca
Źle wyrównana cukrzyca jest czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. 1 na 3 zgodny z powodu COVID dotyczyły pacjentów diabetologicznych. Cukrzyca typu 2 wiąże się ze zwiększonym ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 tj. hospitalizacji, przeniesienia na oddział intensywnej terapii, intubacji, konieczności mechanicznej wentylacji a także zgonu.

Czynnikami ryzyka są przede wszystkim:
• złe wyrównanie cukrzycy (tj. poziom HbA1c>7%)
• obecność powikłań przewlekłych tj. choroba sercowo-naczyniowa, wysokie/bardzo wysokie ryzyko sercowo-naczyniowe, z niewydolnością serca, niewydolnością nerek, otyłość.

Powyższa charakterystyka najbardziej zagrożonych w COVID-19 pacjentów z cukrzyca typu 2 jest zbieżna ze wskazaniem refundacyjnym dla nowoczesnych terapii iSGLT-2 i aGLP-1 z tą różnicą, że w refundacji widnieje wyższy próg HbA1c>8%. Biorąc pod uwagę powyższe ze względu na trwającą pandemię COVID-19 niezwykle istotne jest poszerzenie dostępu do refundowanych iSGLT-2 i aGLP-1, a w szczególności poprzez obniżenie lub likwidację progu HbA1c 8%, które jest obecnie jawnym działaniem na szkodę pacjenta. Ponadto, według analizy ekspertów z Uczelni Łazarskiego, 1/3 środków z opłaty cukrowej powinna być przeznaczona na refundację nowoczesnych terapii w leczeniu cukrzycy.

Farmakoeknomiści i diabetolodzy zgodni – rozszerzenie refundacji oznacza wymierne korzyści

Z perspektywy farmakonekonomicznej musimy patrzeć na stosowanie nowoczesnych terapii w kontekście zmniejszenia stosowania innych leków i zapobieganiu powikłaniom sercowo-naczyniowym. Uzyskujemy bardzo duży efekt za względnie małe pieniądze. Powinniśmy traktować inwestowanie w te leki i rozszerzenie refundacji, jako inwestycję, która faktycznie przekłada się na rokowania pacjentów i długość i jakość ich życia. - podkreślił dr hab. Maciej Niewada, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego

- To leki, które rewolucjonizują zarówno leczenie, jak i podejście do leczenia cukrzycy typu 2. One zmieniają dotychczasowy obraz leczenia i podejście do leczenia pacjenta nie tylko diabetologicznego, ale też kardiologicznego, nefrologicznego i zmagającego się z otyłością. Warto zrobić wszystko, by zbliżyć się do wytycznych PTD i wytycznych międzynarodowych. Warto dziś zainwestować w takie leczenie, aby potem czerpać z tego wymierne korzyści. Nie tylko kliniczne, ale również ekonomiczne i społeczne. - zaznaczyła Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego

Posłowie złożą interpelację do Ministerstwa Zdrowia

Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy, posłanka Ewa Kołodziej zadeklarowała, że na podstawie posiedzenia powstanie interpelacja do Ministerstwa Zdrowia, w której zwróci się o precyzyjną odpowiedź w kwestii wielkości planowanej refundacji i jej rozszerzenia dla nowoczesnej farmakoterapii w leczeniu cukrzycy.

źrodło: LB Medical