Włączam-ON – ruszył program wsparcia zatrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami

Opublikowane 07 lipca 2022
Włączam-ON – ruszył program wsparcia zatrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami
Program wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami „Włączam – ON” realizowany przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych finansowany przez PFRON ma na celu aktywizację zawodową 300 osób z niepełnosprawnościami. – Indywidualne i kompleksowe wsparcie aktywizacyjne będzie dla osób z niepełnosprawnością szansą na pozyskanie stabilnego zatrudnienia, a dla pracodawców na pozyskanie pracowników, zwłaszcza w obszarach deficytowych. – podkreśla Iwona Pikosz, kierownik projektu Włączam-ON. Skorzystaj z programu poradnictwa zawodowego już dziś na wlaczam-on.pl/.
O wsparcie mogą ubiegać się osoby z lekkim, umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, które ukończyły 18 rok życia i są nieaktywne zawodowo, nie niezatrudnione lub bezrobotne. Dla każdego uczestnika opracowany zostanie Indywidualny Plan Działania, a udzielenie wsparcia poprzedzone zostanie identyfikacją potrzeb, możliwości i predyspozycji uczestnika.

- KSON już od 2022 roku rozwija swoją aktywność projektową we współpracy z PFRON-em. Początkowo projekty dotyczyły prostych zadań takich jak wycieczki, pikniki czy spotkania liturgiczne, ale z czasem, gdy wsłuchiwaliśmy się w potrzeby środowiska okazało się, że tych wyzwań jest więcej. Pojawiały się pierwsze projekty o charakterze wsparcia asystenckiego, projekty wytchnieniowe dla opiekunów osób niepełnosprawnych, wreszcie cieszące się bardzo dużą popularnością szkolenia komputerowe. W tej ostatniej formie wzięło udział do chwili obecnej ponad 1000 seniorów i osób z niepełnosprawnościami, dla których praca przy komputerze stała się normalnością codziennego życia, kontaktu z "zagraniczną rodziną" a także wirtualną obsługą płatności. To właśnie z tych kursów komputerowych wyłoniła się jedna z największych dolnośląskich organizacji pozarządowych Karkonoska Akademia Aktywnych Seniorów, która liczy dziś już ponad 320 członków. – podkreśla Stanisław Schubert, prezes KSON.

Program „Włączam-ON” przewiduje kompleksowe wsparcie obejmujące m.in.: pośrednictwo zawodowe w zakresie planowania rozwoju kariery zawodowej oraz podnoszenia lub uzupełniania kompetencji i kwalifikacji zawodowych oraz pośrednictwo pracy w zakresie wyboru zawodu zgodnego z kwalifikacjami i kompetencjami uczestnika. Ponadto przewidziano także indywidualne warsztaty i szkolenia podnoszące kwalifikacje oraz predyspozycje zawodowe, jak również kompetencje cyfrowe, warsztaty edukacyjno-terapeutyczne, warsztaty z autoprezentacji oraz mentoring po ukończeniu cyklu szkoleń. Niezwykle ważnym elementem programu będą staże zawodowe, których zadaniem jest poprawa praktycznych umiejętności oraz zdobycie doświadczenia zawodowego. Staż bywa bowiem często początkiem zatrudnienia u danego pracodawcy.

- Jeszcze do 2015 roku praca dla osób niepełnosprawnych możliwa była tylko w zakładach pracy chronionej. Nagminne były przypadki tzw. "pułapek rentowych", które polegały na tym, że orzecznicy ZUS po stwierdzeniu, że ktoś pracuje, automatycznie obniżali mu lub odbierali grupę niepełnosprawności. Z determinacją broniliśmy przed sądem ofiar takich urzędniczych decyzji, skutkiem czego, niepełnosprawni ruszyli na otwarty rynek pracy. W ten sposób przekonali się o swojej wartości, zdolnościach i umiejętnościach przynosząc do rodziny wkład finansowy a nie tylko najczęściej głodową rentę. – dodaje Iwona Pikosz.

- W zdecydowanej większości rynek pracy, czyli pracodawcy zaczęli otwierać się na osoby niepełnosprawne powierzając im coraz bardziej odpowiedzialne odcinki pracy z perspektywiczną konstatacją, że niepełnosprawni pracownicy to rzetelna, ofiarna, rozumna i lojalna grupa ludzi, dla których praca stanowi wartość podstawową w ich życiowym doświadczeniu. To przekonanie obu stron stanowi wartość dodaną do obecnych problemów na rynku pracy, których pracownicy z niepełnosprawni stanowią poważne i wartościowe uzupełnienie wielu wakatów. – uzupełnia Stanisław Schubert, prezes KSON.

Jak zgłosić się do programu Włączam-ON?
Rekrutacja do programu jest prowadzona w sposób ciągły do wyczerpania miejsc. Aby wziąć udział w projekcie należy pobrać i wypełnić formularz rekrutacyjny oraz dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów formalnych – tutaj.

Po uzupełnieniu niezbędnej dokumentacji (formularz rekrutacyjny, oświadczenie o spełnieniu kryteriów, oświadczenie RODO oraz o przetwarzaniu danych osobowych) należy odesłać ją do siedziby organizatora mailowo (kontakt@wlaczam-on.pl) lub wydrukowane pocztą tradycyjną. Następnie dokumentacja zostanie zweryfikowana pod kątem spełnienia przez uczestnika wymogów formalnych. Kolejnym etapem jest rozmowa rekrutacyjna z trenerem pracy oraz osobą nadzorującą projekt od strony merytorycznej. W ramach projektu zostanie wyłonione 300 osób, które zostaną objęte wsparciem w ramach dwóch etapów finansowania oraz lista rezerwowa.

Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy na stornie: https://wlaczam-on.pl/

***
O KSON
Karkonowski Sejmik Osób Niepełnosprawnych skupia 12 inwalidzkich organizacji pozarządowych, 38 członków wspierających, w tym zakłady pracy chronionej, działając na rzecz wielu tysięcy członków, a także nie zrzeszonych osób niepełnosprawnych, reprezentując w ten sposób znaczną część środowiska osób niepełnosprawnych na Dolnym Śląsku.

Stowarzyszenie prowadzi także społeczną agencję zatrudnienia i informację dla osób niepełnosprawnych o działalności urzędów i instytucji administracji rządowej i samorządowej,  wnioskuje o usuwanie barier architektonicznych i społecznych, interweniuje w szczególnych przypadkach dotyczących indywidualnych i zbiorowych problemów inwalidów oraz inicjuje i współorganizuje imprezy sportowe, kulturalne i turystyczne o charakterze integracyjnym, wspierających aktywność osób niepełnosprawnych w tych dziedzinach.

W ramach Międzynarodowego Centrum Informacji i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (CIWON), KSON realnie wspiera osoby niepełnosprawne, pacjentów i ich opiekunów poprzez bezpłatne poradnictwo prawne, socjalne, psychologiczne, psychoterapeutyczne i obywatelskie. Za pośrednictwem bezpłatnej, ogólnodostępnej infolinii 800 700 025 oraz terenowych biur Sejmiku w Warszawie, Poznaniu, Gorzowie, Zielonej Górze, Jeleniej Górze, Cieszynie, Krakowie, docieramy do wielu tysięcy osób niepełnosprawnych lub ich rodzin, pomagając rozwiązywać ich osobiste problemy.


źródło: redakcja Medicalpress