Tydzień Profilaktyki Zdrowia Kobiecego - o kobiecym zdrowiu mówimy bez tabu

Opublikowane 08 kwietnia 2021
Tydzień Profilaktyki Zdrowia Kobiecego - o kobiecym zdrowiu mówimy bez tabu
Fundacja Ernesta, bliska kobietom, rusza z nowym edukacyjnym projektem Profilaktyki Zdrowia Kobiet. W dniach od 7 do 11 kwietnia ekspertki oraz eksperci współpracujący z Fundacją będą obalać mity dotyczące higieny intymnej, omawiać krok po kroku profilaktykę raka szyjki macicy, powiedzą również w jaki sposób dbać o mięśnie dna miednicy, poruszą tematykę codziennej troski o dobrostan psychiczny, a także zainicjują i przeprowadzą Narodowe Badanie Piersi.
Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa - wszystkie aktywności będą prowadzone na kanałach Fundacji Ernesta w mediach społecznościowych. Partnerem projektu jest Roger Publishing, który popularyzuje ideę #badamsięregularnie.



7 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia, z tej okazji Fundacja Ernesta - na co dzień pomagająca osobom w trudnej sytuacji okołoporodowej i położniczej - rozpoczęła nowy projekt, w którym zwraca uwagę na to, jak ważna dla zdrowia kobiet jest profilaktyka.

-
Idea #badamsięregularnie jest bardzo, bardzo ważna. Badania profilaktyczne mają kluczowe znaczenie, ponieważ to dzięki nim możemy szybko wykryć nieprawidłowości i zacząć działać - mówi Olga Kryśkiewicz z Fundacji Ernesta - Rozpoczęliśmy ten Projekt, aby coś zmienić. Chcemy otwarcie mówić o tematach z zakresu kobiecego zdrowia, które wciąż pozostają w sferze tabu. W naszej przestrzeni funkcjonują jeszcze mity, które należy w końcu obalić. O tym się nie mówi, ale zdarza się również tak, że kobiety na swojej drodze do profilaktyki napotykają przeszkody w postaci lęków, czy zahamowań i właśnie tym wszystkim kobietom chcemy powiedzieć - jesteśmy z Wami i przeprowadzimy Was przez to za rękę. Powiemy o czym warto pamiętać, a także nauczymy Was jak powinno się to robić. My też jesteśmy kobietami i nic co ludzkie nie jest nam obce.

5 ważnych lekcji z profilaktyki zdrowia kobiecego
Projekt obejmuje pięć obszarów tematycznych, które będą szeroko omawiane w dniach od 7 do 11 kwietnia na kanałach Fundacji Ernesta w mediach społecznościowych (IG,FB: @fundacjaernesta). W dniach 7-8 kwietnia ekspertka z zakresu ginekologii lek. Aleksandra Saletra-Bielińska przybliży dwa zagadnienia: z zakresu higieny intymnej oraz raka szyjki macicy. W pierwszym bloku tematycznym usłyszymy m.in. o tym, dlaczego woda jest lepsza od silnego środka do higieny intymnej, czy też dlaczego akcja #WietrzenieNarodowe, czyli po prostu spanie bez bielizny, może być doskonałym sposobem zapobiegania infekcjom intymnym. W drugim bloku tematycznym zgłębimy temat wizyty u ginekologa – dowiemy się krok po kroku jak wygląda wizyta, poznamy narzędzia służące do badań, jak również usłyszymy jak wygląda proces profilaktycznych badań, takich jak cytologia, USG ginekologiczne, czy dowiemy się więcej na temat genotypowania HPV.

Oprócz tego ekspertka opowie, co robić podczas wizyty u ginekologa, aby przebiegała ona komfortowo. 9 kwietnia dr Paweł Kabata poprowadzi blok poświęcony tematyce raka piersi. Ekspert przybliży obszar badań profilaktycznych, takich jak USG piersi oraz mammografia. Dodatkowo, tego dnia zainicjujemy i przeprowadzimy Narodowe Badanie Piersi i poznamy odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania dotyczące samobadania. 10 kwietnia wraz z 
Katarzyną Piotrowską przyjrzymy się tematyce uroginekologii, a więc zgłębimy sekret dbania o mięśnie dna miednicy. Czego jeszcze się dowiemy? M.in. tego, jak wygląda wizyta u terapeuty uroginekologicznego, a więc poznamy zarówno wyposażenie gabinetu, jak i sposób badania, czy terapii, a także dowiemy się dlaczego pozycja mikcji i defekacji ma znaczenie. Ostatniego dnia, czyli w niedzielę 11 kwietnia, psycholożki z Fundacji Ernesta podzielą się wskazówkami, jak dbać o dobrostan psychiczny każdego dnia. Powiedzą nad czym warto się pochylić, aby bliżej poznać siebie i swoje emocje, jak również powiedzą, co powinno nas zaniepokoić i gdzie szukać wsparcia w konkretnym obszarze, a także jak taka pomoc wygląda.

Wszystkie materiały w ramach projektu będą publikowane i ogólnodostępne na kanałach Fundacji Ernesta w mediach społecznościowych. Warto obserwować profile fundacji, ponieważ tego typu projektów edukacyjnych, wyróżniających się nowoczesnym podejściem, które zarazem przełamują tabu, będzie znacznie więcej.


Źrodło: Fundacja Medydycyny Prenatalnej