Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki sprawdziło kandydatów na posłów i senatorów. Choroby nerek są ważne tylko dla 20 procent z nich

Opublikowane 13 października 2023
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki sprawdziło kandydatów na posłów i senatorów. Choroby nerek są ważne tylko dla 20 procent z nich
Dzisiaj chcemy poznać polityków, którzy przez następne cztery lata będą decydować o naszym leczeniu i zdrowiu. Teraz oczekujemy odpowiedzi na pytania, a w trakcie całej kadencji będziemy liczyć na ich zaangażowanie i aktywność na rzecz pacjentów z chorobami nerek – mówi prof. Rajmund Michalski, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki (OSMN) oraz pacjent, który od ponad 10 lat żyje z nową przeszczepioną nerką.
Największa organizacja skupiająca pacjentów nefrologicznych w Polsce przeprowadziła ankietę przedwyborczą wśród kandydatów na posłów i senatorów. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki zapytało kandydatów z wykształceniem i doświadczeniem medycznym o sprawy ważne dla pacjentów i ich rodzin.

Większość kandydatów zignorowała pytania Stowarzyszenia, które chciało dowiedzieć się, na kogo warto oddać głos w niedzielnych wyborach. Na ankietę wysłaną do ponad 160 kandydatów do Sejmu i Senatu odpowiedziały 32 osoby, w tym 29 ubiegających się o mandat poselski i trzech kandydatów na senatorów.

Tu warto zaznaczyć, że swoją odpowiedź, i to jako pierwszy, przesłał jeden z liderów Trzeciej Drogi Władysław Kosiniak-Kamysz, lekarz z zawodu. Najwięcej odpowiedzi przesłali Bezpartyjni Samorządowcy (12) i kandydaci Koalicji Obywatelskiej (9). Lewica przysłała 5 odpowiedzi, a Trzecia Droga łącznie cztery. Jeśli chodzi o Zjednoczoną Prawicę i Konfederację – tylko 1 kandydat z każdej formacji odpowiedział na pytania Stowarzyszenia.

Ankieta zawierała 11 krótkich pytań dotyczących m.in. priorytetów w leczeniu chorób nerek, konsultacji zmian przepisów z pacjentami, wprowadzenia opieki koordynowanej nad pacjentem z przewlekłą chorobą nerek (PChN) i szerokiej dostępności do dializ. Ankieta została wysłana do wszystkich ogólnopolskich komitetów wyborczych.

Połowa kandydatów na pytanie o skalę problemów związanych z chorobami nerek w Polsce odpowiedziała, że opieka nefrologiczna w Polsce wymaga pilnych zmian. Ponad 90 proc. ankietowanych wskazało, że nefrologia powinna znaleźć się w gronie priorytetowych obszarów leczenia w Polsce i konieczne jest pilne wprowadzenie opieki koordynowanej nad pacjentem z przewlekłą chorobą nerek. Wszyscy zgadzają się, że Ministerstwo Zdrowia powinno konsultować zmiany przepisów z organizacjami pacjentów i świadczeniodawcami usług zdrowotnych.

- Wyzwania, z którymi się mierzymy, pozostają niezmiennie aktualne: braki personelu w stacjach dializ, utrudniona ścieżka do transplantacji, problemy z dostępnością i jakością leczenia. Chcemy, aby opieka nefrologiczna w Polsce była na coraz wyższym poziomie – wyjaśnia prof. Rajmund Michalski, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki.

Na 41 okręgów wyborczych, w których rywalizują kandydaci do Sejmu, tylko 16 z nich jest reprezentowanych w ankiecie OSMN. Najwięcej odpowiedzi przyszło od kandydatów z okręgu nr 3 (Wrocław – 8 odpowiedzi), okręgu nr 19 (Warszawa – 4 odpowiedzi) i okręgu nr 33 (woj. świętokrzyskie – 4 odpowiedzi). W kampanii wyborczej, która skupiała się na kwestiach bezpieczeństwa i imigracji, temat zdrowia ewidentnie zszedł na dalszy plan.

W Polsce na różne choroby nerek choruje blisko 5 mln osób, z czego większość nie ma świadomości choroby. Nawet 100 tysięcy Polaków umiera w ciągu roku na skutek niewydolności nerek.

***
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki (OSMN) (dawniej Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych) powstało w 2004 roku. Od 19 lat skupia pacjentów leczonych nerkozastępczo w ośrodkach dializ na terenie Polski. Członkiem Stowarzyszenia może zostać każdy obywatel Unii Europejskiej a w szczególności osoby dializujące się, ich rodziny oraz opiekunowie, osoby z przewlekłą niewydolnością nerek, po przeszczepieniu nerek i osoby w predializie. OSMN promuje profilaktykę chorób nerek, zwłaszcza wśród osób z grupy ryzyka oraz ideę transplantacji, jako najlepszą metodę leczenia osób z niewydolnością nerek. Stowarzyszenie organizuje bezpłatne badania profilaktyczne oraz otwarte wykłady dotyczące profilaktyki PChN – wszystko to, by zatrzymać rozprzestrzenianie się tej cywilizacyjnej choroby, dotykającej ok. 12–14 proc. społeczeństwa.
Więcej informacji o OSMN
https://moje-nerki.pl/


źródło Stowarzyszenie Moje Nerki