Od lipca na liście refundacyjnej wysoko innowacyjny lek dla chorych z zaawansowanym czerniakiem błony naczyniowej oka

Opublikowane 17 czerwca 2024
Od lipca na liście refundacyjnej wysoko innowacyjny lek dla chorych z zaawansowanym czerniakiem błony naczyniowej oka
Dobre wiadomości dla pacjentów z zaawansowanym czerniakiem błony naczyniowej oka! Na lipcowej liście leków refundowanych będzie dla nich dostępny wysoce innowacyjny lek – tebentafusp, na który czekali zarówno pacjenci, jak i środowisko medyczne. W ubiegłym roku lek ten znajdował się na pierwszym miejscu na liście terapii wysoce innowacyjnych (TLI), wtedy jednak nie doszło do jego sfinansowania z budżetu państwa. To, że znalazł się w projekcie wykazu leków refundowanych jest niewątpliwą zasługą Ministra Macieja Miłkowskiego i zespołu Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji. To doskonała wiadomość dla pacjentów, którzy do tej pory nie mieli żadnej innej opcji terapeutycznej.
Czerniak błony naczyniowej oka to najczęstszy nowotwór złośliwy gałki ocznej u dorosłych. Dotyka głównie osób starszych po 65.-70. roku życia. W Polsce występuje rocznie u ok. 500 osób. W postaci zaawansowanej jest trudny do leczenia, bo choć należy do grupy czerniaków,to przebieg choroby, zaburzenia molekularne i rokowania są zupełnie inne niż w przypadku czerniaka skóry, a leki wykorzystywane z powodzeniem w czerniaku skóry nie są skuteczne w leczeniu czerniaka błony naczyniowej oka. Do niedawna nie było skutecznego leku, który można byłoby zastosować u chorych z przerzutową postacią tego nowotworu. To była ogromna potrzeba medyczna, która zostanie zaspokojona wraz z wejściem w życie nowej listy leków refundowanych. Tebentafusp – innowacyjna cząsteczka bispecyficzna ukierunkowana na limfocyty T w grupie chorych z obecnością specyficznego antygenu zgodności tkankowej (HLA-A*02:01) będzie od 1 lipca br. dostępna dla polskich pacjentów.

Z punktu widzenia onkologa, który widzi pacjentów nie mających dotąd żadnej możliwości skutecznego leczenia tak ciężkiej choroby, jaką jest przerzutowy czerniak błony naczyniowej oka, chcę podkreślić, że udostępnienie tej wysoko innowacyjnej terapii polskim pacjentom jest krokiem milowym i szansą na dłuższe życie. To daje nadzieję i czas, które są chorym tak bardzo potrzebne. To również wielka zmiana dla nas – lekarzy, którzy zyskaliśmy możliwość leczenia nowoczesnym, skutecznym lekiem, jakim jest tebentafusp – powiedział prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Swojego zadowolenia z dostępu do tebentafuspu nie kryją również przedstawiciele organizacji pacjentów, które na co dzień wspierają chorych z tym nowotworem i ich bliskich. Szczególne podziękowania kierują do Pana Ministra Macieja Miłkowskiego, który był odpowiedzialny za przebieg procesu refundacyjnego tego leku i przed swoim odejściem ze stanowiska Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia prowadził rozmowy zarówno ze środowiskiem medycznym, organizacjami pacjentów, jak i dystrybutorem leku w Polsce, firmą Medison Pharma.
Czujemy ogromną radość w związku z refundacją tebentafuspu! Po tylu latach jest zielone światło dla chorych z zaawansowanym czerniakiem błony naczyniowej oka. Oni do tej pory byli pozbawieni jakiejkolwiek skutecznej terapii. Teraz to się zmieniło. Dziękujemy Ministerstwu Zdrowia, z którym przeprowadziliśmy szereg rozmów o tym, jak potrzebna jest to terapia – powiedziała Elżbieta Kozik, prezeska stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Dziękujemy za tę decyzję i ogromnie się z niej cieszymy! Mieliśmy kontakt z pacjentami, którzy do tej pory nie mieli żadnej alternatywy w leczeniu zaawansowanego czerniaka błony naczyniowej oka, bo choć lek był zarejestrowany, to nie był dostępny w Polsce. Teraz to się zmieniło i to krok milowy w leczeniu tych pacjentów – dodał Szymon Bubiłek, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki SARCOMA.
Droga do udostępnienia tej terapii była długa, a zaawansowany czerniak błony naczyniowej oka, który objawia się przerzutami do wątroby, jest bardzo trudnym przeciwnikiem. Nowa terapia pozwala części chorych zyskać tak potrzebny czas.


źródło: expertpr