Niewydolność serca zabija równie często jak nowotwory

Niewydolność serca w znaczący sposób obniża jakość życia chorych w Polsce m.in. poprzez cżęste hospitalizacje i przedwczesne zgony. Na szczęście pojawiają się bezpieczne i skuteczne leki, które zmniejszają ryzyko hospitalizacji o 30%, a śmiertelności o blisko 20%. W najbliższy poniedziałek 1 czerwca rozpocznie się Tydzień Świadomości Niewydolności Serca, edukacja jest bardzo potrzebna, bo wiedza na temat choroby jest niska w społeczeństwie. Polecamy wywiad z prof. Piotrem Ponikowskim, Kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
2020-05-28 15:06

Onkocafe: System ochrony zdrowia powinien być bardziej elastyczny

Jako organizacja działająca na rzecz pacjentów na co dzień wspieramy chorych i ich bliskich, mierzących się z wyzwaniami w zakresie opieki nad pacjentami onkologicznymi. Najważniejsze z nich to: poczucie zagubienia pacjenta w systemie, czyli nie zawsze jasna i zrozumiała ścieżka diagnostyczno-terapeutyczna, trudności w dostępnie do wizyt specjalistycznych, niewystarczający dostęp do terapii zgodnych z aktualną wiedzą medyczną. Ostatnie lata to okres wielu gorących debat o zdrowiu. Znamienne, że pomimo podejmowanych dyskusji pacjenci zgłaszają się do nas wciąż z tymi samymi problemami.

2020-05-28 09:53

Od 30 maja IV etap znoszenia obostrzeń zw. z koronawirusem

Rząd zapowiedział wejście w kolejnego IV etapu znoszenia obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa od 30 maja b.r. - nie trzeba będzie zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Od 6 czerwca otwarte zostają kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Umożliwiona zostanie także organizacja wesel do 150 osób.
2020-05-27 13:11

Leczenie stwardnienia rozsianego w dobie COVID-19

Zmiany w organizacji leczenia i opieki nad pacjentem ze stwardnieniem rozsianym spowodowane pandemią koronawirusa przebiegły sprawnie. Na tym kończą się pochwały, jeżeli chodzi o organizację opieki nad pacjentem z SM. Wiele problemów wciąż pozostaje nierozwiązanych, o czym przy okazji nadchodzącego Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego (30 maja) przypominają neurolodzy.
2020-05-27 10:12

Radioterapia - jak zapobiegać powikłaniom w trakcie leczenia

Radioterapia jest skuteczną, bezpieczną i precyzyjną metodą leczenia chorych z nowotworami. Istota jej działania polega na precyzyjnym dostarczeniu dawki promieniowania w okolice nowotworu tak, aby jednocześnie ochronić zdrowe narządy. Nowoczesna radioterapia zapewnia bezpieczeństwo chorego, jednak jak każda metoda leczenia ma pewne skutki uboczne. Występują one tylko u części chorych.
2020-05-26 15:04

RPP: rodzina ma prawo do ostatniego pożegnania chorego w szpitalu

W związku z napływającymi sygnałami od rodzin pacjentów dotyczących uniemożliwienia im ostatniego pożegnania z członkiem rodziny albo zakazem stawiennictwa w szpitalu celem identyfikacji zwłok, wystąpił do dyrektorów podmiotów medycznych o respektowanie prawa pacjenta do poszanowania godności, które obejmuje także prawo do umierania w spokoju i godności.
2020-05-26 14:25

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników – nowe uprawienia dla lekarzy medycyny pracy

Do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich.

2020-05-25 18:02

SEJM: ruszą prace nad ustawą o zawodzie farmaceuty

Sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się rządowym projektem ustawy o zawodzie farmaceuty. Pierwsze czytanie projektu odbędzie się we wtorek 26 maja 2020r.
2020-05-25 15:24

PKPO apeluje o nowelizację ustawy refundacyjnej

Zarząd Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych i Stowarzyszenie Hematoonkologiczni wskazują na potrzebę pilnej nowelizacji ustawy refundacyjnej w zakresie blokowania przez firmy wprowadzania do programów lekowych nowych cząsteczek, co uniemożliwia pacjentom dostęp do szerszej opcji leków stosowanych w danym schorzeniu.
2020-05-24 13:21

Koncentracja leczenia zabiegowego nowotworów w 2019 roku

Narodowy Fundausz Zdrowia opublikował aktualne dane dotyczące koncentracji świadczeń zabiegowych w onkologii w 2019 roku w ramach projektu "Aktywne monitorowanie".
2020-05-23 18:05

Prof. Marcin Grabowski: Z wszczepionym urządzeniem można normalnie żyć

Pacjent z wszczepionym urządzeniem kardiologicznym może i powinien żyć jak najbardziej swobodnie. Jednocześnie warto pamiętać o zwiększonym ryzyku, związanym z niektórymi czynnościami. O trzech rodzajach potencjalnych zagrożeń związanych z wykonaniem tatuażu lub piercingiem mówi prof. Marcin Grabowski, kierownik Oddziału Elektrokardiologii I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert elektroterapii Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

2020-02-24 09:16

Pacjent w badaniach klinicznych

Polacy nadal ze sporą rezerwą przystępują do badań klinicznych, co w dużym stopniu wiąże się z brakiem dostatecznej wiedzy dotyczącej korzyści i ryzyka. Coraz więcej osób poszukuje informacji na ten temat. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest realizacja  projektu Pacjent w badaniach klinicznych i stworzenie strony internetowej  https://pacjentwbadaniach.abm.gov.pl/, na której można znaleźć wiele materiałów na temat badań klinicznych i odszukać interesujące nas badania w międzynarodowych bazach.

2020-02-17 12:37