Rusza druga edycja konkursu o Grant Onkologiczny Servier - CARE

Opublikowane 29 listopada 2023
Rusza druga edycja konkursu o Grant Onkologiczny Servier - CARE
Polskie Towarzystwo Onkologiczne ogłosiło konkurs o grant naukowo-badawczy, realizowany we współpracy z firmą Servier Polska pod auspicjami Warsaw Health Innovation Hub. Grant Onkologiczny Servier - CARE, którego wartość w tym roku wynosi 175000 zł, zostanie przekazany na realizację projektu lub projektów, których celem będzie poprawa wyników w zakresie diagnostyki i terapii chorych z nowotworami układu pokarmowego: raka żołądka, raka trzustki, raka dróg żółciowych oraz raka jelita grubego.
„Nowotwory przewodu pokarmowego od lat są wyzwaniem onkologii. Zachorowalność na nie systematycznie się zwiększa zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wzrasta też śmiertelność z ich powodu, dotyczy to szczególnie raka jelita grubego. Dwa kolejne nowotwory: rak trzustki i rak dróg żółciowych znalazły się na liście 10 nowotworów o najwyższej śmiertelności, opublikowanej przez Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne (ACS). Tym bardziej nowe rozwiązania mające na celu poprawę opieki nad pacjentami z nowotworami układu pokarmowego są cenne” - zaznacza prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

„Tegoroczna edycja konkursu grantowego jest drugą z trzech zaplanowanych przez firmę Servier. W tym roku zwiększyliśmy kwotę grantu do 175000 zł, dzięki czemu możliwe było rozszerzenie obszarów terapeutycznych do czterech nowotworów układu pokarmowego. Wierzymy, że nowe projekty naukowo-badawcze, które zostaną wyłonione w drodze konkursu, przyniosą wymierne korzyści dla pacjentów” - podkreśla Rober Pociupany, dyrektor Działu Medycznego i ds. Pacjentów.

Wnioski o grant można składać w formie elektronicznej lub papierowej najpóźniej do dnia 18 grudnia 2023 roku. Szczegóły dotyczące projektu można znaleźć na stronie: https://pto.med.pl/.
Każdy złożony wniosek powinien spełniać dwa podstawowe wymogi projektu badawczo‑naukowego: innowacyjność i potencjał wdrożeniowy. Będą to kryteria szczególnie brane pod uwagę przez członków komisji konkursowej, w skład której wchodzą prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, prof. Lucjan Wyrwicz, prof. Tomasz Kubiatowski oraz prof. Marta Mańczuk. Laureata lub laureatów konkursu, których może być maksymalnie trzech, poznamy na początku lutego 2024 roku.

Grant Onkologiczny Servier - CARE jest w całości finansowany z środków pochodzących z firmy Servier Polska.
Servier to niezależna francuska firma farmaceutyczna obecna w 150 krajach świata, w Polsce od 31 lat. Firma Servier, prowadząc swoją działalność w Polsce, wspiera działalność naukowo-badawczą oraz rozwój lokalnej, nowoczesnej produkcji leków. Blisko 100% opakowań leków firmy Servier przeznaczonych na polski rynek produkowanych jest w warszawskim Zakładzie Produkcyjnym Servier-Anpharm. Rozwój firmy Servier opiera się na stałym dążeniu do innowacji w czterech kluczowych dziedzinach: onkologia, kardiologia i metabolizm, choroby immunozapalne i neurologia.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne jest medycznym stowarzyszeniem naukowym. Od lat swoją działalność koncentruje wokół upowszechniania zdobyczy naukowych w zakresie onkologii, stymulowania badań w tej dziedzinie, podnoszenia umiejętności zawodowych pracowników placówek onkologicznych i edukacji w zakresie profilaktyki onkologicznej oraz poprawy jakości opieki onkologicznej.

Warsaw Health Innovation Hub (WHIH) to przedsięwzięcie Agencji Badań Medycznych oraz podmiotów działających na rzecz ochrony zdrowia w Polsce, w tym w szczególności z obszaru medycyny, farmacji i biotechnologii oraz szeroko pojętej technologii. WHIH stanowi unikalną na skalę Europy Centralnej platformę współpracy, której celem m.in. jest tworzenie innowacyjnych rozwiązań medycznych na rzecz poprawy zdrowia pacjentów oraz zwiększanie wydajności polskiego systemu ochrony zdrowia.
 
Źródło informacji: Servier Polska