Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
RPP: aktywnie uczestniczy w postępowaniach cywilnych dot. naruszenia praw pacjenta
Rzecznik Praw Pacjenta aktywnie korzysta ze swoich uprawnień pozwalających na wzięcie udziału w postępowaniach cywilnych dotyczących naruszenia praw pacjenta. W tego typu postępowaniach Rzecznik może uczestniczyć z urzędu, żądać wszczęcia postępowania na wniosek strony lub brać udział w już toczącym się postępowaniu. Wówczas działa mając takie same uprawnienia jak te przysługujące prokuratorowi. Umożliwia mu to zapis art. 55 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Koronawirus i arytmia - rozmowa z prof. Marcinem Grabowskim
Czy COVID-19 może zagrażać życiu pacjentów z arytmiami? Kiedy poczekać z zabiegami stosowanymi w terapii zaburzeń rytmu serca, a kiedy pilnie wezwać pomoc? Na najczęściej zadawane przez pacjentów kardiologicznych pytania odpowiada prof. Marcin Grabowski, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, rzecznik Zarządu Głównego PTK.
Ostatnie dni kampanii prezydenckiej z mocnym akcentem na zdrowie
Zdrowie było jednym z głównych tematów kampanii prezydenckiej. Według portalu mamprawowiedziec.pl od marca, temat zdrowia był najczęściej cytowanym przez kandydatów. Wczoraj, tuż przed wylotem do Stanów Zjednoczonych, Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że projekt ustawy o utworzeniu Funduszu Medycznego został złożony w Sejmie.
Kardiolodzy z ŚCCS wnioskują do Ministra Zdrowia o nadanie Centrum imienia prof. Stanisława Pasyka i Zbigniewa Religi
Grupa kardiologów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu złożyła wniosek skierowany do ministra zdrowia. W piśmie zespół kardiologów zabrzańskiego szpitala zwrócił się do Łukasza Szumowskiego z prośbą o wdrożenie procedur nadania ŚCCS imienia Profesorów Stanisława Pasyka i Zbigniewa Religi. W uzasadnieniu lekarze powołali się na wybitne osiągnięcia nestorów kardiologii i ich przełomowe osiągnięcia w rozwoju śląskiego ośrodka.
Wybrano nową Prezes Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA
23 czerwca 2020 roku, podczas Walnego Zgromadzenia Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA wybrany został nowy skład Zarządu, Rady Nadzorczej oraz Sądu Dyscyplinarnego na kadencję 2020-2022. Nienke Feenstra, reprezentująca Takeda Polska została powołana przez nowy Zarząd Infarmy na stanowisko Prezesa. Zastępcą Prezesa został Michał Bichta (Novartis Poland), Skarbnikiem – Katarzyna Kacperska (Novo Nordisk Pharma). Przewodniczącą Rady Nadzorczej została Magdalena Kruszewska (Sanofi Aventis).
83 Wiosenna Konferencja online Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
W najbliższych dniach 25-26 czerwca odbędzie się 83 Wiosenna Konferencja online Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, której tematem przewodnim będą najnowsze wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W trakcie czterech sesji plenarnych dowiemy się jak współcześnie postępować z pacjentami z: częstoskurczami nadkomorowymi, przewlekłymi zespołami wieńcowymi, z ostrym zatorem płuc oraz z zaburzeniami lipidowymi oraz z cukrzycą oraz stanami przedcukrzycowymi.
Aaron Ciechanover: żyjemy w erze natłoku informacji, co jest zaletą, tylko wtedy, kiedy mądrze z tych informacji korzystamy
Pandemia koronawirusa zwiększyła zainteresowanie nauką. Jednocześnie nadmiar informacji i fake newsów powoduje kryzys wiedzy oraz autorytetów. O wyzwaniach współczesnego świata naukowego opowiadał prof. Aaron Ciechanover, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii dla ponad 600 studentów oraz młodych naukowców uczestniczących w webinarium zorganizowanym przez Nobel Media we współpracy z AstraZeneca.
Zanieczyszczenie leków przeciwcukrzycowych - problem nadal aktualny
Kilka dni temu do opinii publicznej dotarła informacja o wycofaniu leku zawierającego metforminę, którego producentem jest Polpharma SA. Powodem wstrzymania w obrocie leku było zidentyfikowanie ryzyka występowania NDMA (nitrozoamin) w produkcie.
Szansa na dłuższe i lepsze życie chorych z rakiem prostaty
Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u mężczyzn. W 2016 roku zachorowało na niego prawie 16 tys. mężczyzn, wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów. Najczęściej nowotwór ten wykrywa się u mężczyzn powyżej 65. roku życia, ale coraz częściej chorują panowie, którzy nie ukończyli 45. roku życia. Rada Przejrzystości działająca przy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywnie zaopiniowała kolejną nowoczesną terapię dla pacjentów z opornym na kastrację rakiem gruczołu krokowego. Nowy lek ma wpływ na długość życia oraz opóźnia powstanie przerzutów i czas do pogorszenia się jakości życia.
Eksperci mają wątpliwości co do skuteczności telemedycyny w leczeniu uzależnień
Kryzys opioidowy w Stanach Zjednoczonych powoduje coraz większe zapotrzebowanie na terapię uzależnień. Badacze mają jednak wątpliwości, czy użycie narzędzi telemedycznych w celu wsparcia tej terapii przynosi korzyści pacjentom. W komentarzu opublikowanym w Journal of the American Medical Association, trójka badaczy z Hardard Medical School zakwestionowała skuteczność i korzyści wynikające z użycia telemedycny w leczeniu uzależnienia opioidowego.
Bez zdrowych obywateli nie ma zdrowego państwa
W dobie kryzysu zadbajmy szczególnie o ciągłość i optymalne leczenie schorzeń przewlekłych. Inwestycje w zdrowie pacjentów to lokaty o wysokiej stopie zwrotu. Możliwości uniknięcia ciężkich powikłań, takich jak amputacje, udary czy utrata wzroku, opłacają się pacjentowi, jego rodzinie, społeczeństwu i całemu państwu – uważa Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
The Lancet: Lekcje z COVID-19 - pokonać fragmentaryzację opieki zdrowotnej
Stoimy w obliczu bezprecedensowego kryzysu na całym świecie, w którym zdrowie oraz dobrobyt, bezpieczeństwo i ekonomia wpływają na życie ludzi. Obywatele Europy cenią zdrowie indywidualne i społeczne z uwzględnieniem troski planetę i priorytetów zdrowotnych. Odpowiedź Europy na COVID-19 będzie miała długoterminowe konsekwencje o charakterze geopolitycznym i ekonomicznym, w tym świetle coraz bardziej widoczne stają się słabości polityki zdrowotnej w UE, czytamy na łamach The Lancet.