Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Case study: nowe podejście do radioterapii raka piersi w trakcie pandemii
Singleton Hospital w Walii przyśpieszył podejście, które pozwala bezpiecznie dostarczać większe dawki radioterapii.
Pacjentki wcześniej musiały odbywać podróż w obie strony z Aberystwyth codziennie przez 15 dni. Ale nowe leczenie, opracowane w Centrum Onkologii w Południowo-Zachodniej Walii, zostaje rozłożone na pięć dni.
GUMed wspiera młode talenty
Gdański Uniwersytet Medyczny rozpoczyna realizację programu Młody Naukowiec (Young Scientist Program), którego celem jest wsparcie studentów zainteresowanych rozwojem kompetencji osobistych i prowadzeniem prac o charakterze badawczym. Przez cały okres trwania programu każdy uczestnik będzie współpracował z doświadczonym pracownikiem naukowym, ze stopniem naukowym co najmniej doktora.
Szczepionka na COVID-19 firmy Sanofi w II poł. 2021
Szczepionka na COVID-19 firmy Sanofi czeka na zatwierdzenie nadzoru farmaceutycznego. Francuski koncern zapowiedział, że spodziewa się decyzji w pierwszej połowie 2021 r. Według początkowych założeń, opracowany wspólnie z GSK produkt mógłby wejść na rynek w drugiej połowie przyszłego roku.
COVID-19 a zmiany skórne
Jeśli nie jesteś pacjentem dermatologicznym i nie miewasz problemów ze skórą, a teraz nagle zauważasz u siebie wysypkę plamisto-grudkową, zmiany pseudoodmrozinowe, pokrzywkę, pęcherze albo rumień – zwróć na to szczególną uwagę: to może być objaw zakażenia SARS-CoV-2! Coraz więcej jest doniesień naukowych sugerujących, że kłopoty skórne mogą być jednym z objawów zakażenia nowym koronawirusem.
Recepta na leki 75 plus nadal tylko u lekarza POZ
Jak podaje serwis MGR.FARM zgodnie z wchodzącymi wkrótce w życie przepisami, od 1 lipca uprawnienie do wystawiania e-recept na bezpłatne leki dla seniorów miała uzyskać szersza niż do tej pory grupa pracowników medycznych. Okazuje się jednak, że na razie to nie nastąpi.
NRL: proponuje zmiany do tzw. specustawy covidowskiej
W dniu 24 czerwca 2020 r. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja przekazał Ministrowi Sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze projekt zmiany ustawy z dnia 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, przewidujący ograniczenie odpowiedzialności cywilnej, karnej i zawodowej osób wykonujących zawody medyczne za działania pozostające w związku z udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej w ramach zapobiegania, przeciwdziałania lub zwalczania COVID-19. Projekt został przygotowany przez Prezydium NRL.
Rusza kolejna odsłona kampanii BreastFit - Kobiecy Biust. Męska Sprawa
Pacjentki zgłaszają, iż na badanie USG piersi w placówkach publicznych często muszą czekać nawet kilka miesięcy. Obecna sytuacja epidemiczna dodatkowo negatywnie wpływa na czas oczekiwania na badanie, dlatego w ramach kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa” przeprowadzone zostaną badania USG piersi dla 1000 Polek, które mają utrudniony dostęp do badań.
83 Wiosenna Konferencja PTK - najważniejsze zmiany w rekomendacjach kardiologicznych ostatniego roku
83. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a zarazem XII Konferencja czasopisma „Kardiologia Polska” jest dorocznym spotkaniem środowiska kardiologicznego, które koncentruje się na aktualnych problemach związanych z leczeniem chorób sercowo-naczyniowych. A tych nie brakuje. Choroba wieńcowa, nabyte wady serca czy problemy z leczeniem czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych takich jak cukrzyca czy zaburzenia lipidowe, to tematy, o których w trakcie konferencji będą mówią zaproszeni eksperci z całego kraju.
Łódź: Nowa stacja ETZ dla pacjentów z chorobami rzadkimi
Już od 25 czerwca pacjenci Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi będą mogli korzystać z nowo powstałej stacji Enzymatycznej Terapii Zastępczej (ETZ). Inicjatywa powstała z myślą o osobach dotkniętych chorobami rzadkimi, których leczenie możliwe jest jedynie w warunkach szpitalnych. Przytulnie urządzone i wyposażone w nowoczesny sprzęt sale mają zwiększyć komfort pacjentów w trakcie podawania leku. Projekt powstał w ramach programu „Stacja ETZ – Enzymatyczna Terapia Zastępcza”.
Aplikacje mobilne dla pacjentów - przegląd
Marek Kustosz, prezes Instytutu Człowieka Świadomego, od ponad 12 lat jest związany z obszarem zdrowia, w tym także opracowywaniem i wdrażaniem rozwiązań z zakresu e-zdrowia, przedstawia sprawdzone, rzetelne plikacje mobilne, które pomagają pacjentom w kontrolowaniu i monitoringu choroby oraz służą pogłęianu wiedzy i umiejętności samozarządzania swoim zdrowiem.
WHO alarmuje: ryzyko zgonu z powodu błędów medycznych jest nadal za wysokie
Ryzyko zgonu z powodu błędów medycznych nadal jest duże. Co roku miliony pacjentów na całym świecie ponosi uszczerbek na zdrowiu, a nawet umiera wskutek nieprawidłowości w leczeniu – alarmuje WHO. Błędy najczęściej związane są z diagnozą, przepisywaniem i stosowaniem leków.
Hematoonkologia: klinicyści i pacjenci apelują o stosowanie leków w formie podskórnej w czasie pandemii
W dobie zagrożenia, wynikającego z możliwości zakażenia koronawirusem COVID-19, sposób podania leków przeciwnowotworowych ma szczególne znaczenie. Eksperci kliniczni i organizacje pacjenckie przekonują, że iniekcje podskórne zapewniają nie tylko skuteczność leczenia, bezpieczeństwo oraz poprawę komfortu życia pacjentów hematoonkologicznych, ale również mają wpływ na wydolność systemu ochrony zdrowia i ograniczenie kosztów społeczno-ekonomicznych.