Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Skóra pamięta – IX Tydzień Świadomości Czerniaka
Trwa tegoroczny dziewiąty już Tydzień Świadomości Czerniaka pod hasłem "Skóra Pamięta", którego inicjatorem jest Akademia Czerniaka. - Nasza skóra pamięta każdą sytuację, podczas której doznaliśmy poparzenia słonecznego, a przecież zasady zapobiegania czerniakowi są proste i ogólnodostępne. Zwykły pieprzyk może zmienić się w czerniaka w ciągu zaledwie kilku miesięcy – mówi prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego.
Medyczna Racja Stanu opracowała Position Paper w zakresie Chorób Metabolicznych i Przeciwdziałania Otyłości w Polsce
Choroby metaboliczne stają się coraz większym wyzwaniem dla systemów ochrony zdrowia w Polsce i na świecie. Są one poważnym zagrożeniem cywilizacyjnym zwłaszcza w państwach wysokorozwiniętych. Do głównych schorzeń metabolicznych zalicza się: cukrzycę typu 2, otyłość, zespół metaboliczny oraz dyslipidemie stanowiące olbrzymie wyzwanie z perspektywy zdrowia publicznego, polityki zdrowotnej i zasobów systemu ochrony zdrowia. Choroby metaboliczne z powodu liczby zgonów i powikłań oraz wzrostu zapadalności należą do priorytetów zdrowotnych w Polsce. Odpowiadają za rosnące koszty bezpośrednie medyczne oraz koszty pośrednie - wynikające z utraty produktywności.
NRPiP apeluje do pielęgniarek i położnych o edukację społeczeństwa nt. szczepień ochronnych
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych opublikowała apel z dnia 24 czerwca 2020 w sprawie edukacji polskiego społeczeństwa w zakresie szczepień ochronnych skierowany do pielęgniarek i położnych.
II Międzynarodowy Health Report STADA - Europejczycy za obowiązkowymi szczepieniami
II Międzynarodowy Raport na temat zdrowia STADA 2020 to badanie obejmujące ponad 24 tys. respondentów z 12 krajów Europy. Autorzy raportu pytają o kierunki rozwoju ochrony zdrowia w Europie. Częścią raportu jest dodatek specjalny poświęcony obecnej sytuacji związanej z COVID-19 - badaniem objęto 6 tys. ankietowanych z 6 krajów (Niemiec, Włoch, Rosji, Serbii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii).
Innowacyjny system do leczenia wad wymowy z dofinansowaniem NCBR
Virtual Speech Therapy System w oparciu o analizę głosu i artykułowania zidentyfikuje wadę wymowy oraz wybierze formę terapii. System zapewni spersonalizowaną terapię leczenia wad wymowy przy wykorzystaniu interaktywnych gier oraz zapewni bieżącą informację zwrotną o postępach pacjenta. Projekt spółki Industi uzyskał dofinansowanie niemal 4 mln zł. ze środków Funduszy Europejskich, dysponowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Najbliższe Posiedzenia Rady Przejrzystości AOTMIT
Najbliższe posiedzenia Rady Przejrzystości AOTMiT odbędzie się w dniu 29.06.2020 r. oraz 9.07.2020 r. i będaądotyczyć m.in przygotowania opinii w sprawie zasadności finansowania ze środków publicznych, w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych, leków: Xtandi (enzalutamid) we wskazaniu: rak gruczołu krokowego oporny na kastrację, Keytruda (pembrolizumab) we wskazaniu: gruczołowy rak płuca, Opdivo (niwolumab) we wskazaniu: rak zgięcia esiczo-odbytniczego w stadium uogólnienia, Afinitor (ewerolimus) we wskazaniu: nowotwór złośliwy nerki oraz m.in. opinii w sprawie zasadności oraz wprowadzenia zmian w programie lekowym B.9 – „Leczenie raka piersi (ICD-10 C50)” czy uchylenia decyzji refundacyjnej podskórnego trastuzumabu i rytuksymabu.
NFZ przeznacza dodatkowe środki dla szpitali
Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia od 1 lipca szpitale należące do systemu podstawowego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej dostaną dodatkowe środki w kwocie 302 mln zł. To odpowiedź Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia na oczekiwania dyrektorów szpitali powiatowych, którzy wskazywali na potrzebę wzrostu wyceny świadczeń w leczeniu szpitalnym.
Ochrona zdrowia na wyborczym świeczniku - podsumowanie
Usprawnienie działania systemu ochrony zdrowia od lat dominuje kampanie wyborcę w Polsce. Wieczne niedofinansowanie i bliskość wszystkim wyborcom czyni zeń naturalny temat dla rządzących in spe. Z uwagi na trwającą epidemię temat dobrostanu zdrowotnego obywatelek i obywateli stał się ważniejszy niż kiedykolwiek. Podsumowujemy deklaracje kandydatów na prezydenta dot. zdrowia Polaków, które padły do I tury wyborów.
Raport: Pandemia wymusiła zmiany w zawodzie dziennikarza
Większa dyspozycyjność rozmówców, powszechne i bezproblemowe korzystanie z technologii online oraz problem z plagą fake newsów – to tylko kilka wniosków płynących z opublikowanego właśnie ogólnopolskiego badania branży dziennikarskiej.
Organizacje pacjentów: Pieniądze powinny trafiać tam, gdzie są potrzebne - na leczenie pacjentów
Nie powielajmy nieefektywnych schematów, które nie sprawdziły się za granicą. Inwestujmy w zdrowie społeczeństwa i w dobrostan państwa. Kryzys to najlepszy czas na rewizję systemu ochrony zdrowia. Czas na zmiany, które pozwolą kierować środki finansowe dokładnie tam, gdzie są potrzebne - na leczenie pacjentów – apelują przedstawiciele organizacji pacjentów, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce oraz Fundacji dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka".
PARPA: młodzież najczęściej sięga po alkohol, spada natomiast popularność „dopalaczy”
Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną wśród nastolatków. Przynajmniej raz w życiu piło go 84 proc. dzieci w wieku 15-16 lat i 96 proc. młodzieży między 17 a 18 rokiem życia. Od 2007 r. można jednak mówić o utrzymującym się spadku popularności napojów alkoholowych wśród młodych osób - wynika z raportu „Używanie substancji psychoaktywnych przez młodzież w 2019 roku” przygotowanego przez ESPAD.
Chore dziecko w domu? Rodzice mówią „tak” domowej hospitalizacji
Dom to naturalne środowisko dla dziecka. Hospitalizacja dziecka to stres zarówno dla młodego pacjenta, jak i jego rodziców, zaburzający normalne funkcjonowanie. Rozwiązaniem może być tak zwana hospitalizacja domowa – zdalna opieka medyczna nad chorym dzieckiem, która poprawia standard życia dziecka i jego rodziny. Może być ona zaoferowana pacjentom stabilnym, którzy nie wymagają intensywnego nadzoru lub wielu procedur medycznych, ale jednocześnie są zbyt chorzy, żeby zostać objętym opieką ambulatoryjną.