Chore dziecko w domu? Rodzice mówią „tak” domowej hospitalizacji

Opublikowane 28 czerwca 2020
Chore dziecko w domu? Rodzice mówią „tak” domowej hospitalizacji
Dom to naturalne środowisko dla dziecka. Hospitalizacja dziecka to stres zarówno dla młodego pacjenta, jak i jego rodziców, zaburzający normalne funkcjonowanie. Rozwiązaniem może być tak zwana hospitalizacja domowa – zdalna opieka medyczna nad chorym dzieckiem, która poprawia standard życia dziecka i jego rodziny. Może być ona zaoferowana pacjentom stabilnym, którzy nie wymagają intensywnego nadzoru lub wielu procedur medycznych, ale jednocześnie są zbyt chorzy, żeby zostać objętym opieką ambulatoryjną.
Dzięki dostępowi do technologii i telemedycyny, możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa dziecku oraz komfortu rodzicom, którzy w każdej chwili mogą poprosić o pomoc. Rozwiązanie jest także atrakcyjne dla systemu ochrony zdrowia: redukuje koszty i zmniejsza zapotrzebowanie na kosztowną hospitalizację.

Badacze z barcelońskiego szpitala Sant Joan de Déu (Katalonia, Hiszpania) postanowili sprawdzić poziom satysfakcji rodziców pacjentów, którzy brali udział w pilotażowym programie hospitalizacji domowych. W badaniu wzięło udział 95 rodzin. Dzieci trafiały do szpitala przede wszystkim z powodu infekcji (układu oddechowego, układu moczowego)  wymagających antybiotykoterapii dożylnej i/lub podaży tlenu przez kaniulę donosową. 56% pacjentów to byli chłopcy, średni wiek wyniósł 4,22 lata.  Każda z rodzin została wyposażona w zestaw: ciśnieniomierz, pulsoksymetr, wagę i termometr, które poprzez Bluetooth łączyły się z iPadem, służącym do zbierania i przesyłania danych do szpitala. Codziennie rodzinę odwiedzała pielęgniarka lub pediatra kontrolujący stan pacjenta i stosowanie się do zaleceń terapeutycznych. Rodzice mogli także w każdej chwili skontaktować się ze szpitalem telefonicznie lub poprzez wideokonferencję w razie pogorszenia stanu zdrowia dziecka lub jakichkolwiek innych wątpliwości.

Każda rodzina przed rozpoczęciem hospitalizacji domowej przeszła szkolenie z opieki nad chorym dzieckiem. Po zakończeniu hospitalizacji rodzice otrzymywali do wypełnienia ankietę oceniającą ich satysfakcję, poziom bezpieczeństwa oraz wrażenia z udziału w programie.

Po ukończeniu hospitalizacji, 65 rodzin wypełniło ankietę. 92% ankietowanych określiło poziom opieki jako „wyśmienity”. 85% jako „wyśmienity” określiło także poziom informacji uzyskanych w czasie wizyt personelu medycznego. 54% ankietowanych nie musiało kontaktować się z personelem medycznym poza zaplanowanymi wizytami, a spośród tych, którzy z dodatkowego kontaktu korzystali, w 91% przypadków problem był rozwiązany szybko.

Ankietowani jednogłośnie stwierdzili, że personel medyczny przeznaczał odpowiednią ilość czasu na wizytę w domu pacjenta. Stosowanie udostępnionych urządzeń do pomiarów podstawowych parametrów życiowych zostało określone jako „łatwe” w 91% przypadków.   3% ankietowanych stwierdziło, że mieli więcej pracy niż się spodziewali. Także 3% uznało, że woleliby tradycyjną hospitalizację, jednocześnie wszyscy ankietowani zaznaczyli, że powtórzyliby takie doświadczenie. Spośród 95 pacjentów, 4 zostało ponownie przyjętych do szpitala z powodu postępu choroby.

Badacze podsumowując uzyskane wyniki zwracają uwagę na wysoki poziom satysfakcji z domowej hospitalizacji, zarówno przez rodziców jak i samych pacjentów. Taki model opieki daje rodzicom poczucie kontroli nad chorobą dziecka i zwiększa poczucie opieki nad chorym dzieckiem. Badacze zwracają także uwagę na łatwość, z jaką rodzice stosowali urządzenia przekazane im do monitorowania parametrów życiowych dziecka.

Kolejnym etapem badań nad domową hospitalizacją, według autorów tego badania, powinna być ocena wyników leczenia i skuteczności w porównaniu z hospitalizacjami tradycyjnymi, a także analiza koszto-efektywności.
 
Opracowano na podstawie:
López Seguí F, Batlle Boada A, García García JJ et al. Families’ Degree of Satisfaction With Pediatric Telehomecare: Interventional Prospective Pilot Study in Catalonia. JMIR Pediatr Parent 2020;3(1):e17517, DOI: 10.2196/17517 [https://pediatrics.jmir.org/2020/1/e17517]


Artykuł partnerski TGR i MedicalPress
Przegląd Telelmedyczny - Telemedyczna Grupa Robocza