Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

#FakeHunter - innowacyjne narzędzie w walce z dezinformacją dot. Covid-19

Sztuczna inteligencja - pod postacią #FakeHunter Chatbot - będzie pomagać internautom w sprawdzaniu prawdziwości i rzetelności uzyskiwanych informacji. Nowa usługa Polskiej Agencji Prasowej to kolejny zdecydowany krok w walce z zalewem dezinformacji związanej z SARS-CoV-2.
2020-07-14 15:21

Flozyny - nadzieja dla pacjentów z niewydolnością serca

W rozmowie z redakcją MedicalPress, prof. dr hab. n. med. Agnieszka Pawlak, Kierownik Pooddziału Niewydolności Serca Kliniki Kardiologii CSK MSWiA, przedstawiciel Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, podkreśla jak ważne jest udostępnienie pacjentom z niewydolnością serca skutecznego leczenia z zastosowaniem flozyn, które zapobiega ostrym incydentom sercowo-naczyniowym i poprawia stan zdrowia oraz wydolność chorych.
2020-07-14 15:10

Posiedzenia Rady Przejrzystości AOTMiT w sierpniu 2020

Na posiedzeniach Rady Przejrzystości AOTMiT w sierpniu 2020 r. będą przygotowywane stanowiska w sprawie zasadności refundacji nowych leków, zmian w programach lekowych, opiece kompleksowej w onkologii czy programów polityki zdrowotnej.
2020-07-14 13:51

Uroconti po raz kolejny zwraca uwagę na potrzebę poszerzenia dostępu do nowoczesnych terapii w raku prostaty

Niedawno na łamach MedicalPress odbyła się debata poświęcona najnowszym doniesieniom ASCO (Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej), między innymi dotyczącym raka prostaty - o wyzwaniach i potrzebach chorych na raka prostaty rozmawiamy z Bogusławem Olawskim, przewodniczącym sekcji prostaty Stowarzyszenia „UroConti”.
2020-07-14 12:27

Powstał nowy poradnik dla pacjentów hematologicznych - ABC Pacjenta z PBL

Darmowa broszura „ABC pacjenta z przewlekłą białaczką limfocytową, czyli krótki przewodnik obsługi choroby” jest dostępny na stronie Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej.
2020-07-14 09:34

Koalicja Izb Handlowych i Gospodarczych przedstawia stanowisko wobec projektu ustawy o Funduszu Medycznym

W piśmie skierowanym do przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia Tomasza Latosa przedstawiciele: Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, Belgijskiej Izby Gospodarczej, Polsko-Kanadyjskiej Izby Gospodarczej, Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej zwrócili uwagę, że inicjatywa leżąca u podstaw projektu jest bezsprzecznie potrzebna, jednak jej szczegółowe zapisy powinny być konsultowane ze stroną społeczną. Koalicja przedstawiła także swoje postulaty odnośnie do proponowanych zmian w projekcie ustawy.
2020-07-13 14:20

Pacjenci hematoonkologiczni apelują do Ministra Zdrowia o dostęp do terapii podskórnych

Stowarzyszenia Hematoonkologiczni oraz „Przebiśnieg”, zrzeszające chorych na chłoniaki, w związku z kończącym się okresem obowiązywania decyzji refundacyjnej dla rytuksymabu w formie podskórnej, w imieniu 1500 pacjentów hematoonkologicznych, apelują do Ministra Zdrowia o podjęcie wszystkich niezbędnych działań i decyzji, pozwalających na zagwarantowanie dostępu do podskórnej formy leczenia.
2020-07-13 14:06

Bartłomiej Chmielowiec: mam nadzieję, że nowelizacja ustawy o prawach pacjenta znajdzie się wśród nowych priorytetów i zostanie przyjęta jak najszybciej

W rozmowie z redakcją MedicalPress, Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, mówi o potrzebie nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, współpracy z organizacjami pacjentów, sytuacji w zakresie przestrzegania praw pacjenta w czasie pandemii Covid-19 oraz najważniejszych priorytetowych obszarach podejmowanych działań tj. edukacja zdrowotna, narodowy program ds. chorób rzadkich czy wprowadzenie systemu oceny i zadośćuczynienia za wystąpienie zdarzeń niepożądanych typu "no fault".
2020-07-13 12:21

dr Iwona Skoneczna - aktywna obserwacja w raku prostaty

O tym kiedy stosuje się aktywną obserwację w kontroli raka prostaty, czy pacjenci obawiają się tego rozwiązania, jak wygląda monitoring choroby w rozmowie z redakcją MedicalPress mówi dr n. med. Iwona Skoneczna, onkolog, ze Szpitala Grochowskiego im. dr n. med. Rafała Masztaka oraz Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy.
2020-07-13 11:38

Posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMIT 13.07.2020

Na posiedzeniu Rady Przejrzystości AOTMiT nr 28/2020 w dniu 13.07.2020 r. będą przygotowywane stanowiska w sprawie m.in. lekówRevlimid (lenalidomidum)w ramach programu lekowego „Lenalidomid w leczeniu dorosłych chorych z nieleczonym uprzednio szpiczakiem plazmocytowym (ICD10 C 90.0)”, Lynparza (olaparibum) w ramach programu lekowego „Leczenie chorych na raka jajnika, raka jajowodu lub raka otrzewnej (ICD-10 C56, C57, C48)”, Mylotarg (gemtuzumabum ozogamicinum) w ramach programu lekowego „Leczenie ostrej białaczki szpikowej gemtuzumabem ozogamycyny (ICD-10 C92.0)”, Vizimpro (dacomitinibum) w ramach programu lekowego „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca (ICD - 10 – C 34)”.
2020-07-13 11:10

Termomentr dystresu NCCN umożliwia ocenę dyskomfortu psychicznego u pacjentów onkologicznych

Termometr dystresu NCCN ułatwia podejmowanie rozmów i reagowanie, w ramach rutynowej opieki medycznej, na dyskomfort odczuwany przez pacjentów nowotworowych. To darmowe narzędzie zostało przetłumaczone na 46 języków, co ma zwiększyć jego dostępność globalną.
2020-07-13 10:14

Europarlament: Europa powinna wypełnić lukę i sprawować przywództwo w badaniach zdrowotnych

W liście otwartym do Komisji Europejskiej podpisanym przez 48 posłów Parlamentu Europejskiego i wiele zainteresowanych stron zajmujących się zdrowiem (w tym sojuszu BioMed) wzywają do wzmocnienia przywództwa w zakresie badań zdrowotnych. List został opublikowany 9 lipca b.r. i podkreśla wartość badań biomedycznych, wskazując jednocześnie potrzebę bardziej skoordynowanego europejskiego podejścia do badań w dziedzinie zdrowia.
2020-07-11 13:44