Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
prof. Małgorzata Lelonek - o potrzebie ograniczenia hospitalizacji z powodu NS
"Niewydolność serca jest pierwszą przyczyną hospitalizacji u pacjentów starszych powyżej 60 roku życia" - komentuje dla MedicalPress prof. dr hab. n. med. Małgorzata Lelonek, Kierownik Zakładu Kardiologii Nieinwazyjnej, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Więcej o tym jak zapobiegać hospitalizacjom z powodu niewydolności serca oraz o korzyściach z tym związanych w wywiadzie redakcji z prof. Lelonek.
Serce na prąd
Jak i dlaczego w ludzkim sercu tworzy się prąd? Czym jest badanie EKG i kiedy się je wykonuje? Odpowiada prof. Maciej Sterliński, członek Zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
INFARMA apeluje o zagwarantowanie Polakom pełnego bezpieczeństwa lekowego
Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA apeluje o zagwarantowanie Polakom pełnego bezpieczeństwa lekowego i aktywne włączenie się polskiego rządu we współpracę z UE w zakresie wdrożenia Strategii Farmaceutycznej dla Europy.
Prof. Renata Mikołajczak została przewodniczącą grupy roboczej Komisji Farmakopei Europejskiej
Prof. Renata Mikołajczak została przewodniczącą grupy roboczej Komisji Farmakopei Europejskiej Farmakopeia Europejska jest zwartym dokumentem referencyjnym dotyczącym kontroli jakości leków. Jej celem jest ujednolicenie wymagań dotyczących jakości leków i metod ich badania obowiązujących w krajach będących stronami Konwencji. Zawarte w dokumencie oficjalne standardy stanowią naukową i prawną podstawę do kontroli jakości podczas całego cyklu życia produktu leczniczego.
dr Iwona Skoneczna - wielu chorych na zaawansowanego raka prostaty w Polsce nie otrzyma optymalnego leczenia
Dr n. med. Iwona Skoneczna, onkolog ze Szpitala Grochowskiego im. dr n. med. Rafała Masztaka oraz Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy przedstawia sytuację w zakresie dostępu do standardów terapeutycznych u chorych na raka prostaty. Obejrzyj wywiad, aby dowiedzieć się jak wygląda dostęp do leczenia nowotworu prostaty w Polsce i jakie potrzeby w zakresie terapii nadal pozostają niezaspokojone.
Zaufaj fizjoterapeucie! - nowa akcja KIF skierowana do pacjentów
Z myślą o pacjentach, ale także fizjoterapeutach, Krajowa Izba Fizjoterapeutów uruchomiła specjalną zakładkę na stronie fizjoterapiaporusza.pl/. W zakładce „Ćwiczenia i programy – Zaufaj fizjoterapeucie” znajdują się informacje, które pomogą pacjentom przełamać obiekcje i wątpliwości związane z wizytą u fizjoterapeuty. Jest to szczególnie istotne teraz, gdy wszędzie wprowadzono obostrzenia związane ze stanem epidemii.
dr Iwona Skoneczna - jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty
Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty, jakie badania profilaktyczne i kiedy wykonywać - w rozmowie z redakcją MedicalPress radzi dr n. med. Iwona Skoneczna, onkolog, ze Szpitala Grochowskiego im. dr n. med. Rafała Masztaka oraz Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy.
Komisja Europejska zwiększa gotowość na wypadek występowania ognisk koronawirusa
Komisja przedstawiła dziś natychmiastowe środki krótkoterminowe mające na celu zwiększenie gotowości UE w dziedzinie zdrowia na wypadek występowania ognisk COVID-19. Komisja od początku koordynowała wymianę informacji i zaleceń dotyczących transgranicznych działań i środków zdrowotnych. Ciągła czujność i szybkie reagowanie ze strony Komisji i państw członkowskich mają zasadnicze znaczenie, jeżeli chodzi o możliwość ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa i uniknięcia nowych, powszechnie wprowadzonych zasad izolacji.
Prof. Przemysław Leszek o losach KONS w trakcie pandemii
Prof. Przemysław Leszek, Przewodniczący Sekcji Niewydolności Serca, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Kierownik Kliniki Niewydolności Serca i Transplantologii Narodowego Instytutu Kardiologii mówi o realizacji programu kompleksowej, koordynowanej opieki nad osobami z niewydolnością serca w trakcie pandemii koronawirusa.
Medycyna alternatywna - rozmowa z prof. Wiesławem Jędrzejczakiem
Wielu Polaków korzysta z usług tzw. naturopatów czy uzdrowicieli, czyli osób „leczących” za pomocą różnego rodzaju naturalnych i alternatywnych metod terapeutycznych. O ich skuteczności, a także potencjalnych zagrożeniach dla zdrowia, jakie się z nimi wiążą – rozmawiamy z prof. Wiesławem Jędrzejczakiem, wybitnym hematologiem.
Kolejne rekomendacje rady ekspertów RPP dot. ochrony zdrowia w czasie pandemii
Rada Ekspertów działająca przy Rzeczniku Praw Pacjenta wydała kolejne rekomendacje dotyczące ochrony zdrowia w czasie epidemii - stan rozwoju i przewidywania odnośnie II fali koronawirusa.
15 lipca przypada Dzień bez Telefonu Komórkowego - odłóż telefon i ciesz się zdrowym kręgosłupem!
Telefony komórkowe określa się czasem największym nałogiem XXI wieku, a socjologowie nazywają to fonoholizmem. Nadmierne ich używanie może oznaczać poważne problemy ortopedyczne.