Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Zaniepokojone organizacje apelują do ministra zdrowia w sprawie wrześniowej listy refundacyjnej

W liście do Łukasza Szumowskiego przedstawicielki Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej oraz Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny wyraziły zaniepokojenie wpływem decyzji kadrowych w Ministerstwie Zdrowia na kontynuację prac w zakresie zaplanowanego na wrzesień nowego obwieszczenia refundacyjnego. Organizacje poprosiły ministra zdrowia o osobisty nadzór nad procesem i uwzględnienie podjętych decyzji kierunkowych w zakresie poszczególnych terapii.
2020-07-23 09:23

Chłoniak może wykluczyć pacjentów z życia

Brak odpowiedniej diagnostyki oraz skutecznego leczenia, a także wsparcia dla pacjentów – to problemy, z którymi od lat zmagają się pacjenci z chłoniakiem skórnym T-komórkowym. Dowodzi tego m.in. raport „Chłoniaki, których nie znamy. Problem, którego nie widzimy”.
2020-07-22 12:09

Porozumienie o współpracy Rzecznika Praw Pacjenta i UODO

Edukacja, współpraca legislacyjna czy informowanie się o zagrożeniach wymagających wspólnych działań – to obszary, w jakich Prezes UODO i Rzecznik Praw Pacjenta podejmują współpracę. Podpisane pomiędzy nimi porozumienie przewiduje również wzajemne informowanie się w obszarach związanych z realizacją ustawowych zadań obydwu podmiotów, w których obie instytucje przejawiają zainteresowanie bądź posiadają ustawowe kompetencje.
2020-07-22 11:52

dr Paweł Rubiś: Masz obniżoną tolerancję wysiłku - to może być początek niewydolności serca!

dr hab. n. med. Paweł Rubiś, z Oddziału Klinicznego Chorób Serca i Naczyń CMUJ, Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, opowiada kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza, jakie objawy mogą świadczyć o niewydolności serca.  Dowiedz się jak ich nie przegapić i kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem.
2020-07-22 11:41

Pacjenci z migreną przewlekłą mają 6 krotnie wyższe ryzyko zachorowania na depresję!

Ciągłe życie w bólu sprawia, że pacjenci są dużo bardziej narażeni na depresję, która niezauważona i nieleczona może być bardzo tragiczna w skutkach. Im większa liczba dni z migrenowym bólem głowy, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia depresji. Aż 11% pacjentów z migreną przewlekłą cierpi na depresję.
2020-07-22 09:30

Choroba przewlekła nie poczeka na koniec pandemii

W ostatnich miesiącach ilość wizyt u lekarzy rodzinnych czy lekarzy specjalistów drastycznie spadła. Pacjenci odwoływali zaplanowane wizyty w obawie przed ryzykiem zarażenia koronawirusem, czasami wybierali opcję teleporady. Część wizyt odwoływały same placówki, ponieważ z różnych powodów nie miały możliwości realizowania świadczeń. Dziś ten trend powoli się odwraca choć wciąż wielu pacjentów jest w stanie zawieszenia wcześniej podjętych terapii. Może mieć to katastrofalne skutki, szczególnie w przypadku chorób przewlekłych.
2020-07-21 15:53

Szymon Bubiłek: trzeba przywrócić priorytet onkologii sprzed pandemii

Podczas debaty po ASCO 2020 na łamach serwisu MedicalPress dyskutowaliśmy z ekspertami klinicznymi oraz przedstawicielami środowiska pacjentów o innowacjach w leczeniu nowotworów. O komentarz poprosiliśmy także reprezentantów chorych na czerniaki - Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma. Szymon Bubiłek, Członek Zarządu Stowarzyszenia, mówi o potrzebie zwrócenia większej uwagi decydentów na potrzeby pacjentów onkologicznych, w tym umożliwienie dostępu do skutecznych terapii.
2020-07-21 12:41

Powołanie podkomisji do rozpatrzenia ustawy o Funduszu Medycznym szansą na niezbędny dialog

Koalicja Izb Handlowych, skupiająca pięć międzynarodowych organizacji gospodarczych, pozytywnie odnosi się do decyzji sejmowej Komisji Zdrowia o powołaniu podkomisji do rozpatrzenia projektu ustawy o Funduszu Medycznym. Zdaniem Koalicji jest to szansa na rzetelny dialog z udziałem wszystkich zainteresowanych stron oraz wypracowanie rozwiązań korzystnych przede wszystkim dla pacjentów.
2020-07-21 10:48

Teleporady stają się normą w przychodniach

Jak podaje serwis Prawo.pl większość przychodni przyjmują na osobiste wizyty tylko chorych potrzebujących bezpośredniego badania. Powszechne stały się teleporady, które na dobre dołączą do standardu opieki. 
2020-07-21 10:21

Parlamentarny marazm - czy epidemia to wymówka ?

W obecnej kadencji Parlamentu powołano ponad 150 zespołów parlamentarnych, w tym ponad 20 zajmujących się obszarami związanymi z ochroną zdrowia. Liczne z nich nie spotkały się jeszcze ani razu – chociażby w celu wyboru prezydium. I choć wśród zespołów widm – posiadających często jedynie przydługą nazwę i mglistą ideę przyświecającą ich powstaniu – trudno jest dostrzec cel istnienia tych grup, wiele osób czeka na ich szybki powrót do regularnych prac.

2020-07-21 10:08

Jak rozpoznawać prawdziwe przełomy w onkologii i zapewnić ich priorytetowe potraktowanie przy analizach i decyzjach refundacyjnych?

Ogromny postęp w medycynie, wręcz rewolucja, jaka ostatnio dokonuje się na naszych oczach oraz wynikająca z niego imponująca liczba nowych terapii onkologicznych pociągają za sobą konieczność postawienia pytania o kryteria dokonywania wyboru i kolejność refundacji technologii lekowych przy ograniczonych zasobach finansowych. Te pytania zadają i próbują na nie odpowiedzieć autorzy raportu, przygotowanego przez MODERN HEALTHCARE INSTITUTE. 
2020-07-20 17:06

Premie finansowe za wystawianie e-skierowań mają zachęcić placówki medyczne

Od 1 lipca br. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił dodatkowe finansowanie dla lekarzy rodzinnych, którzy będą wystawiać e-skierowania oraz lekarzy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, którzy będą przyjmować i wystawiać niezbędne w procesie leczenia e-skierowania.
2020-07-20 12:31