Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
URPL: EMA wzywa firmy farmaceutyczne do ograniczenia zawartości nitrozoamin w lekach
Prezes Urzędu Rejetracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Grzegorz Cessak, poinformował w dniu 10 lipca 2020 r., że Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) EMA wydał opinię, która wymaga od firm podjęcia środków mających na celu ograniczenie w jak największym stopniu obecności nitrozoamin w lekach dla ludzi oraz zapewnienia, że poziomy tych zanieczyszczeń nie przekraczają ustalonych limitów. Środki te mają zapewnić, że nitrozoaminy albo nie będą obecne, albo będą obecne poniżej poziomów określonych w celu ochrony zdrowia publicznego.
12 godzin dla życia - trwa akcja Fundacji dla Transplantacji
Celem akcji #12godzindlazycia jest zebranie środków na zakup aparatury The OCS Heart Trans Medic – zaawansowanego sprzętu służącego do transportu pobranego do przeszczepu serca. To innowacyjne rozwiązanie stwarza warunki bliskie tych w ludzkim organizmie, pozwala na wydłużenie przydatności organu do wszczepienia z 4 do 12 godzin. W Polsce takiego sprzętu potrzebuje rocznie kilkunastu pacjentów wymagających skomplikowanej i wielogodzinnej operacji.
13 ONKOBIEG - biegnij i wspieraj - 13 września 2020
13 września 2020 roku w Warszawie odbędzie się trzynasta edycja Onkobiegu – charytatywnej imprezy biegowej, będącej wyrazem solidarności z chorymi na nowotwory. Onkobieg 2020 ma na celu popularyzację aktywności fizycznej, edukację onkologiczną w zakresie mięsaków oraz wsparcie podopiecznych Stowarzyszenia SARCOMA – głównego pomysłodawcy i organizatora wydarzenia. Z uwagi na panującą sytuację związaną z pandemią koronawirusa, tegoroczna edycja Onkobiegu odbędzie się wyjątkowej formule.
dr Radosław Sierpiński o działaniach ABM w walce z pandemią Covid-19, wsparciu rozwoju biotechnologii oraz planach na 2021 rok
O wyzwaniach związanych w pandemią Covid-19, dofinansowaniu innowacyjnych projektów związanych z badaniami klinicznymi i poszukiwaniem leku na koronawirusa, rozwoju polskiej biotechnologii oraz planach na przyszłość w rozmowie z redakcją MedicalPress mówi Prezes Agencji Badań Medycznych, dr n. med. Radosław Sierpiński. Prezes ABM podkreśla, że rok 2021 to będzie rok pacjentów, m.in. dzięki wspólnemu przygotowaniu i wdrożeniu ustawy o badaniach klinicznych.
Grypa i szczepienia przeciwko grypie: fakty i mity
Grypa to niegroźna choroba? Szczepienia przeciwko grypie przed nią nie chronią? Na grypę choruje się tylko raz w życiu? Ile trwa grypa? Warto znać fakty i mity o tej chorobie.
Rola pielęgniarki kardiologicznej w optymalnej opiece nad pacjentem
O roli pielęgniarki kardiologicznej w optymalnej opiece i koordynacji leczenia pacjenta z chorobami sercowo-naczyniowymi rozmawiamy z pielęgniarką, Marią Łyżwą-Pączek z Pododdziału Niewydolności Serca Kliniki Kardiologii Inwazyjnej CSK MSWiA.
Kluczem do dostępu do innowacyjnych terapii jest właściwa, wczesna diagnostyka i aktualizacja standardów terapeutycznych - relacja z debaty
Grono wybitnych ekspertów i przedstawicieli pacjentów w trakcie debaty „Podsumowanie doniesień po ASCO 2020 z perspektywy pacjentów i klinicystów” nie tylko zaprezentowało kluczowe badania z Kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej – ASCO 2020, ale także oceniło czy polski system ochrony zdrowia nadąża za standardami leczenia nowotworów oraz jakich zmian wymaga organizacja opieki onkologicznej w naszym kraju.
Debata… wokół szczepień w trakcie kampanii wyborczej
Okręgowa Izba Lekarska, liczni eksperci oraz politycy dyskutują o systemie szczepień w wyniku wypowiedzi Prezydenta Andrzeja Dudy. Podczas spotkania w Końskich, urzędujący Prezydent odpowiadał na pytania w ramach debaty prezydenckiej organizowanej przez TVP. Wśród wątków poruszanych podczas debaty zabrakło (ponownie) tych dotyczących zdrowia, systemu i proponowanych kierunków reform. Padła jednak jedna wypowiedź, która wzbudziła wiele emocji wśród komentatorów.
prof. Agnieszka Pawlak - leczenie niewydolności serca powinno być zgodne ze standardami klinicznymi
W rozmowie z redakcją MedicalPress, prof. dr hab. n. med. Agnieszka Pawlak, Kierownik Pooddziału Niewydolności Serca Kliniki Kardiologii CSK MSWiA, przedstawiciel Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, mówi o tym czy niewydolność serca jest leczona optymalnie w Polsce oraz jak powinien wygladać standard terapii tej choroby, który pozwoli na poprawę rokowań pacjentów i znacząco wydłuży ich życie oraz sprawność.
NFZ: powołał zespół ekspertów, który opracuje plan przywrócenia pełnego dostępu do świadczeń po pandemii COVID-19
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia powołał grupę ekspertów, która zajmie się opracowaniem mapy drogowej powrotu do pełnej dostępności świadczeń medycznych dla pacjentów, po czasie epidemii.
Dlaczego tak trudno opiekunom prosić o pomoc? - wyniki ogólnopolskiego badania przeprowadzonego wśród osób opiekujących się swoimi przewlekle chorymi najbliższymi
Szczera rozmowa to uniwersalne narzędzie, które stanowi klucz do wzajemnego zrozumienia i otrzymania od drugiej osoby adekwatnego do naszych potrzeb wsparcia. Okazuje się jednak, że nie zawsze łatwo nam z tej umiejętności korzystać. Otwarta komunikacja jest szczególnym wyzwaniem dla opiekunów osób przewlekle chorych. Wyniki najnowszego badania zrealizowanego w ramach kampanii edukacyjnej Fundacji Nutricia pokazały, co opiekunowie i ich bliscy postrzegają jako największe przeszkody w skutecznej komunikacji, wspieraniu opiekuna i dlaczego rozmowa jest dla nich trudna.
Jak pandemia wpłynęła na czytelnictwo w mediach technologicznych
Sytuacja związana z COVID-19 bardzo mocno wpłynęła na całą branżę dziennikarską. Już w pierwszych miesiącach pandemii część tytułów o zasięgu krajowym zostało dotknięte masowymi zwolnieniami bądź całkowicie zawieszono ich działalność. Inne redakcje, chcąc się utrzymać na rynku, wprowadziły głęboką restrukturyzację. Jak w tym wszystkim odnajdują się sami dziennikarze? Jakie zauważają zmiany?