Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Leczenie genowe w rdzeniowym zaniku mięśni - wspólne stanowisko Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych oraz Fundacji SMA
Polskie Towarzystwo Neurologów Dziecięcych oraz Fundacja SMA doceniają wagę dopuszczenia do stosowania nowej opcji terapeutycznej w rdzeniowym zaniku mięśni – leczenia genowego. Jednocześnie wyrażają głębokie zaniepokojenie pojawiającymi się w przestrzeni publicznej nieścisłościami dotyczącymi jego wartości klinicznej, a także przebiegu choroby oraz dostępności leczenia SMA w Polsce.
Profilaktyka chorób zakaźnych priorytetowym obszarem programów polityki zdrowotnej w czasie pandemii COVID-19
Mimo trudnej sytuacji finansowej samorządów, profilaktyka chorób zakaźnych powinna być ostatnią aktywnością, z której rezygnują jednostki samorządu terytorialnego. W dobie pandemii COVID-19, polscy i światowi eksperci rekomendują, aby chronić m.in. osoby dorosłe przed bakteriami i wirusami, będącymi przyczyną chorób układu oddechowego, mogącymi nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.
O sercu w Dobrym Rytmie - zbliża się Konferencja e-WDR 2020
Najnowsze technologie stosowane w diagnostyce i terapii migotania przedsionków, niewyjaśnionych omdleń, udarów kryptogennych oraz kardiologicznych i arytmicznych powikłań COVID-19 będą tematami przewodnimi Konferencji e-WDR 2020. Doroczne spotkanie najwybitniejszych ekspertów w dziedzinie elektrofizjologii i elektroterapii z Polski i z zagranicy odbędzie się w dniach: 26 października - 6 listopada 2020 roku na platformie www.wdobrymrytmie.pl/online.
Zawodowo narażeni na raka - wnioski z raportu „Rak kolczystokomórkowy w Polsce”
Jak wynika z przygotowanego przez Polskie Amazonki Ruch Społeczny pierwszego w Polsce raportu poświęconego rakowi kolczystokomórkowemu, większość przypadków tego nowotworu wykrywana jest u osób powyżej 70 roku życia, głównie rolników sadowników, ogrodników, rybaków oraz byłych pracowników budowlanych w przeszłości narażonych zawodowo na oddziaływanie promieniowania UV. - Może minąć nawet 50 lat od pracy w warunkach szkodliwych do zdiagnozowania choroby - apelują eksperci i postulują o zwiększenie kompleksowych działań edukacyjnych skierowanych do grup ryzyka, zwiększenie dostępności do świadczeń dermatologicznych umożliwiających identyfikację raka kolczystokomórkowego oraz zmiany prawne, które uwzględniałyby promieniowanie UV jako przyczynę choroby zawodowej.
X Jubileuszowy Kongres Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego
W imieniu organizatorów zapraszamy do uczestnictwa w X Jubileuszowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego, który odbędzie się w dniach 3-5 grudnia 2020 r. w formie zdalnej.
Rusza kampania „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem więcej!”
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet na całym świecie[1]. Z obserwacji wynika, że u ok. 20%-30% chorych z wczesną jego postacią nastąpi progresja do postaci zaawansowanej[2]. Diagnoza choroby przerzutowej budzi lęk i rezygnację, nowotwór rozsiany wciąż jest dla wielu tematem tabu. Celem kampanii „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem więcej!” jest wsparcie potrzeb pacjentek oraz zwiększenie dostępu do informacji o chorobie w stadium zaawansowanym.
Międzynarodowy Dzień Białej Laski - 15 października
15 października na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Ta kartka w kalendarzu przypomina, że wśród nas żyją osoby niewidome i słabowidzące. Statystyki w Polsce mówią o ponad 1,7 miliona osób z niepełnosprawnością wzroku.
Johnson & Johnson ogłasza podpisanie umowy z Komisją Europejską na dostarczenie 200 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19
Johnson & Johnson ogłosił, że Komisja Europejska (KE), działająca w imieniu państw członkowskich Unii Europejskiej (UE), zatwierdziła z wyprzedzeniem umowę zakupu, na podstawie której Janssen - spółka farmaceutyczna J&J - dostarczy państwom członkowskim UE 200 mln dawek swojego kandydata na szczepionkę przeciwko COVID-19 po uzyskaniu zgody lub zezwolenia ze strony organów regulacyjnych. Państwa członkowskie UE mają również możliwość zabezpieczenia do 200 mln dodatkowych dawek.
HALO TU TELEMEDYCYNA - innowacyjna diagnostyka zaburzeń rytmu serca
Polecamy najnowszy odcinek cyklu HALO TU TELEMEDYCYNA poświęcony innowacyjnej diagnostyce i monitoringowi zaburzeń rytmu serca. Program prowadzi: dr hab. n. med. Paweł Balsam BA, MD, PhD, redaktor naukowy działu Telemedycyna MedicalPress, adiunkt w I Klinice Kardiologii, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Gościem odcinka jest prof. dr hab. n. med. Marcin Grabowski, profesor w I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Kierownik Pododdziału Elektrokardiologii, Prodziekan ds. Integracji i Rozwoju Wydziału Lekarskiego WUM.
FakeHunter: Ruszyło polowanie na fake newsy w urządzeniach mobilnych
Powstanie tych narzędzi to naturalna odpowiedź na infodemię – zjawisko zalewu internetu fałszywymi informacjami towarzyszące wybuchowi pandemii koronawirusa. O wystąpieniu tego zjawiska informowali przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia już w marcu. Przez kolejne miesiące przybierało ono na sile. „Wyszliśmy z założenia, że trzeba temu przeciwdziałać” – mówi prezes Polskiej Agencji Prasowej.
II fala pandemii a sytuacja pacjentów onkologicznych w Polsce
Przed nami okres jesienno-zimowy i związana z nim fala zachorowań na infekcje układu oddechowego, w tym na COVID-19. Systematyczny wzrost nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 obserwowany jest w Europie i w Polsce już od kilku tygodni. Ta tak zwana druga fala epidemii może ponownie wzmóc obawy pacjentów onkologicznych przed kontaktem z placówkami ochrony zdrowia. Jednak wszyscy eksperci jednogłośnie apelują, żeby nie odraczać diagnostyki i leczenia przeciwnowotworowego, a także kontynuować rozpoczęte już terapie, bo zaniechanie tych działań może być groźniejsze w skutkach niż pandemia COVID-19.
KE informuje o zamówieniu dostaw remdesiviru
Komisja Europejska poinformowała o podpisaniu ramowej umowy na wspólne zamówienia na dostawę kolejnych 500 tysięcy dawek remdesiviru, leku stosowanego w terapii pacjentów z koronawirusem. W części krajów Unii, w tym w Polsce, leku już brakuje.