KE informuje o zamówieniu dostaw remdesiviru

Opublikowane 12 października 2020
KE informuje o zamówieniu dostaw remdesiviru
Komisja Europejska poinformowała o podpisaniu ramowej umowy na wspólne zamówienia na dostawę kolejnych 500 tysięcy dawek remdesiviru, leku stosowanego w terapii pacjentów z koronawirusem. W części krajów Unii, w tym w Polsce, leku już brakuje.
Umowa na wspólne zamówienia ze spółką Gilead została podpisana przez 36 krajów. Wśród nich, znalazły się nie tylko państwa członkowskie UE, ale też Wielka Brytania, kraje Bałkanów Zachodnich oraz te należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Aktualnie remdesivir to jedyny produkt, który posiada warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terenie UE, uwzględniający potrzeby terapii pacjentów z koronawirusem, którzy potrzebują podawania tlenu.

– Gwarantujemy dziś dostęp do remdesiviru nawet 500 tys. pacjentów potrzebujących leczenia. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić dostępność bezpiecznego i skutecznego leczenia Covid-19. Dzięki naszym wspólnym unijnym zamówieniom dajemy krajom w całej Europie możliwość łączenia wysiłków i zapewnienia dostępu do niezbędnego sprzętu i leków. - mówiła Stella Kyriakidis, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności KE.

Jak podaje agencja Reutera, o czym czytamy na portalu tvp.info, w wielu krajach Europy wystąpiły braki tego leku, co powodowane jest tym, że większość produkcji została wykupiona przez USA. Tymczasem, Komisja Europejska podała do wiadomości, że dzięki umowie dotyczącej wspólnych zamówień, zapewniona zostanie możliwość państw w dalsze zaopatrywanie się w lek Veklury w sposób nieprzerwany, jeśli podejmą decyzję o jego zakupie. Firma Gilead ma rozpocząć realizację zamówień już w tym tygodniu.


Źródło: tvp.info, redakcja
Foto: 
jcomp