Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
MZ: nowe zasady zlecenia testów na koronawirusa
Ministerstwo Zdrowia opublikowało w czwartek 8 października rozporządzenie dot. standardu opieki nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2.
Nowa lista czerwonych stref obowiązująca od 10 października
W sobotę, 10 października do strefy czerwonej trafi 38 powiatów, m.in. tatrzański, otwocki i kartuski. Na liście są też m.in. Sopot, Suwałki, Koszalin. Pozostałe miejsca w kraju są objęte strefą żółtą. W cały kraju obowiązuje zatem obowiązek zasłaniania ust i nosa, także na powietrzu.
Koalicja dla Psychiatrii z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, którego ideą jest promocja zdrowia psychicznego oraz profilaktyka zaburzeń psychicznych, organizowany jest corocznie 10 października od 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Fedration for Mental Health, WFMH). W tym roku, z racji zagrożenia panującą pandemią wirusa SARS-CoV-2, która bezsprzecznie wpływa na stan zdrowia psychicznego milionów ludzi, hasłem przewodnim wydarzenia stało się: Zdrowie Psychiczne dla Wszystkich. Większe nakłady – Większa dostępność. Są to także hasła, które przyświecają nowo powstałej Koalicji dla Psychiatrii.
Nowe zasady bezpieczeństwa w walce z pandemią koronawirusa
Co się zmienia? Zasady ze strefy żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj - w całym kraju wprowadzony zostaje obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zwiększona zostaje liczba łóżek w szpitalach, a ma zostac usprawniony proces koordynacji przepływu pacjentów pomiędzy placówkami. Dodatkowo, w każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem.
Osocze i jego dawcy są bardziej potrzebni niż kiedykolwiek wcześniej Każda donacja się liczy!
Trwający właśnie Międzynarodowy Tydzień Świadomości nt. Osocza (5-9 października) to doskonała okazja, by zwrócić uwagę społeczeństwa na to, jak ważne jest oddawanie osocza. To właśnie dzięki dawcom możliwe jest ratowanie życia i leczenie milionów chorych na całym świecie. Szacuje się, że w Polsce pacjentów przyjmujących stale leki osoczopochodne, czyli takie, które powstały na bazie osocza, jest około kilkunastu tysięcy.
Czas na rozmowy o kolejnych źródłach finansowania ochrony zdrowia
Po szerokiej debacie i wprowadzeniu ustawy o tzw. podatku cukrowym i alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o małej objętości, pacjenci dostrzegają potrzebę dalszej rewizji opodatkowania produktów, których spożycie ma wpływ na zdrowie publiczne. Odnalezienie dodatkowych wpływów do budżetu oraz środków, które mogą być przeznaczone na ochronę zdrowia jest dziś, w dobie pandemii COVID-19, szczególnie istotne – alarmują pacjenci.
Wirus HCV: jak się przed nim chronić i co robić w razie podejrzenia zakażenia
Zakażenie wirusem HCV często po latach (nawet kilkudziesięciu) od momentu wniknięcia patogenu do organizmu ludzkiego może prowadzić do trwałego uszkodzenia wątroby, a w niektórych przypadkach – do rozwoju raka wątrobokomórkowego. Przez lata można nie mieć jakichkolwiek niepokojących objawów zakażenia.
Serce w rekonstrukcji: naprawić usterkę
Czy ludzkie serce ma przed lekarzami jakieś tajemnice? Kiedy i po co tworzy się elektryczną mapę serca? Odpowiada dr Krzysztof Kaczmarek z Kliniki Elektrokardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Prof. Przemysław Leszek: najważniejsza jest decyzja i zgoda na rzucenie palenia oraz pomoc najbliższych
Palenie tytoniu wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie oraz zwiększa ryzyko zachorowania nie tylko na choroby sercowo-naczyniowe, ale też nowotwory czy schorzenia układu oddechowego. Naistotniejsza jest decyzja o rzuceniu plalenia, intencja i wewnętrzna zgoda na odstawienie nałogu oraz pomoc i wsparcie rodziny i najbliższych - mówi prof. dr hab. n. med. Przemysław Leszek, Przewodniczący Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu stworzy Centrum Wsparcia Badań Klinicznych
Razem tworzymy ważną polską markę – mówił we Wrocławiu prezes Agencji Badań Medycznych dr n. med. Radosław Sierpiński, który przekazał na ręce rektora prof. dr hab. Piotra Ponikowskiego symboliczny czek dla Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Agencja Badań Medycznych przeznaczyła 100 milionów złotych na powstanie sieci Centrów Wsparcia Badań Klinicznych, blisko 9 otrzymał Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.
Apel do rządu o plan ratunkowy dla polskich pacjentów
6 października 2020 roku z inicjatywy Izby Gospodarczej Farmacja Polska odbyła się konferencja prasowa pt. „Plan ratunkowy dla polskich pacjentów. Czy stać nas na leki w dobie nowej normalności?”. Podczas spotkania Izba, wspólnie z przedstawicielami organizacji pacjentów oraz ekspertami, podpisała apel do rządu o wsparcie dla realizacji zobowiązań Rady Ministrów z dokumentu strategicznego „Polityka lekowa państwa 2018-2022”, zgodnie z którym powinno zostać skierowanych dodatkowych ponad 22 mld zł w ramach całkowitego budżetu na refundację w przeciągu najbliższych czterech lat.
MZ: zero tolerancji dla nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa
Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk przedstawili propozycje rozwiązań umożliwiających lepszą egzekucję obostrzeń obowiązujących w czasie pandemii.