Czas na rozmowy o kolejnych źródłach finansowania ochrony zdrowia

Opublikowane 08 października 2020
Czas na rozmowy o kolejnych źródłach finansowania ochrony zdrowia
Po szerokiej debacie i wprowadzeniu ustawy o tzw. podatku cukrowym i alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o małej objętości, pacjenci dostrzegają potrzebę dalszej rewizji opodatkowania produktów, których spożycie ma wpływ na zdrowie publiczne. Odnalezienie dodatkowych wpływów do budżetu oraz środków, które mogą być przeznaczone na ochronę zdrowia jest dziś, w dobie pandemii COVID-19, szczególnie istotne – alarmują pacjenci.
Fundacja Wygrajmy Zdrowie dostrzega potrzebę odnalezienia kolejnych instrumentów fiskalnych, które mogłyby nie tylko być dodatkowym źródłem pieniędzy dla płatnika, ale również mieć wpływ na postawy konsumenckie obywateli. Przyglądając się nawykom zdrowotnym Polaków, widzimy niepokojący rosnący trend stosowania nowych produktów tytoniowych (tzw. podgrzewaczy tytoniu).

- W tle dyskusji o tym, czy tego typu produkty są produktami tzw. „ograniczonego ryzyka”, należy pochylić się nad ich rosnącą popularnością. Należy pamiętać, że żadna forma tytoniu nie jest w pełni bezpieczna dla zdrowia a najskuteczniejszą formą profilaktyki jest rzucenie bądź nierozpoczynanie nałogu – komentuje Szymon Chrostowski, Prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie.

- Nowe produkty tytoniowe zyskują na popularności, odpowiadając wolumenowi około 5% rynku. Obecnie toczy się dyskusja o opodatkowaniu tej kategorii produktów i wysokości tego podatku. Według ekspertów, zmiany mogłyby zwiększyć wpływy do budżetu o ponad miliard zł. W odniesieniu do przytoczonych opinii ekspertów warto przyjrzeć się tym wyliczeniom i będziemy to mocno rekomendować Ministrowi Zdrowia Adamowi Niedzielskiemu, Jego współpracownikom, Narodowemu Funduszowi Zdrowia, Ministerstwu Finansów, parlamentarzystom – czyli wszystkim którzy kreują dziś politykę zdrowotną. W ostatnich dniach mieliśmy okazję omawiać publicznie raport o potrzebach w polskiej onkologii. Wiemy jak wiele jest potrzeb, mamy je zidentyfikowane. Być może to doskonały moment na zidentyfikowanie nowych źródeł finansowania – dodaje Szymon Chrostowski.

Fundacja Wygrajmy Zdrowie zwróciła się do ekspertów z zakresu ekonomiki zdrowia z prośbą o opinię co do przytoczonych liczb i relacji wobec podniesienia akcyzy na nowe produkty tytoniowe vs. dodatkowe wpływy do budżetu. Idąc przykładem tzw. podatku cukrowego należy pamiętać, że oprócz dodatkowych wpływów do budżetu, możemy tu mówić o opłacie „prozdrowotnej”. Dodatkowo pozyskane środki mogłyby i powinny zasilać budżet Narodowego Funduszu Zdrowia, czy Funduszu Medycznego projektowanego z inicjatywy ustawodawczej Prezydenta RP. Warto więc postrzegać ten projekt jako narzędzie promocji zdrowia, w szerokim aspekcie zdrowia publicznego, a nie tylko mechanizmu fiskalnego nakładanego na przedsiębiorców.

Źródło: Fundacja Wygrajmy Zdrowie
Foto:
 
senivpetro