Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Nobel z medycyny za odkrycie wirusa HCV
Laureatami Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny w roku 2020 zostali Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice za odkrycie wirusa powodującego zapalenie wątroby typu C (HCV).
Problemy kobiet w trakcie terapii onkologicznych – jak sobie z nimi poradzić? - webinar 22.10.20
Spotkanie online odbędzie się 22 października 2020 r. o godz. 18:00. Wykłady prowadzone będą przez autorytety i wybitnych specjalistów z zakresu onkologii, dermatologii, psychiatrii i psychoterapii. Warsztaty nastawione będą na praktyczne porady związane z opieką i wsparciem psychologicznym dla kobiet leczonych onkologicznie. Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne.
NCCN publikuje aktualne wytyczne dot. leczenia raka piersi
W październiku, który jest miesiącem świadomości raka piersi, National Comprehensive Cancer Network® (NCCN®) publikuje i aktualizuje oparte na wiedzy i konsensusie specjalistów zalecenia w zakresie postępowania w przypadku choroby, które pozwalają uzyskać optymalne wyniki.[1] Tłumaczenia z języka angielskiego NCCN Guidelines® dotyczące raka piersi zostały ostatnio zaktualizowane w wersji chińskiej, japońskiej i hiszpańskiej. Obecnie dostępna wersja koreańska, francuska, polska i portugalska zostaną uaktualnione do końca miesiąca. Wszystkie są dostępne bezpłatnie na stronie NCCN.org/global.
Przesiewowa badania w kierunku zaćmy oparte o telemedycynę szansą dla zagrożonych pacjentów
Zaćma jest główną przyczyną upośledzenia zdolności widzeniu u dorosłych na świecie, stanowiąc poważny problem zdrowia publicznego. Czynniki ryzyka rozwoju tego schorzenia to wiek powyżej 40 lat, palenie papierosów, cukrzyca, niski status socjoekonomiczny, stosowanie glikokortykosteroidów, uraz oka, czynniki genetyczne i ekspozycja na promieniowanie UV-B. Najskuteczniejszą metodą leczenia zaćmy jest leczenie chirurgiczne polegające na wymianie zmętniałej soczewki na sztuczną. Jednak z powodu różnic społeczno-ekonomicznych, dostęp do tego typu zabiegów jest zróżnicowany w różnych częściach świata.
Szczepienia - podwójna ochrona
Szczepienia dają nam ochronę nie tylko przed chorobą wywoływaną przez dany patogen, ale także jej powikłaniami, często o wiele groźniejszymi niż sama choroba podstawowa.
Prof. Przemysław Leszek: Profilaktyka zawsze jest istotna, także w czasach pandemii
Profilaktyka jest zawsze istotna, dużo o profilaktyce mówimy, ale niestety do zaleceń profilaktycznych nie zawsze się stosujemy - mówi prof. Przemysław Leszek z Kliniki Niewydolności Serca i Transplantologii Narodowego Instytutu Kardiologicznego w Warszawie, Przewodniczący Sekcji Niewydolności Serca PTK. Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu.
Rzecznik Praw Pacjenta sprawdza funkcjonowanie przychodni POZ i ich dostępność dla pacjentów
Po tygodniu od rozpoczęcia czynności sprawdzających Rzecznik stwierdził nieprawidłowości w części przychodni POZ w województwie mazowieckim. Bartłomiej Chmielowiec zdecydował o weryfikacji licznych sygnałów, jakie wpływają od pacjentów. Wiele z nich dotyczy problemów, związanych z funkcjonowaniem przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.
24 proc. Polek rezygnuje z zakupu w aptece z powodu wstydu
Rola farmaceuty coraz częściej sprowadzana jest do roli sprzedawcy, a sama apteka traktowana jest jak sklep. Tymczasem, apteka jest miejscem szczególnym, które stawia zarówno przed farmaceutą, jak i pacjentem wyzwania, co pokazują wyniki badań. Aż 41% Polek doświadcza dyskomfortu w aptece podczas zakupu produktów związanych z dolegliwościami intymnymi czy antykoncepcją[1]. Jak widać, rola farmaceuty jest wyjątkowa, a dobra komunikacja z pacjentem jest kluczowa w procesie leczenia. Jak zmieniać rzeczywistość w trosce o dobro kobiet?
Aktualna lista powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami (żółtymi i czerwonymi)
W czwartek 1 października Ministerstwo Zdrowia przedstawiło aktualną listę powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami (żółtymi i czerwonymi). Na liście znalazło się 51 powiatów, w tym 17 w strefie czernowej i 34 w strefie zółtej.
Rybocyklib uzyskał najwyższą ocenę w skali wielkości korzyści klinicznych Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej
Nowe dane zaprezentowane na Wirtualnym Kongresie ESMO 2020 uzupełniają zbiór dowodów naukowych, z których wynika, że rybocyklib, inhibitor CDK 4/6, poprawia wyniki całkowitego przeżycia w dwóch badaniach III fazy we wszystkich podgrupach pacjentek, wykazując jednocześnie korzyści w zakresie poprawy jakości życia.
Najszybszy na świecie test PCR na SARS-CoV-2
Nowy szybki test firmy Bosch jest przeznaczony zwłaszcza do zdecentralizowanych zastosowań w laboratoriach mobilnych – np. w miejscach obsługi podróżnych na autostradach lub na lotniskach. Osoby poddane testowi mogą otrzymać wynik w tym samym punkcie, w którym pobrano od nich próbkę. Test ze znakiem CE jest już dostępny w Europie.
Telemedyczne wsparcie okołooperacyjnej aktywności fizycznej pacjentów onkologicznych
Szacuje się, że wraz ze starzeniem się społeczeństw, nawet o 67% w ciągu 10 lat wzrośnie liczba starszych pacjentów wymagających operacji onkologicznej. Operacje brzuszne oraz w obrębie klatki piersiowej są często rozległymi zabiegami, mocno obciążających organizm chorego. Badania randomizowane wykazały, że promowanie wśród pacjentów samo-opieki w okresie okołooperacyjnym, w tym utrzymanie aktywności fizycznej i szybkie uruchomienie, wpływają pozytywnie na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, zachowania prozdrowotne oraz wykorzystanie zasobów opieki zdrowotnej.