Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
MZ: zero tolerancji dla nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa
Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk przedstawili propozycje rozwiązań umożliwiających lepszą egzekucję obostrzeń obowiązujących w czasie pandemii.
Prof. Krzysztof Strojek: skuteczny monitoring i leczenie cukrzycy zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań kardiologicznych
O profilaktyce powikłań sercowo-naczyniowych u pacjentów z cukrzcą rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Krzysztofem Strojkiem, konsultantem krajowym w dziedzinie diabetologii, kierownikiem Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych Diabetologii i Schorzeń Kardiometabolicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Koronawirus a ubezpieczenia na życie – czy Polacy ubezpieczają się chętniej?
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez CUK Ubezpieczenia, 8,36% respondentów zadeklarowało, że w trakcie pandemii wykupiło ubezpieczenie na życie. Zdaniem ekspertów firmy, COVID-19 nie przyczynił się znacząco do wzrostu sprzedaży ubezpieczeń na życie – CUK Ubezpieczenia obserwuje średnią dynamikę wzrostu sprzedaży tego produktu rzędu 103% w okresie od marca do lipca 2020.
Semaglutyd dołączony do standardowego leczenia stosowanego u pacjentów z cukrzycą typu 2 może wydłużyć przeżycie wolne od zdarzeń sercowo-naczyniowych do 3 lat
W analizie post-hoc danych pochodzących z badań SUSTAIN 6 i PIONEER 6 wykazano, że pacjenci otrzymujący semaglutyd odnieśli korzyść z terapii w postaci 20% redukcji ryzyka wystąpienia zdarzenia sercowo-naczyniowego w ciągu dziesięciu lat.1
Nowy sposób leczenia stwardnienia guzowatego u najmłodszych pacjentów dostępny w Polsce
Zespół lekarzy z Instytutu „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka”, dzięki finansowaniu Agencji Badań Medycznych zbada nowy sposób leczenia stwardnienia guzowatego u najmłodszych pacjentów, polegający na profilaktycznym zastosowaniu leku hamującego rozwój guzów niemal zaraz po urodzeniu dziecka oraz występowanie padaczki.
Izba POLMED z nowym zarządem i dyrektorem generalnym
Walne zgromadzenie członków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED wybrało nowy ośmioosobowy zarząd. Nowym dyrektorem generalnym Izby został Arkadiusz Grądkowski, były doradca Komisji Europejskiej ds. wyrobów medycznych oraz wicedyrektor w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Nobel z medycyny za odkrycie wirusa HCV
Laureatami Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny w roku 2020 zostali Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice za odkrycie wirusa powodującego zapalenie wątroby typu C (HCV).
Problemy kobiet w trakcie terapii onkologicznych – jak sobie z nimi poradzić? - webinar 22.10.20
Spotkanie online odbędzie się 22 października 2020 r. o godz. 18:00. Wykłady prowadzone będą przez autorytety i wybitnych specjalistów z zakresu onkologii, dermatologii, psychiatrii i psychoterapii. Warsztaty nastawione będą na praktyczne porady związane z opieką i wsparciem psychologicznym dla kobiet leczonych onkologicznie. Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne.
NCCN publikuje aktualne wytyczne dot. leczenia raka piersi
W październiku, który jest miesiącem świadomości raka piersi, National Comprehensive Cancer Network® (NCCN®) publikuje i aktualizuje oparte na wiedzy i konsensusie specjalistów zalecenia w zakresie postępowania w przypadku choroby, które pozwalają uzyskać optymalne wyniki.[1] Tłumaczenia z języka angielskiego NCCN Guidelines® dotyczące raka piersi zostały ostatnio zaktualizowane w wersji chińskiej, japońskiej i hiszpańskiej. Obecnie dostępna wersja koreańska, francuska, polska i portugalska zostaną uaktualnione do końca miesiąca. Wszystkie są dostępne bezpłatnie na stronie NCCN.org/global.
Przesiewowa badania w kierunku zaćmy oparte o telemedycynę szansą dla zagrożonych pacjentów
Zaćma jest główną przyczyną upośledzenia zdolności widzeniu u dorosłych na świecie, stanowiąc poważny problem zdrowia publicznego. Czynniki ryzyka rozwoju tego schorzenia to wiek powyżej 40 lat, palenie papierosów, cukrzyca, niski status socjoekonomiczny, stosowanie glikokortykosteroidów, uraz oka, czynniki genetyczne i ekspozycja na promieniowanie UV-B. Najskuteczniejszą metodą leczenia zaćmy jest leczenie chirurgiczne polegające na wymianie zmętniałej soczewki na sztuczną. Jednak z powodu różnic społeczno-ekonomicznych, dostęp do tego typu zabiegów jest zróżnicowany w różnych częściach świata.
Szczepienia - podwójna ochrona
Szczepienia dają nam ochronę nie tylko przed chorobą wywoływaną przez dany patogen, ale także jej powikłaniami, często o wiele groźniejszymi niż sama choroba podstawowa.
Prof. Przemysław Leszek: Profilaktyka zawsze jest istotna, także w czasach pandemii
Profilaktyka jest zawsze istotna, dużo o profilaktyce mówimy, ale niestety do zaleceń profilaktycznych nie zawsze się stosujemy - mówi prof. Przemysław Leszek z Kliniki Niewydolności Serca i Transplantologii Narodowego Instytutu Kardiologicznego w Warszawie, Przewodniczący Sekcji Niewydolności Serca PTK. Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu.