Redakcja
Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Szybsi niż koronawirus
„W realiach epidemii SARS-CoV-2 na co dzień robimy to, co trzeba, by zapewnić pacjentom hematologicznym możliwie najlepsze warunki leczenia, ale warto powiedzieć jasno: sytuacja nie jest łatwa”. O mylących objawach, zagubieniu pacjentów i ambitnych celach mówią: prof. Grzegorz Basak, Anna Kupiecka i Adrianna Sobol.
Rekomendacje Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta
Rada Ekspertów Rzecznika Praw Pacjenta opracowała rekomendacje dotyczące ochrony zdrowia pacjentów w czasie epidemii koronawirusa.
Rośnie liczba zakażonych górników na Śląsku
Cały czas wzrasta liczba potwierdzonych zachorowań wsród górników kopalni na Śląsku. Od kilku dni górnicy są poddawani testom na obecność koronawirusa, niezaleźnie od manifestowanych objawów.
Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej
Dziś (10 maja) obchodzimy Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej. Jego objawami są trudności w mówieniu, wykrzywiona twarz, paraliż lub drętwienie kończyn (zwłaszcza tylko po jednej stronie ciała), osłabione czucie, zaburzenia widzenia czy zawroty głowy. Udar jest też najczęstszą przyczyną inwalidztwa ludzi po 40. roku życia.
Świętokrzyskie Centrum Onkologii wznawia program szczepień dla chorych onkologicznie
Po przerwie spowodowanej pandemią SARS-CoV-2 Świętokrzyskie Centrum Onkologii wznawia swój program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla pacjentów onkologicznych.
8 maja - Światowy Dzień Raka Jajnika
Jak podkreślają eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej – optymalne narzędzia diagnostyczne oraz wdrożenie skutecznego leczenia na jak najwcześniejszym etapie postępowania to złote zasady, które mogą wydłużyć życie pacjentek z rakiem jajnika nawet o kilka lat.
NFZ - powstanie centralny rejestr wyrobów medycznych
Prezes NFZ Adam Niedzielski powołał Zespół do spraw koncepcji budowy centralnego rejestru wyrobów medycznych oraz rozliczania realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne.
Opaski życia od PZU pomogą w walce z koronawirusem
Innowacyjne na światową skalę rozwiązanie pomoże w opiece nad zakażonymi koronawirusem. PZU, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, przekaże szpitalom prawie tysiąc tzw. opasek życia, które monitorują podstawowe parametry życiowe pacjentów i alarmują personel medyczny w przypadku zagrożenia.
HPV aktywny nawet w dobie koronawirusa. Rusza nowy portal dla kobiet, które dbają o swoje zdrowie
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) to patogen, z którym zetknie się 80% społeczeństwa w ciągu swojego życia. Wywołuje raka szyjki macicy u kobiet, nowotwory głowy i szyi oraz raka prącia u mężczyzn. Co więc zrobić, aby zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem HPV? Wszelkie informacje można od dziś znaleźć na nowym portalu www.akademiazdrowiakobiet.pl
Będą kolejne centra symulacji medycznej dla pielęgniarek i położnych
Podpisano pierwsze umowy o dofinansowanie projektów w II edycji konkursu na monoprofilowe centra symulacji medycznej (mcsm). Środki z Funduszy Europejskich, prawie 53 mln złotych, pozwolą utworzyć 21 takich miejsc w całej Polsce.
NIL: Rozporządzenie Rady Ministrów dyskryminuje personel medyczny
5 maja 2020 r. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara o zbadanie kwestii rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które według samorządu lekarskiego narusza wolności i prawa człowieka i obywatela.
Anoreksja to poważna choroba. 6 maja to Światowy Dzień Walki z Anorekcją.
Anoreksja wciąż jest bagatelizowana, choć spełnia wszystkie znamiona choroby śmiertelnej, powodując poważny spadek jakości życia, rozwój chorób współistniejących (np. niewydolności serca), a często śmierci na skutek zagłodzenia. To wciąż tabu, które skutecznie powstrzymuje osoby chore przed szukaniem pomocy. 6 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z Anorekcją.