Rośnie liczba zakażonych górników na Śląsku

Opublikowane 11 maja 2020
Rośnie liczba zakażonych górników na Śląsku
Cały czas wzrasta liczba potwierdzonych zachorowań wsród górników kopalni na Śląsku. Od kilku dni górnicy są poddawani testom na obecność koronawirusa, niezaleźnie od manifestowanych objawów.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem w Polsce. W woj. śląskim odnotowano kolejne 142 nowe zachorowania.

Do 3708 wzrosła zatem liczba osób zakażonych koronawirusem w woj. śląskim. To największe ognosko choroby w Polsce. Na rosnącą liczbę chorych wpływają ogniska choroby w śląskich kopalniach. Od początku pandemii w woj. śląskim zmarło z powodu koronawirusa 150 osób.

W związku z sytuacją przyrostu zachorowań, główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas, zarządził w minioną środę akcję testów w 5 kopalniach na Śląsku oraz wśród rodzin górników. Wiele osób przechodzi zakażenie bezobjawowo lub skąpo objawowo.

Jak przekazały w niedzielę służby wojewody śląskiego, łącznie wirusa wykryto w próbkach pobranych od 108 górników. To pracownicy kopalń: Jankowice w Rybniku (38 osób), Murcki–Staszic w Katowicach (15 osób), Pniówek w Pawłowicach (29 osób) oraz Bobrek w Bytomiu (26 osób). Do tej pory przebadano 9 tys. górników. Wyniki badań będą znane w najbliższych dniach.

Aktualny raport dotyczący koronawirusa w Polsce [11.05.20 g.10:00]

- 16 206 potwierdzonych zachorowań
- 803 osoby zmarły
- 5816 osoby wyzdrowiały
- 210 nowych zakażeń w dniu dzisiejszym

Źródło: ministerstwo zdrowia