Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Jak wzmocnić odporność dietą u osoby z cukrzycą

Leczenie cukrzycy powinno być kompleksowe i składać się zarówno z terapii farmakologicznej lub insulinoterapii oraz odpowiedniego postępowania dietetycznego. Dieta stosowana przez osoby z cukrzycą, a w szczególności ilość i jakość spożywanych węglowodanów, ma bezpośredni wpływ na utrzymanie prawidłowej glikemii.
2020-05-28 11:01

Onkocafe: System ochrony zdrowia powinien być bardziej elastyczny

Jako organizacja działająca na rzecz pacjentów na co dzień wspieramy chorych i ich bliskich, mierzących się z wyzwaniami w zakresie opieki nad pacjentami onkologicznymi. Najważniejsze z nich to: poczucie zagubienia pacjenta w systemie, czyli nie zawsze jasna i zrozumiała ścieżka diagnostyczno-terapeutyczna, trudności w dostępnie do wizyt specjalistycznych, niewystarczający dostęp do terapii zgodnych z aktualną wiedzą medyczną. Ostatnie lata to okres wielu gorących debat o zdrowiu. Znamienne, że pomimo podejmowanych dyskusji pacjenci zgłaszają się do nas wciąż z tymi samymi problemami.

2020-05-28 09:53

Ablacja migotania przedsionków coraz skuteczniejsza

Pacjentów z migotaniem przedsionków może być w Polsce nawet 1-2 miliony. Blisko jedna trzecia chorych prawdopodobnie nie jest świadoma, że ma groźną arytmię. Wielu pacjentom można skutecznie pomóc. Oprócz metod farmakoterapii dostępne jest zabiegowe leczenie migotania przedsionków, którego skuteczność w ostatnich latach znacznie wzrosła. O wynikach badania przeprowadzonego w Klinice Kardiologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie mówi kierownik Pracowni Elektrofizjologii Klinicznej prof. Piotr Kułakowski, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
2020-05-28 09:18

Od 30 maja IV etap znoszenia obostrzeń zw. z koronawirusem

Rząd zapowiedział wejście w kolejnego IV etapu znoszenia obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa od 30 maja b.r. - nie trzeba będzie zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Od 6 czerwca otwarte zostają kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Umożliwiona zostanie także organizacja wesel do 150 osób.
2020-05-27 13:11

Tydzień Świadomości Niewydolności Serca 1-7 czerwca 2020r.

W trosce o pacjentów oraz w celu zmniejszenia następstw panującej pandemii wirusa SARS-CoV-2 Sekcja Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego organizuje w dniach 1-7 czerwca b.r. Tydzień Świadomości Niewydolności Serca. Wydarzenie skierowane jest do pacjentów chorych na niewydolność serca i ich bliskich, a także wszystkich osób, które nie chcą zachorować.

2020-05-27 12:32

Polskie szpitale dla ukraińskich dzieci

Cztery warszawskie szpitale: Centrum Medyczne „Żelazna”, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny CMKP im. prof. W. Orłowskiego, Szpital Kliniczny WUM im. ks. Anny Mazowieckiej, Szpital Dziecięcy im. prof. Jana Bogdanowicza oraz Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie przekażą sprzęt do szpitali neonatologicznych i pediatrycznych na Ukrainie.
2020-05-27 10:53

Leczenie stwardnienia rozsianego w dobie COVID-19

Zmiany w organizacji leczenia i opieki nad pacjentem ze stwardnieniem rozsianym spowodowane pandemią koronawirusa przebiegły sprawnie. Na tym kończą się pochwały, jeżeli chodzi o organizację opieki nad pacjentem z SM. Wiele problemów wciąż pozostaje nierozwiązanych, o czym przy okazji nadchodzącego Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego (30 maja) przypominają neurolodzy.
2020-05-27 10:12

27 maja – Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

Od 2012 roku 27 maja obchodzimy Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych przypomina o potrzebie nowelizacji ustawy o diagnostyce laboratoryjnej, która jest niezbędna wobec zmieniającego się systemu ochrony zdrowia w Polsce.
2020-05-27 09:33

Elektrofizjolodzy online o arytmiach - zbliża się e-POLSTIM 2020

Burza elektryczna, arytmie uwarunkowane genetycznie i powikłania zabiegów elektroterapii będą głównymi tematami e-POLSTIM 2020, internetowej konferencji Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Doroczne spotkanie naukowe kardiologów elektrofizjologów odbędzie się w dniach 4-6 czerwca 2020 roku, po raz pierwszy w formie serii interaktywnych webinariów.

2020-05-26 16:18

Radioterapia - jak zapobiegać powikłaniom w trakcie leczenia

Radioterapia jest skuteczną, bezpieczną i precyzyjną metodą leczenia chorych z nowotworami. Istota jej działania polega na precyzyjnym dostarczeniu dawki promieniowania w okolice nowotworu tak, aby jednocześnie ochronić zdrowe narządy. Nowoczesna radioterapia zapewnia bezpieczeństwo chorego, jednak jak każda metoda leczenia ma pewne skutki uboczne. Występują one tylko u części chorych.
2020-05-26 15:04

RPP: rodzina ma prawo do ostatniego pożegnania chorego w szpitalu

W związku z napływającymi sygnałami od rodzin pacjentów dotyczących uniemożliwienia im ostatniego pożegnania z członkiem rodziny albo zakazem stawiennictwa w szpitalu celem identyfikacji zwłok, wystąpił do dyrektorów podmiotów medycznych o respektowanie prawa pacjenta do poszanowania godności, które obejmuje także prawo do umierania w spokoju i godności.
2020-05-26 14:25

Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy - mały gruczoł, wielkie zadania

Celem Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy (25-31 maja) jest budowanie społecznej świadomości tego, jak ważna jest zdrowa tarczyca matki dla poczęcia i prawidłowego rozwoju dziecka, a także dla zdrowia kobiety w czasie ciąży i po porodzie.

2020-05-26 11:43